Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Tablica na obelisku upamiętniła ofiary ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uroczystość odsłonięcia tablicy na obelisku
Uroczystość odsłonięcia tablicy na obelisku Zdzisłąw Surowaniec
11 lipca minęła 77 lat od tak zwanej Krwawej Niedzieli, kulminacji zbrodni podczas której ukraińscy nacjonaliści z OUN i UPA dokonali ludobójstwa na mieszkańcach Wołynia. W Stalowej Woli uroczystości upamiętniające zamordowanych miały miejsce 10 lipca.

Po Mszy świętej w kościele świętego Floriana, na skwerze "Pamięci Ofiar OUN-UPA”, na granitowym kamieniu odsłonięto tablicę pamiątkową, jako dar od społeczeństwa Stalowej Woli, ufundowaną przez Urząd Miasta.

„Pamięci ponad stu tysięcy Polaków zamordowanych w latach 1939-1947 w wyniku zbrodniczych działań zbrojnych formacji ukraińskich nacjonalistów, w tym ofiar ludobójstwa na Wołyniu, Polesiu i w Małopolsce Wschodniej oraz zbrodni dokonanych na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu a także ofiar innych narodowości w tym Ukraińców, zamordowanych za pomoc udzieloną polskim sąsiadom - Społeczeństwo Stalowej Woli A.D. 2020” - taki napis znalazł się na tablicy pamiątkowej. Wygrawerowano na niej również polskiego orła w koronie.

Witold Adamski z Fundacji "Przywróćmy Pamięć" przypomina, że inicjatywa upamiętnienia zamordowanych Polaków zrodziła się kilkanaście lat temu. - Był to dla mnie punkt honoru. Moja rodzina pochodzi z Kresów. Mój tato przeżył Rzeź Wołyńską, dziadek i babcia też, dlatego postanowiłem się tym zająć - wyjaśnia.

Miejsc mających przypominać o tej tragedii wytypowano kilka. Wskazywano okolice Miejskiego Domu Kultury ale z pomysłu zrezygnowano ze względu na organizację imprez. Wymieniany był również skwer przy Liceum Ogólnokształcącym imienia Komisji Edukacji Narodowej, ale powstał tam parking. W końcu zawnioskowano o plac pomiędzy kościołem świętego Floriana, biblioteka miejską oraz budynkiem wielorodzinnym przy Alejach Jana Pawła II 13.

- Podczas I wojny światowej byli tu grzebani żołnierze, później przeniesiono ich na Cmentarz Wojenny w Rozwadowie - dodaje Witold Adamski.

Mieszkańcy wspominają też, że gdy budowano plebanię dla parafii świętego Floriana, postawiono tam w ekspresowym tempie "milicyjne bloki". Ulokowani tam wtedy funkcjonariusze mieli bacznie obserwować kto udaje się na Mszę Świętą.

Po Mszy świętej i odsłonięciu tablicy w Bibliotece Międzyuczelnianej odbyła się projekcja filmu "Zmarłych pogrzebać" w reżyserii Katarzyny Underwood z Instytutu Pamięci Narodowej z Gdańska.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie