Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Rzadkie gatunki ptaków nie pozwolą na budowę drogi ekspresowej S74 przez puszczę

Redakcja
Lelek zwyczajny, lelek, lelek kozodój (Caprimulgus europaeus) – gatunek niewielkiego ptaka nocnego z rodziny lelkowatych
Lelek zwyczajny, lelek, lelek kozodój (Caprimulgus europaeus) – gatunek niewielkiego ptaka nocnego z rodziny lelkowatych Wikipedia
Podczas konsultacji nad przebiegiem drogi szybkiego ruchu S74 mieszkańcy Pysznicy wyraźnie dawali do zrozumienia, że droga ekspresowa powinna biec przez Stalową Wolę, przez tereny dawnej Huty Stalowa Wola. Taki wariant kiedyś istniał i był brany pod uwagę.

Ale te tereny pokryte lasem to Obszar Natura 2000 Puszcza Sandomierska stał się powodem, dla którego odrzucono wówczas wariant numer 2, prowadzący drogę ekspresową S74 przez tereny gospodarcze Stalowej Woli.

Odrzucono go w 2011 roku, a powodem była znaczna ingerencja w obszary ochrony przyrody na około 16-17 kilometrach.

Cenna ostoja ptaków

Jak czytamy w odpowiedzi przygotowanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, opracowaną na wniosek wójta Pysznicy Łukasza Bajgierowicza, obszar Puszczy Sandomierskiej stanowi bardzo cenną ostoję wielu gatunków ptaków, między innymi 20 procent populacji krajowej kraski i podgorzałki. W skali lokalnej to obszar ważny dla lelka, dzięcioła średniego, lerki, derkacza, gąsiorka, jarzębatki, ortolana, cietrzewia, orła bielika, orlika krzykliwego, puszczyka uralskiego oraz rybitwy rzecznej i mewy czarnogłowej. Ogółem w Puszczy Sandomierskiej odnotowano występowania 245 gatunków ptaków, w tym 161 lęgowych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad powołuje się na szereg unijnych dyrektyw i prawa polskiego. Realizacja inwestycji mogłaby być możliwa, ale należałoby to udokumentować. Jednym z warunków są jak najmniejsze możliwe szkody siedlisk, nie istnieje wykonalna alternatywa, nadrzędny interes publiczny, zastosowanie wszelkich środków kompensujących koniecznych do zapewnienia ogólnej spójności sieci Natura 2000.

- W przypadku wyboru tego wariantu wystąpiłoby duże ryzyko nie uzyskania decyzji środowiskowej, co uniemożliwiłoby realizację całej inwestycji. Ponadto informujemy, że wydatki związane z ochroną środowiska w ramach projektów infrastrukturalnych finansowanych ze środków Unii Europejskiej podlegają refundacji, natomiast zrealizowanie inwestycji z naruszeniem wymogów prawa wspólnotowego może spowodować, że projekt nie otrzyma dofinansowania, a jeżeli już otrzymał - dotacja będzie musiała być zwrócona - uzasadnia inżynier Wiesław Sowa, zastępca dyrektora rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wariant 2, jak czytamy w piśmie, został odrzucony na etapie Studium Korytarzowego ze względu nie tylko na kolizje z Obszarem Natura 2000 Puszcza Sandomierska ale także ze względu na dużą ilość wyburzeń w gminie Nisko - około 50 budynków.

Bez rekomendacji

Obecnie trwają prace budowlane na odcinku drogi ekspresowej S19 od węzła „Lasy Janowskie” do węzła „Nisko Południe” oraz od węzła „Zdziary” do węzła Rudnik nad Sanem, uwzględniające elementy przyszłego węzła „Zapacz”. Koszt prac w zakresie połączenia S19 z S74 szacowany jest w wysokości 5,2 miliona złotych. Odcinek S74 Opatów - Nisko ma mieć około 71 kilometrów.

Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad dodaje, że na tym etapie żaden wariant przebiegu nie jest traktowany jako rekomendowany czy w jakikolwiek inny sposób preferowany. Są to warianty, które zostaną przeanalizowane i poddane dalszym konsultacjom (w tym również społecznym) i analizom.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto