Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Rusza odbiór łącznika ułatwiającego ruch ze strefy przemysłowej

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dołem biegnie łącznik, nad nim jest ulica Solidarności
Dołem biegnie łącznik, nad nim jest ulica Solidarności Zdzisław Surowaniec
W tym tygodniu rozpoczną się odbiory przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli tak zwanego łącznika - drogi łączącej ulicę Grabskiego z ulicą Energetyków. Wykonawca finał prac zaplanował na 12 października.

Nowo wybudowany łącznik ma rozwiązać problem korkowania się dojazdu i wyjazdu ze strefy ekonomicznej, z dawnych terenów Huty Stalowa Wola, gdzie teraz mają siedziby przemysłowe spółki.

Ruch ciężkich pojazdów ze Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej zostanie wyprowadzony do gotowego już turboronda na ulicy Energetyków, z pominięciem ulicy Solidarności, pod którą łącznik będzie przebiegał. Pod ulicą Solidarności w kierunku ulicy Energetyków znajdują się dwa wiadukty, pomiędzy którymi są półtunele.

Jak poinformował prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny wykonawca zakończy prace z miesięcznym opóźnieniem jednak patrząc na zakres: ronda, podziemne przejazdy, to skala inwestycji jest ogromna. Do położenia zostały jeszcze po obu stronach ulic asfaltowe ścieżki rowerowe oraz na niektórych odcinkach dróg warstwy ścieralne.

Budowa łącznika kosztuje około 26 milionów złotych. Dofinansowanie z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi blisko 10 milionów złotych. Prace trwały od połowy sierpnia ubiegłego roku. Wtedy z ruchu został wyłączony odcinek ulicy Solidarności. Trzeba było nakładać sporo drogi na objazdy.

Docelowo, jak tłumaczy prezydent, po zakończeniu inwestycji ruch ciężki zostanie wyprowadzony łącznikiem ze Stalowowolskiej Strefy Ekonomicznej do turboronda na ulicy Energetyków, a następnie do obwodnicy, która łączyć się będzie z drogą szybkiego ruchu, a dalej z autostradą A-4.

Harmonogram był bardzo napięty. Powstały dwa wiadukty pomiędzy którymi są tunele. Są to dwie ściany oporowe w zagłębieniu ulicy pod płaszczyzną Solidarności i torami kolejowymi. Będzie można poruszać się nimi pieszo, rowerem, jak i samochodami. W najniższym punkcie wykopy sięgną sześć metrów pod torami.

Urząd Miasta zdecydował się na etapowanie zadań. Pierwsze opiewa na wspomnianą kwotę 26 miliona złotych z dofinansowaniem z Urzędu Marszałkowskiego na kwotę 10 milionów złotych. Drugi powstał w ramach tak zwanych Mobilnych Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, gdzie za kwotę 4 milionów złotych z dofinansowaniem unijnym wybudowane zostało turborondo na ulicy Energetyków, umożliwiające szybki dojazd do stacji kolejowej. Bo kolej w Unii ma priorytet.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie