Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Powstają murale świętego Jana Pawła II i Marcelego Siedlanowskiego

Redakcja
Mural Marcelego Siedlanowskiego - budowniczego huty i miasta Stalowa Wola na bloku przy ulicy Siedlanowskiego
Mural Marcelego Siedlanowskiego - budowniczego huty i miasta Stalowa Wola na bloku przy ulicy Siedlanowskiego Zdzisław Surowaniec
Wizerunki świętego Jana Pawła II oraz budowniczego Stalowej Woli Marcelego Siedlanowskiego niebawem powiększą liczbę murali w mieście.

Malowidło rozmodlonego Papieża Polaka, powstaje na jednej ze ścian bloku przy Alejach Jana Pawła II 48. Jego wykonawcą został wyłoniony przez miasto w konkursie Piotr Topczyłko: - Malowanie to mój sposób na życie. Dzięki niemu zwiedziłem kawał świata i poznałem wielu ciekawych ludzi z branży.

- Moim priorytetem zawsze były murale, ale na nich nie kończy się moja działalność. Tworzę również ilustracje cyfrowe, grafiki na ubrania oraz animacje - dodaje artysta.

– Wygrał niesamowity projekt, pokazujący łagodne i rozmodlone oblicze św. Jana Pawła II. Wierzę, że bijąca z wizerunku naszego Papieża siła i radość napełnią nasze serca spokojem i ufnością, a mural ten stanie się ważnym symbolem w przestrzeni naszego miasta – mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli.

Powierzchnia ściany papieskiego muralu to 10 metrów szerokości, 30 metrów wysokości. Mural będzie wykonany w sposób trwały, w technice natryskowej za pomocą mini agregatów malarskich oraz pistoletów i pędzli. Farby będą przystosowane do malowania tego typu powierzchni, stworzone na bazie żywic akrylowych i sylikonowych.

Jednocześnie trwają prace malarskie na ścianie bloku przy ulicy Siedlanowskiego 10. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Miejski Dom Kultury, a projekt wybrali mieszkańcy w internetowej ankiecie.

- Swoje charaktery staram się umieszczać na podłożach, które już same w sobie są dla mnie praktycznie gotowymi obrazami. Pociąga mnie przede wszystkim ich surowość i naturalność. Skupiam się głównie na portretach wykonywanych w stosunkowo szybkim tempie, co prowadzi do tego, że są one do pewnego stopnia transparentne. Przebarwienia i plamy na surowym betonie lub rdza na wagonach towarowych połączone z delikatnym światłocieniem zbudowanym za pomocą farby w aerozolu tworzą specyficzną formę dla każdego charakteru. Równie ważnym aspektem jest otoczenie, w którym umieszczam swoją pracę. Nieraz malunek jest praktycznie scalony z przestrzenią wokół, dzięki czemu odbiorca w ogóle go nie zauważa, bądź dostrzega dopiero po pewnym czasie - wyjaśnia twórca muralu artysta malarz Arkadiusz Andrejkow z Sanoka.

Do tej pory w Stalowej Woli powstały murale: Eugeniusza Kwiatkowskiego, Witolda Pileckiego i Lucjana Treli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto