Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Studenci politechniki budują drony i roboty przemysłowe

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na zakończenie spotkania uczestnicy Rady Programowej mieli możliwość obejrzenia nowych pracowni i laboratoriów
Na zakończenie spotkania uczestnicy Rady Programowej mieli możliwość obejrzenia nowych pracowni i laboratoriów Politechnika Rzeszowska
Posiedzenie Rady Programowej Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli odbyło się w gronie członków Rady, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Uczestniczył w nim rektor profesor doktor habilitowany inżynier Piotr Koszelnik.

W 2020 roku studia na pierwszym roku Wydziału rozpoczęło 120 studentów, w tym na studiach stacjonarnych inżynierskich 42 osoby a na niestacjonarnych 63 osoby. Studia magisterskie rozpoczęło 15 osób.

Dziekan doktor habilitowany inżynier Andrzej Trytek, profesor Politechniki, zaznaczył, że na szczególną uwagę zasługuje Koło Naukowe „Aero Team” oraz Koło Naukowe Informatyki Przemysłowej. Dziełem tego pierwszego jest dron, który został skonstruowany przede wszystkim dla potrzeb szkoleniowych. Dodatkowo wszyscy członkowie koła ukończyli specjalistyczne szkolenia uprawniające do sterowania bezzałogowymi statkami powietrznymi. Z kolei Koło Naukowe Informatyki Przemysłowej wzbogaciło się o  zaprojektowany i zaprogramowany przez członków koła robot Humero. Został on wykonany według pomysłu studentów i będzie wykorzystywany dla potrzeb dydaktycznych i naukowych.

Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej rozwija się w bardzo szybkim tempie, co jest spowodowane  rosnącą liczbą studentów i koniecznością zwiększania miejsc pracy dla kadry dydaktycznej, a także rozbudową i unowocześnianiem laboratoriów. Obecnie jest tu zatrudnionych 45 osób. Uczelnia próbuje sprostać wymaganiom dotyczącym kształcenia, szczególnie praktycznego. W tym celu zmodyfikowano i unowocześniono laboratoria Wydziału. Utworzono laboratorium robotyzacji, wirtualnego spawania, symulacji procesów odlewania, symulacji wtrysku tworzyw sztucznych, odlewnictwa precyzyjnego, badań układów mechanicznych, automatyki i sterowania.

Dzięki temu w ubiegłym roku studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego możliwość zrealizowania przy ich wykorzystaniu 18 prac inżynierskich, 34 prace magisterskie. W trakcie realizacji jest również 5 prac doktorskich.  Dodatkowo wykonano 20 prac badawczych dla podmiotów gospodarczych. Aparatura posłużyła również do uzyskania wyników wykorzystanych w 32 publikacjach naukowych i opracowaniach oraz monografiach krajowych i zagranicznych.  

W ubiegłym roku udało się sfinalizować utworzenie  pracowni patronackiej LiuGong Dressta Machinery, którą firma wyposażyła w sprzęt audiowizualny, specjalistyczne postery oraz komponenty i części produkcyjne. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu firm: Huty Stalowa Wola, LiuGong Dressta Machinery, Superior Industries Production Poland, Zakład Elektroniki i Automatyki CHIP, Thoni Alutec zmienia się wygląd wnętrza budynku Wydziału oraz doposażenie pracowni.

Ostatnim punktem posiedzenia Rady Programowej były plany na przyszłość, z których najważniejszym wydaje się być aktywizacja nawiązanej współpracy z uczelniami partnerskimi z Czech, Słowacji, Serbii i Chin w zakresie wymiany studentów i pracowników dydaktyczno-naukowych.  Szczególnie istotnym jej elementem jest możliwość odbywania praktyk i staży.

Kolejnym wyzwaniem jest  pogłębianie współpracy z firmami Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej oraz stała promocja i wzmacnianie roli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej mająca na celu zainteresowanie młodzieży studiami technicznymi.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto