Stalowa Wola. Mieszkaniec zmusił Urząd Ochrony Danych do oceny wyborów kopertowych

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Łukasz Banasik, mieszkaniec Stalowej Woli i prezes Stowarzyszenia „Nasze Miasto”, zaprotestował na przekazanie jego danych osobowych przez władze miasta na potrzeby „wyborów kopertowych”. Poczta Polska w 2020 roku przed majowymi wyborami zwróciła się do gmin o przekazanie danych ze spisu wyborców, choć zdaniem wielu nie miała do tego podstawy prawnej.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nie był zainteresowany wszczęciem postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych przez Pocztę, ale wszystko wskazuje jednak na to, że będzie musiał. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 18 lutego uchylił decyzję prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie przekazania danych osobowych Poczcie Polskiej w związku z wyborami korespondencyjnymi, które ostatecznie się nie odbyły. Skargę na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wniósł Łukasz Banasik, mieszkaniec Stalowej Woli i prezes lokalnego watchdoga.

- Przede wszystkim nie można zgodzić się ze stanowiskiem, które w tej sprawie prezentował Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, że Poczta Polska mogła pozyskać dane, bo były one potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dlaczego? Ponieważ Poczta Polska nie była uprawniona do realizacji takich zadań. Organy odpowiedzialne za organizację i przeprowadzenie wyborów wskazane są w Kodeksie wyborczym. Są nimi Państwowa Komisja Wyborcza oraz komisarze wyborczy – komentuje Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia Nasze Miasto.

Pozyskaniem danych przez Pocztę Polską wzbudziło sprzeciw wielu obywateli. Decyzja Poczty Polskiej o wdrożeniu procesu pozyskiwania danych od gmin zapadła po pozytywnej opinii Państwowej Komisji Wyborczej, Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz na podstawie ustawy związanej z wirusem SARS i decyzji Prezes Rady Ministrów. Nie zgadzał się z tym Łukasz Banasik i zażądał od Poczty Polskiej usunięcia jego danych osobowych pozyskanych ze spisu wyborców. Gdy instytucja nie zrealizowała jego żądania, wystąpił do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych ze skargą dotyczącą pozyskania i przetwarzania danych osobowych przez Pocztę Polską. Banasik zażądał od Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych nakazania Poczcie Polskiej usunięcia jego danych osobowych, a także wymierzenia jej administracyjnej kary pieniężnej.

- Nie tylko ja, ale również wielu mieszkańców było zdania, że Poczta Polska nie była uprawniona do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - stwierdza Łukasz Banasik.

Podobne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który w ubiegłym roku wydał wyrok w sprawie wyborów kopertowych. Uznał, że decyzja prezesa Rady Ministrów jest nieważna, bowiem wydana została bez podstawy prawnej i z rażącym naruszeniem prawa. Sąd wskazał: „to, że Prezes RM został upoważniony do wydawania poleceń w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 nie jest bowiem równoznaczne z tym, ze został upoważniony do zmiany prawa obowiązującego przez określenie innej, niż Państwowa Komisja Wyborcza osoby, jako uprawnionej do jakichkolwiek czynności w zakresie przygotowania wyborów prezydenckich, w drodze decyzji administracyjnej”.

Prezes UODO zlekceważył te argumenty i nawet nie raczył odpowiedzieć na skargę Łukasz Banasika. Teraz będzie musiał przeprowadzić postępowanie sprawdzające.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie