Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Seminarium w ramach projektu „Gmina Szczęśliwych Rodzin”

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli podczas seminarium w ramach projektu „Gmina Szczęśliwych Rodzin”
Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli podczas seminarium w ramach projektu „Gmina Szczęśliwych Rodzin” Urząd Miasta
– Każda społeczność, miasto, naród, kraj zaczyna się od rodziny, od najmniejszej komórki stanowiącej fundament naszego funkcjonowania. Nasze działania powinny się do niego odwoływać – mówił w poniedziałek Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli podczas seminarium w ramach projektu „Gmina Szczęśliwych Rodzin”.

Celem projektu jest wywołanie zmiany polegającej na usytuowaniu dobra rodzin w centrum działań wspólnoty na wszystkich poziomach. Stalowa Wola jest jedną z ośmiu wybranych miejscowości w całej Polsce, gdzie realizowane są pilotażowe warsztaty zarządzania gminą.  

„Gmina Szczęśliwych Rodzin” jest edycją samorządową zeszłorocznego programu Polska Szczęśliwych Rodzin, realizowanego w ramach konkursu grantowego „Po pierwsze Rodzina!” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

– Chcemy wzmocnić współpracę pomiędzy liderami środowisk prorodzinnych w Polsce, tym razem na poziomie gminnym. Jesteśmy głęboko przekonani, że rodzina jest fundamentem całej naszej wspólnoty. Jest ważna – nie tylko dla każdego z nas indywidualnie, ale także w szerszym kontekście społecznym – mówią koordynatorzy programu Polska Szczęśliwych Rodzin. 

Dlatego w ramach spotkań w ośmiu gminach z ośmiu województw, koordynatorzy projektu spotkają się z ekspertami z instytucji publicznych, samorządów i organizacji pozarządowych, by wspólnie wypracowywać rozwiązania wzmacniające rodzinę i wspólnotę lokalną. W ramach seminariów dzielą się także doświadczeniami oraz wynikami badań przeprowadzonych wśród mieszkańców poszczególnych gmin. 

Pierwsze spotkanie w Stalowej Woli w ramach projektu odbyło się w auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli 22 listopada. – Dziękuję, że wspólnie możemy rozpocząć ten tydzień od ważnej debaty na temat rodziny w kontekście samorządowym. Nie mam wątpliwości, że Stalowa Wola w wielu swoich działaniach jest liderem wsparcia rodziny, od działań o charakterze majątkowym, inwestycyjnym, do tych najtrudniejszych, najbardziej wrażliwych działań dotyczących wsparcia przez wyspecjalizowane jednostki. Istnieje jednak w świadomości części mieszkańców naszego miasta przeświadczenie, że tu nie osiągnie się sukcesu. Dlatego proszę, żeby przyjąć na agendę tych warsztatów krytyczne spojrzenie na to co się dzieje w Stalowej Woli, by móc zdiagnozować problemy i wypracować rozwiązania, aby nasze rodziny faktycznie były szczęśliwe – mówił prezydent Nadbereżny. 

Drugiego dnia uczestnicy przedyskutowali modele projektowania działań, komunikacji i współdziałania wszystkich instytucji aktywnych na poziomie wspólnoty gminnej w 6 Obszarach Funkcjonowanie Rodziny. Omówione zostały praktyczne narzędzia dokonywania zmiany, sposoby pomiaru skuteczności podejmowanych działań. 

Według badania zleconego przez Gminę Szczęśliwych Rodzin, 70 procent ankietowanych mieszka Stalowej Woli od urodzenia, 78 procent czuje się tutaj zakorzeniona, 87procent czuje się związana z miejscowością a 83 procent z ludźmi z sąsiedztwa, 73 procent pozytywnie ocenia dostęp do usług kulturalnych, 89 procent zna nazwisko prezydenta miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie