Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Senat przeciwny powiększeniu strefy gospodarczej kosztem wycinki lasu

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Obrady Senatu, który zajmował się przeznaczeniem lasu na potrzeby przemysłu
Obrady Senatu, który zajmował się przeznaczeniem lasu na potrzeby przemysłu Facebook Lucjusz Nadbereżny
6 sierpnia w Senacie odbyło się głosowanie nad ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Dotyczyło także Stalowej Woli.

Celem ustawy było wprowadzenie możliwości dokonywania zamiany nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe położonych w Jaworznie i Stalowej Woli oraz terenów z nimi sąsiadujących na lasy, grunty i inne nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej w przypadkach uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii, elektromobilności lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza albo uzasadnionych potrzebami i celami strategicznej produkcji dla obronności państwa, wysokich technologii elektronicznych i procesorów, elektromobilności, innowacyjnej technologii wodorowej, lotnictwa, motoryzacji oraz przemysłu tworzyw sztucznych. Zamiana nieruchomości byłaby możliwa w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy.

W Stalowej Woli chodziło o obszar blisko 1000 hektarów zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie obecnej strefy przemysłowej. - Jeżeli chodzi o Stalową Wolę, to mówimy o wysokich technologiach, które mają być zastosowane w tych zakładach, które mają tam powstać, związanych z mikroprocesorami. Szczegółów nie mogę zdradzać, ale są też 2 mniejsze zakłady, które są przewidziane dla inwestorów zagranicznych. Ci dwaj inwestorzy w tej chwili również są już dla samorządu Stalowej Woli znani - wyjaśniał Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Z kolei w Jaworznie miałaby powstać fabryka samochodów elektrycznych Izera.

23 lipca ustawę w Sejmie poparło 241 posłów. 6 sierpnia pochylił się nad nią Senat. Na 98 senatorów 52 było za odrzuceniem ustawy w całości, 42 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu opowiedziała się za odrzuceniem ustawy. Komisje Środowiska i Komisje Gospodarki Narodowej i Innowacyjności przyjęły wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Na kolejnym posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na 11 sierpnia posłowie mogą odrzucić uchwałę Senatu. Kolejnym etapem będzie przedstawienie przez Marszałka Sejmu uchwalonej ustawy do podpisu Prezydenta RP, który w ciągu 21 dni zarządzi jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw RP. 

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto