Stalowa Wola. Nieobecność wielu radnych opozycji na sesji w sprawie Centrum Piłki Nożnej

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Główna trybuna na Podkarpackim Centrum Piłki Nożnej, zostanie tu w sobotę rozegrany pierwszy mecz
Główna trybuna na Podkarpackim Centrum Piłki Nożnej, zostanie tu w sobotę rozegrany pierwszy mecz Zdzisław Surowaniec
21 lutego w Urzędzie Miasta odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, związana z powołaniem do życia jednostki budżetowej jaką jest Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej na ulicy Hutniczej.

Jedna z pierwszych uchwał jaką podjęto dotyczyła przekazania zadań Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej , dotyczących spraw księgowych, kadrowych, administracyjnych do utworzonego w styczniu tego roku Centrum Usług Wspólnych Urzędu Miasta.

- Tym samym nie będzie powstawała administracja księgowa, płacowa w Podkarpackim Centrum Piłki Nożnej. Zatrudnienie w Centrum mimo to nie wzrośnie - zapewniał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Dotacja na ten rok

Kolejna uchwała dotyczyła finansów centrum sportowego i dotacji na rok 2020. Miasto jako przelicznik do dotacji, przyjęło dopłatę do metra kwadratowego (19 złotych i 75 groszy) do boisk Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej o łącznej powierzchni ponad 45 tysięcy metrów kwadratowych. Tym samym na ten rok dopłata wyniesie milion złotych, w tym sto tysięcy na zakup wyposażenia.

- Ta Kwota była wcześniej zaplanowana w budżecie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Była zamrożona do czasu skutecznego powołania jednostki. W związku z przesunięciem środków, nie powoduje ona zwiększenia środków w miejskim budżecie - wyjaśniał prezydent.

Drugi milion

Jednocześnie prezydent poinformował, że drugi milion na utrzymanie Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej ma pochodzić z działalności statutowej obiektu, wynajmowania boisk oraz umów reklamowych i sponsorskich.

Dyrektor Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej Mateusz Nowak (wygrał konkurs w ubiegłym tygodniu) zapytany o liczbę osób zatrudnionych w nowo powołanym zakładzie budżetowym, mówił, że na początek przewiduje dziesięć etatów plus umowy zlecenie. Udział środków związanych z zatrudnieniem w całym budżecie jednostki ma wynosić 30-40 procent.

- Obecnie liczba kadry jest wystarczająca. Są to osoby przeszkolone. Myślę, że wraz z rozwojem Centrum, liczba ta może się zmieniać - mówił Nowak. Na razie wyposażenia zainstalowane w Centrum są objęte gwarancją, dba o nie firma zewnętrzna, między innymi o murawę, monitorując jej temperaturę w warstwie korzeniowej, odczyn kwaśny i tak dalej.

Rozmowy ze sponsorami

Prowadzone są jednocześnie rozmowy z potencjalnymi sponsorami, „znaczącymi dla budżetu” Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej - dodał Mateusz Nowak.

Po serii głosowań, na koniec sesji prezydent odniósł się do niskiej frekwencji wśród radnych, z naciskiem na radnych opozycyjnych ze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego, gdzie nie pojawił się na sesji nikt. Zdaniem Nadbereżnego była to próba zerwania obrad sesji ze względu na konieczność zapewnienia kworum. Prezydent jest przekonany, że radni Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego wiedzieli o sesji, zwłaszcza, że w przededniu obrad mieli w magistracie zebranie swojego klubu.

Czerwona kartka

- Są osoby, które ze względu na chorobę są nieobecne ze względów obiektywnych. Tych słów oczywiście nie kieruję do jednej z pań radnych, natomiast do większości klubu tak i z pełną odpowiedzialnością chciałbym, żeby to wybrzmiało. Taki faul na starcie funkcjonowania tej jednostki na tym naszym samorządowym boisku jest bardzo niefajny. Myślę, że w takiej sytuacji kibice, środowisko sportowe, wszyscy ci, którzy nie mogą się już doczekać funkcjonowania Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej, powinni wystawić czerwoną kartkę tym, którzy próbują blokować jej działania - stwierdził prezydent.

Przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj dodał, że owszem, jedna z radnych jest chora, ale wiceprzewodniczący rady Jerzy Augustyn dzwonił do niego z usprawiedliwieniem, że się nie pojawi. Zatem radni musieli o obradach wiedzieć. Zapowiedział wyciągnięcie względem osób które się nie pojawiły i nie poinformowały o tym fakcie wcześniej, konsekwencji.

Oburzeni radni

Sytuacja ta oburzyła radnych Stalowowolskiego Porozumienia na tyle, że wydali oni oświadczenie: „Z ogromnym zbulwersowaniem obejrzeliśmy retransmisję dzisiejszej sesji Rady Miejskiej. Wyjątkową bezczelnością, w naszym odczuciu, tchną słowa Prezydenta Miasta o tym,że nie skorzystaliśmy z zaproszenia na przedmiotową sesję. Żadnego zaproszenia nie otrzymaliśmy! Skandaliczną jest również wypowiedź Przewodniczącego Rady Miasta. Niniejszym oświadczamy, że Przewodniczący Rady Miasta nie dokonał skutecznego powiadomienia członków Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego o terminie i miejscu zwołania sesji. Nie otrzymaliśmy żadnej informacji drogą korespondencji mailowej, telefonicznie, czy nawet krótką wiadomością tekstową SMS! Tym samym zwołanie sesji oraz jej przebieg odbył się niezgodnie z obowiązującymi zasadami, co rodzi pytanie, czy nasza obecność była w ogóle pożądana. Należy podkreślić, że w sytuacji , kiedy zabrakło kworum i nie rozpoczęto sesji o zaplanowanej godzinie, wykonano telefony do wszystkich radnych nieobecnych, z pominięciem radnych z naszego Klubu SPS. W związku zaistniałą sytuacją zapraszamy Państwa na konferencję prasową, która odbędzie się początkiem przyszłego tygodnia. O szczegółowym terminie i miejscu konferencji powiadomimy odrębnie”.

Zawiadomieni tabletem

Jak się dowiedzieliśmy, zawiadomienia zostały wysłane do radnych w dzień przed nadzwyczajną sesją. Skoro nikt z nich nie wiedział to dlaczego należący do opozycji radny Augustyn dokonał usprawiedliwienia. - Radni zostali wyposażeni w tablety. Mają opłacony abonament internetowy tak, aby na bieżąco otrzymywać wszystkie powiadomienia - przekonuje prezydent.

Odsyła również do Statutu Miasta, w którym można przeczytać, że „zawiadomienia, projekty, dokumenty i inne materiały związane z wykonywaniem mandatu radnego przekazuje się radnym drogą elektroniczną, chyba, że jest to niemożliwe ze względów technicznych. Uznaje się, że materiały przesłane drogą elektroniczną są dostarczone z dniem, w którym wprowadzono je do ośrodka komunikacji elektronicznej w taki sposób, że radny mógł się zapoznać z ich treścią”.

Mecz inauguracyjny

W ten oto sposób dokonano „rozruchu” Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej . Inwestycji za ponad 55 milionów złotych. Inauguracyjny mecz na podgrzewanej murawie zostanie rozegrany w sobotę 29 lutego. Stalówka będzie mieć za przeciwnika Bytovią Bytów. Na przełomie marca i kwietnia na obiektach będzie pierwsze międzynarodowe zgrupowanie młodzieżowych drużyn piłkarskich, podczas których zagra młodzież z Wenezueli, Iranu, Islandii oraz Polski.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Będą dokładać do tego bubla ciężkie pieniążki bo tam nie ma ludzi, żeby to jakkolwiek na siebie zarabiało.

G
Gość

Zenka albo Sławomira na ten pierwszy trening zaprosić

G
Gość

Szydelko w ostatniej wypowiedzi wspomina o treningach na głównej murawie w tym tygodniu.Byłoby fajnie gdyby na taki pierwszy trening zaprosić kibiców i media i połączyć trening z prezentacja,Choćby krótka.Kibice ,media ,opinia publiczna zapoznałaby sie z drużyną ,i ze stadionem.Fotki,filmy i relacje poszłyby w świat i na pewno byłaby do doskonała promocja.I nie droga.I to by było profesjonalne.Widać jednak ze zarząd i odpowiedzialni za te sferę w klubie nie nieogarniania tego albo uważają ze i tak nikt im nic nie zrobi bo maja etat.

Dodaj ogłoszenie