Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Nisko. Dusi nas smog, czterokrotne...

  Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Nisko. Dusi nas smog, czterokrotne przekroczenie wielkości pyłu!

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Nisko. Dusi nas smog, czterokrotne przekroczenie wielkości pyłu!
  Od kilku dni dusi nas smog. W niedzielę wojewoda ogłosił alert, bo dobowe stężenie pyłu PM10 podskoczyło powyżej 243 miligramów na metr sześcienny. Taki pomiar wykazała stacja w Dębicy. To niemal pięciokrotnie więcej od maksymalnie dopuszczalnej dawki stężenia pyłu.
  Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Nisko. Dusi nas smog, czterokrotne przekroczenie wielkości pyłu!
  Ale problem dotyczy całego Podkarpacia. Na przykład w Stalowej Woli pomiar o godzinie 3 rano w poniedziałek wykazał 211 miligramów na metr sześcienny zawieszonego pyłu PM10. O godzinie 11 wyniósł już 170 miligramów. Aktualne dane można sprawdzić na stronie internetowej Biura Obsługi Inwestora i Promocji Gospodarczej: środowisko.stalowawola.pl.

  PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μmikrometrów.
  W skład pyłu mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak benzopireny, dioksyny i furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest z procesami spalania paliw stałych i ciekłych. Dlatego w powietrzu czuć mocno swąd, którym przechodzi obranie i włosy na głowie..

  Poziom dopuszczalny zawieszonego pyły PM10 wynosi maksymalnie 50 miligramów na metr sześcienny. Od 50 µg/m3 - jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia. Poziom informowania o niebezpieczeństwie występuje od przekroczenia 200 µg/m3 - zła jakość powietrza oznacza, że trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu. Poziom alarmowy - od 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu.

  Jak podał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Rzeszowie występowanie niekorzystnych warunków meteorologicznych spowodowały niskie temperatury powietrza, brak wiatru i warunki inwersyjne. Inwersja to w meteorologii zjawisko atmosferyczne polegające na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością. W normalnych warunkach, w najniższej części atmosfery, troposferze , powietrze bliżej powierzchni ziemi jest cieplejsze niż wyżej.

  Nie ma nadziei na szybkie wywianie zanieczyszczeń przez wiatr. Jak wynika z komunikatu wojewody, w dniu 21 stycznia spodziewane jest utrzymywanie się niekorzystnych warunków meteorologicznych (niskie temperatury, bardzo słaby wiatr) na przeważającym obszarze regionu a tym samym możliwy jest znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza na terenie całego województwa.

  Prognozy meteorologiczne serwisu pogodowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego na dni od 22 do 23 stycznia (wtorek, środa) wskazują na utrzymywanie się podobnych do obecnych warunków meteorologicznych mogących skutkować kumulowaniem się zanieczyszczeń w powietrzu.

  Także wojewódzkie prognozy zanieczyszczenia powietrza na 21-23 stycznia wskazują na możliwość utrzymywania się wysokich stężeń pyłu PM10 na znacznych obszarach województwa do 22 stycznia.

  Wrażliwe na przekroczenie zanieczyszczenia powietrza są kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby cierpiące na astmę oskrzelowa, przewlekłe choroby układu oddechowego, alergiczne choroby skóry i oczu oraz choroby układu krążenia (stany pozawałowe, zaburzenia rytmu serca).

  Osoby należące do wskazanych grup ryzyka powinny ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Pozostałym zaleca się rozważenie ograniczenia wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu.

  Wojewoda w komunikacie zalecił bezwzględne przestrzeganie zakazu spalania odpadów w piecach domowych i na otwartej przestrzeni. Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych do tego nieprzeznaczonych grozi grzywna lub kara aresztu. Wojewoda zaleca śledzenie aktualnych wyników pomiarów zanieczyszczenia powietrza w regionie poprzez stronę internetową https://stacje.wios.rzeszow.pl/ lub poprzez portal jakości powietrza Głównego Inspektora Ochrony Środowiska pod adresem http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current lub poprzez bezpłatną aplikację na telefony komórkowe: „Jakość powietrza w Polsce”.

  ZOBACZ TEŻ: Smogowa prognoza dla Podkarpacia


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

  Źródło:vivi24


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love