Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola może być atrakcją za sprawą... architektury. Pomagają w tym Norwegowie. Zobaczcie zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Podczas oglądania wystawy architektury Stalowej Woli na tarasie Miejskiego Domu Kultury. Więcej na kolejnych zdjęciach
Podczas oglądania wystawy architektury Stalowej Woli na tarasie Miejskiego Domu Kultury. Więcej na kolejnych zdjęciach Zdzisław Surowaniec
Stalowa Wola odkrywa swoje niedocenione piękno. Pomagają w tym Norwegowie, którzy właśnie po raz pierwszy przybyli tu z wizytą. Zobaczcie zdjęcia z spotkania i wyjątkowej wystawy.

Z norweskich funduszy finansowana jest modernizacja wnętrz Miejskiego Domu Kultury, która potrwa jeszcze rok oraz imprezy odkrywające historię miasta.

Zorganizowana w sobotę wystawa i promocja książki o Stalowej Woli na tarasie Miejskiego Domu Kultury była okazją do rozmów o mieście: historii i przyszłości. W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele norweskiego partnera projektu – stowarzyszenia INTBAU Norway. To Olav Bjerve, Geir Helland, Justyna Korotyńska i Arne Sødal.

Działanie, realizowane we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz INTBAU Norway, miało na celu opracowanie materiałów, które dostarczą wiedzy o architekturze i urbanistyce Stalowej Woli w latach 1937 – 1989. Okazało się, że miasto, wzorcowo założone przed wojną jako „citta ideale”, ma swoją kontynuację również w kolejnych okresach historycznych. Stalowa Wola jest też przykładem 100-lecia polskiej architektury. W mieście reprezentowane są wszystkie charakterystyczne okresy zmian zachodzących w tym czasie w polskim budownictwie.

Sobotnie spotkanie, podczas którego zaprezentowano nowe spojrzenie na miasto opracowane przez naukowców oraz architektów z Norwegii, jest ciekawą propozycją dla wszystkich zainteresowanych historią Stalowej Woli i jej przyszłością.

Na spotkaniu zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury i przy wykorzystaniu norweskich pieniędzy, zaprezentowano jednodniową wystawę "Wzorcowe miasto produkcji. Architektura Stalowej Woli 1937-1989" autorstwa doktora Filipa Burno z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Ekspozycja składała się z 20 plansz, prezentujących historię architektury i urbanistyki lat 1937-1989. Jak przekonywał doktor Burno miasto ma szansę stać się atrakcją turystyczną właśnie za sprawą modernizmu, którym coraz więcej osób się interesuje i go poszukuje jeżdżąc po Polsce, stając się modnym też w sensie dizajnu.

- Warto zwrócić uwagę także na architekturę z okresu PRL-u, pozostającą w cieniu przez odium systemu komunistycznego. Dużo zieleni, skwerów, rozluźniona zabudowa to duża wartość Stalowej Woli, a motywem przewodnim wystawy, jak widać, jest ciągłość tego co działo się przed wojną i po wojnie - stwierdził doktor Filip Burno.

Słabą stroną miasta, jak wskazywano, jest brak wyznaczonego centrum. Nie udało się, mimo wielokrotnych prób, łącznie z latami 70. To z czego miasto powinno być dumne, to co go charakteryzuje, to niska, kameralna zabudowa i duża ilość zieleni, niezwykle ważna ze względu na obecność wielu zakładów przemysłowych.

Anna Garbacz, stalowowolska regionalistka i polonistka, opowiadając o historii Stalowej Woli zwróciła uwagę, że na tamte lata ludzie, którzy tutaj przyjeżdżali z innych dużych ośrodków przemysłowych byli zachwyceni wyglądem miasta. - Było to miasto nowoczesne, zielone, z dużą ilością sosen, wrzosów. Pisali do krewnych, aby tu przyjeżdżali, bo zarobki były wysokie. Miasto było wyjątkowe pod każdym względem, było zrobione dla ludzi i to nieważne czy mówimy o robotnikach, kadrze urzędniczej, dyrektorskiej - uważa Anna Garbacz.

Jednocześnie na spotkaniu promowano publikację "Stalowa Wola - historia i przyszłość modernistycznego miasta". To praca zbiorowa doktora Filipa Burno, doktor Karoliny Thel i Pauliny Brol. Znajdziemy w niej trzy artykuły na rozważania: "Stalowa Wola - dobrze zaprojektowane miasto", "Dziedzictwo Stalowej Woli - miejskie tereny zielone", "Po czym nas poznacie, czyli dziedzictwo Stalowej Woli".

Zobaczcie galerię zdjęć z spotkania

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie