Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Projekt „Anioł stróż” pomoże osobom niesamodzielnym

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej uzupełnia swoją ofertę o projekt pod nazwą „Anioł stróż”
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej uzupełnia swoją ofertę o projekt pod nazwą „Anioł stróż” Zdzisław Surowaniec
Radni miejscy podczas ostatniej sesji Rady Miasta wyrazili zgodę na przystąpienie gminy i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej do realizacji projektu pod nazwą „Anioł stróż”.

„Anioł stróż” polega na zwiększeniu dostępności do usług społecznych, poprawie warunków opieki domowej oraz wzroście aktywności społecznej 50 niesamodzielnych osób, które ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania, co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego.

Realizacja projektu pozwoli na podjęcie zindywidualizowanych i kompleksowych sąsiedzkich usług opiekuńczych, specjalistycznych usług opiekuńczych i usług asystenckich z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i niezbędnego sprzętu wspomagającego.

- Projekt ten jest wynikiem wniosków analizy wykonywanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w zakresie wsparcia dla osób niepełnosprawnych - mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Jednym z elementów wsparcia jest tak zwana „opaska życia”, monitorująca całodobową teleopiekę. Otrzyma je 45 osób. Opaska ma zapewnić całodobowy monitoring, w celu uniknięcia sytuacji, że osoba niepełnosprawna przewróci się w domu i nie będzie w stanie użyć telefonu aby wezwać pomoc.

Inną formą wsparcia ma być asystent osoby niepełnosprawnej. - Pozyskaliśmy tego rodzaju narzędzie wsparcia dla pięciu osób. Do tej pory bardzo go brakowało. Jest dedykowane osobom o największym stopniu niepełnosprawności - mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Projekt ma być realizowany od stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku i dotyczyć trzech zakresów usług: - Usługi sąsiedzkie połączone z opaską życia, czyli tzw. teleopieką. Usługi specjalistyczne ze wsparciem psychologa, rehabilitanta w miejscu zamieszkania oraz dwóch asystentów osoby niepełnosprawnej. Jest to pilotażowy program . W niektórych miastach się sprawdził. Stanowi on uzupełnienie oferty Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - wyjaśnia Piotr Pierścionek, dyrektor MOPS w Stalowej Woli.

Radna Renata Butryn zwróciła uwagę, że w Stalowej Woli niezwykle ważna jest potrzeba kompleksowej opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi. - Nasze społeczeństwo się starzeje, a opaska życia będzie z pewnością mniej kosztowna niż pobyt w Domu Opieki Społecznej - powiedziała radna.

- Czy używając określenia „osoba niepełnosprawna” macie państwo na uwadze różne osoby? Biorące zasiłek pielęgnacyjny, a będące po 75 roku życia, nie mające orzeczenia o niepełnosprawności? - pytała Renata Butryn.

- Dla nas jest ważne aby mieszkańcy zamieszkiwali jak najdłużej w swoich domach, mieszkaniach. Dom Pomocy Społecznej traktujemy jako ostateczność. Asystent osoby niepełnosprawnej nie wchodzi w takich przypadkach w grę. Jest wymóg legitymacji z orzeczeniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy powiatowego zespołu - tłumaczył Piotr Pierścionek.

Wartość całkowita projektu wynosi 1,4 miliona złotych, w tym kwota dofinansowania 1,3 miliona złotych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie