Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Ostatnie pożegnanie Zbigniewa Paszkiewicza, działacza „Solidarności”, długoletniego radnego [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Urna z prochami świętej pamięci Zbigniewa Paszkiewicza
Urna z prochami świętej pamięci Zbigniewa Paszkiewicza Zdzisław Surowaniec
Msza pożegnalna za zmarłego 1 lipca w wieku 89 lat Zbigniewa Paszkiewicza miała miejsce w czwartek 9 lipca w kościele Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli.

Urna z prochami zmarłego postawiona była przy ołtarzu w otoczeniu wieńców. Wartę honorową trzymali przy niej harcerze, z portretami zmarłego w dłoniach. Było pięć pocztów sztandarowych. Mszę żałobną sprawował biskup senior sandomierski Edward Frankowski.

- Kiedy nie mógł się modlić, cierpiące ciało samo stawało się modlitwą. A jego odejście do wieczności było spokojne i radosne. Ostatni oddech, ostatnie uderzenie serca, wyglądało jak zwycięstwo. I odszedł jak zwycięzca – mówił biskup Edward Frankowski

Pogrzeb odbył się tego samego dnia, o godzinie 14 na cmentarzu w Radomiu.

Zbigniew Paszkiewicz - działacz "Solidarności", uczestnik strajku w Hucie Stalowa Wola. Długoletni radny miasta Stalowa Wola.
Urodzony 2 sierpnia 1931 roku w miejscowości Plussy (obecnie na terenie Litwy).

W 1952 roku ukończył Technikum Chemiczne w Warszawie. W 1939 roku wraz z matką i bratem zesłany przez Rosjan do Kazachstanu. W 1946 roku powrócił do Polski. W latach 1946-1948 był zastępowym w ZHP. W latach 1952-1954 był asystentem w Instytucie Barwników i Półproduktów w Brzegu Dolnym.

W latach 1955-1992 specjalista technolog w Hucie Stalowa Wola. Od 1980 roku należał do "Solidarności" w Hucie Stalowa Wola. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy. W 1989 roku redaktor Stalowowolskiego Miesięcznika Solidarności (SmiS).

W latach 1989-1991 był członkiem Zarządu Regionu "S" i delegatem na II Krajowy Zjazd "S", na którym został wybrany do krajowej Komisji Rewizyjnej. Podczas strajków gromadził i spisywał teksty pieśni śpiewane przez strajkujących, przyczynił się tym do powstania w 1988 Chóru Solidarność.

Bezkompromisowy w obronie wartości chrześcijańskich i prawdziwej historii Polski. Członek Akcji Katolickiej oraz Duszpasterskiego Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Matki Bożej Królowej Polski. Przewodniczący Związku Sybiraków w Stalowej Woli. Inicjator i założyciel Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stalowej Woli. Z jego inicjatywy powstał pomnik Matki Sybiraczki przed Bazyliką Konkatedralną w Stalowej Woli.

Radny Rady Miejskiej w Stalowej Woli w latach 1998-2002 oraz 2006-2010. Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego RM. Jego pasją były biegi uliczne.

10 listopada 2000 roku uchwałą Rady Miejskiej w Stalowej Woli wpisany do "Księgi Zasłużonych dla Miasta Stalowa Wola". 9 listopada 2011 decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczony Brązowym Medalem za zasługi w realizacji "ustawowych zadań Policji".

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie