Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowowolski zespół szkół dostał 24 tysiące euro na wymianę młodzieży

/STAN/
- Pomysł naszego projektu kiełkował od trzech lat - mówi Celina Zarzycka, szefująca zespołowi, który go sporządził
- Pomysł naszego projektu kiełkował od trzech lat - mówi Celina Zarzycka, szefująca zespołowi, który go sporządził
To, co się nie udało dwa razy francuskim partnerom za pierwszym razem "wypaliło" Polakom. Nauczyciele z Zespołu Szkół nr 2 w Stalowej Woli napisali projekt wymiany uczniów, na który dostali takie dofinansowanie, jakie chcieli: 24 tysiące euro. Do Francji pojedzie 50 polskich uczniów.

OD KOPERNIKA DO SKŁODOWSKIEJ

- Tytuł projektu brzmi "Od Kopernika do Marii Skłodowskiej - Curie. Śladami wybitnych postaci z Polski i Francji". - mówi Celina Zarzycka, nauczycielka języka angielskiego w ZSO nr 2. - To jest projekt realizowany z programu "Uczenie się przez całe życie Comenius". Dwukrotnie nasi partnerzy jako koordynatorzy pisali ten program i składali go do swojej narodowej agencji programu "Comenius". Zawsze brakowało kilku punktów do uzyskania finansowania, choć za każdym razem był pozytywnie oceniany jako dobrze przygotowany merytorycznie i formalnie.

W tym roku to grupka nauczycieli pod kierunkiem Celiny Zarzyckiej wzięła się za pisanie projektu. Pomysł kiełkował od trzech lat. Udało się tak dopracować i uszczegółowić projekt, żeby dostać pieniądze.

Partnerska szkoła stalowowolan mieści się w Blagnac na połodniu Francji. To prawie przemieście Tuluzy i siedziba fabryki produkującej samoloty "Airbus". Cześć szkoły zresztą to klasy przygotowujące kadry inżynierskie dla tego producenta.

W LISTOPADZIE PIERWSI GOŚCIE

Program wymiany potrwa dwa lata. W listopadzie przyjedzie do nas 25 Francuzów, w marcu nastąpi rewizyta. W następnym roku szkolnym cykl zostanie powtórzony. Wyjazdy trwać będą co najmniej dziesięć dni.

Projekt, nastawiony na naukę języka angielskiego. Poza tym uczniowie będą się uczyć języków narodowych. Będą też poznawać kulturę, i tradycje regionalne. Stalowowolanie poznają kulturę i język oksytański, charakterystyczne dla regionu na granicy Francji i Hiszpanii, gdzie leży Blagnac. Projekt będzie koncentrował się przy tym na porównaniu nauczania przedmiotów ścisłych i przyrodniczych w obu systemach edukacji.

Dla uczniów to będzie przede wszystkim wielka przygoda. W planie są na przykład wycieczki paryskimi i warszawskimi śladami Marie Curie - Skłodowskiej. Trudniej o francuskie ślady Kopernika. Ten uczony pasował jednak do projektu, bo w Tuluzie znajduje się "miasteczko kosmiczne" a Kopernik miał z kosmosem wiele wspólnego. W Polsce uczniowie wybiorą się w związku z jego osobą do Torunia, pojadą też do planetarium w Chorzowie.

WSPÓŁPRACA OD 4 LAT

Obie szkoły współpracują od czterech lat. Kontakt nawiązały przez portal internetowy do kojarzenia szkół partnerskich "Global Gateway". Z obu szkół jeździło z wizytą do zagranicznych kolegów około 80 uczniów. Działo się to poza programami pomocowymi jak "Comenius". Stalowowolskich uczniów wspierał Urząd Miasta, który jest organem prowadzącym Zespół Szkół nr 2, część pieniędzy na wojaże wyłożyli sponsorzy, część dali rodzice. Sami uczniowie też szukali grosza, na przykład kwestowali w supermarketach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie