Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Ogrzewanie podłogowe dla kościoła Trójcy Przenajświętszej

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Układanie instalacji ogrzewania podłogowego w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli. Wszystkie oczekiwane wymagania spełnia pompa ciepła z wodnym (niskotemperaturowym) ogrzewaniem podłogowym świątyni
Układanie instalacji ogrzewania podłogowego w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli. Wszystkie oczekiwane wymagania spełnia pompa ciepła z wodnym (niskotemperaturowym) ogrzewaniem podłogowym świątyni Zdzisław Surowaniec
W kościele Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli układane jest ogrzewanie podłogowe. Prace potrwają kilka tygodni. W tym czasie Msze święte i nabożeństwa pogrzebowe odprawiane są w dolnej Kaplicy Zmartwychwstania.

Na terenie ogrodu na tyłach kościoła zamontowana została pompa cieplna. Instalacja z pompami ciepła zasila ogrzewanie podłogowe. Za pomocą pomp ciepła ciepło dostarczane jest z gruntu do kościoła, a następnie przez instalację ogrzewania podłogowego przekazywane jest do pomieszczeń. Taki system ogrzewania podłogowego zmniejsza koszty nawet pięciokrotnie.

Ciepło idzie od podłogi i ogrzewa powietrze nawet do 2 metrów wysokości. Kościół ogrzewa się do 10-12 stopni, więcej nie potrzeba, taka temperatura jest najlepsza, ludzie i tak ciepło ubrani zimą nie marzną.

Remigiusz Szuster, szef firmy montującej ogrzewania zapewnia, że pod podłogą instalowane są systemy połączeniowe. I nawet gdyby doszło do jakiejś awarii, wystarczy odkuć kilka płytek, aby całość znów zaczęła działać. - Przy zakładaniu ogrzewania kierujemy się rozwagą. Robimy to naprawdę solidnie. Dowód? Do tej pory nigdzie nie mieliśmy awarii – podkreśla.

Jak czytamy w tygodniku katolickim „Niedziela” zapewnienie komfortu cieplnego w obiektach sakralnych z pewnością nie należy do łatwych zagadnień. Wiąże się to bowiem z ogrzaniem często bardzo wysokiego, nieocieplonego budynku. Ze względu na dużą kubaturę budowli koszty ogrzewania bywają stosunkowo wysokie. Podjęcie decyzji o najlepszym źródle ciepła dla zadanych warunków jest sporym wyzwaniem. Należy wziąć bowiem pod uwagę wiele czynników takich jak komfort obsługi (przy ograniczonych zasobach ludzkich do obsługi kotłowni), niskie koszty eksploatacji oraz bezawaryjność.

Ponadto polskie kościoły – jak czytamy w „Niedzieli” bardzo często są obiektami o znaczeniu historycznym, gdzie zaleceniem konserwatora zabytków jest ogrzewanie budynku, zapewniające równomierną i możliwie stabilną temperaturę. Wszystkie oczekiwane wymagania spełnia pompa ciepła z wodnym (niskotemperaturowym) ogrzewaniem podłogowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto