Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowowolskie Amazonki edukują uczniów i osoby dorosłe o zagrożeniu rakiem. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Amazonki na spotkaniu w Zespole Szkół numer 1 w Stalowej Woli
Amazonki na spotkaniu w Zespole Szkół numer 1 w Stalowej Woli ZS nr 1
Stalowowolskie Amazonki podjęły się edukacji skierowanej do młodzieży ostatnich klas szkół ponadpodstawowych oraz do osób starszych, zrzeszonych w kołach gospodyń wiejskich i klubach senioralnych na terenie miasta Stalowa Wola.

Ważna samobadania piersi

Akcja trwa trzy miesiące od 1 kwietnia do 29 czerwca. Celem zadania jest dotarcie do tych grup społecznych a szczególnie do młodzieży szkolnej z informacją, jak ważny jest sportowy tryb życia, nawyk cyklicznego samobadania piersi oraz profilaktyka przeciwnowotworowa.

Przedsięwzięcie dotyczy działań, mających znaczenie dla podkreślania pozytywnego wizerunku miasta Stalowa Wola, przyjaznego mieszkańcom i realizowane jest na terenie wytypowanych szkół, społeczności z Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli i do członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, działających na terenie miasta i powioatu.

Amazonki ze Stalowej Woli w akcji "Żyj zdrowo"

Na apel Amazonek odpowiedziały trzy szkoły: Zespół Szkół nr 1 i nr 3 w Stalowej Woli oraz Medyczna Szkoła Policealna w Stalowej Woli. Zgodnie z hasłem „Żyj zdrowo” w placówkach kształcenia rozegrano do tej pory międzyszkolne eliminacje i wyłoniono 3 drużyny do udziału w finałowych rozgrywkach piłki siatkowej o puchar Prezydenta Miasta Stalowa Wola i Prezes Stowarzyszenia Amazonka. Finał rozegrany zostanie w Zespole Szkół Nr 3 w Stalowej Woli w dniu 30 maja. Zawodnicy – oprócz satysfakcji ze wspólnej, sportowej rywalizacji, bez względu na lokatę, na której się znajdą, otrzymają ulotki edukacyjne, mówiące o konieczności cyklicznego samobadania piersi.

Ulotki te mogą być przekazane swoim najbliższym w rodzinie i będą zaproszeniem do badań profilaktycznych. Bowiem – niestety, ale tak mówią statystyki i doświadczenia - dzisiaj coraz więcej młodych kobiet przed 40 rokiem życia zmaga się z rakiem piersi. Co więcej, ze względu na szybszy metabolizm młodych kobiet, rak rozwija się u nich znacznie szybciej i może przebiegać dużo bardziej inwazyjnie. Chociaż rak piersi kojarzony jest z kobietami po 50 roku życia, z powodu tej choroby coraz częściej umierają kobiety dużo młodsze.

Rak piersi dotyka także mężczyzn

Rak piersi dotyka także mężczyzn. Prawda jest bowiem taka, że choroba nie wybiera ofiar według wieku i płci. Amazonkom znane są przypadki, kiedy z tą chorobą zmagali się mężczyźni. Trzech z nich – niestety – nie wygrało walki z rakiem piersi. Zgodnie z przyjętą definicją, za młode pacjentki z rakiem piersi uważane są kobiety, u których nowotwór rozpoznano przed 40 rokiem życia. Za bardzo młode natomiast uznawane są te, którym diagnozę postawiono przed 35 urodzinami.

Rak piersi u kobiet poniżej 40 roku życia często ma bardziej agresywny przebieg, niż u kobiet w starszym wieku. Ma to związek nie tylko z tym, że rozpoznawany jest zwykle w dużo bardziej zaawansowanym stanie – w tej grupie wiekowej częściej spotykane są groźniejsze, bardziej złośliwe podtypy raka piersi.

Dużym zainteresowaniem osób starszych cieszyły się prelekcje i pokaz na fantomie, jak prawidłowo badać swoje piersi. Amazonki zaproszone zostały do Koła Gospodyń Wiejskich w Jastkowicach i Pysznicy, w Pniowie w Dziennym Domu Seniora i w Bojanowie. Seniorzy bardzo uważnie słuchali przesłania i wiadomości jak ważne są badania profilaktyczne i samobadanie piersi.

Radzenia sobie z emocjami

- Nasze spotkania umożliwiają nabywanie umiejętności radzenia sobie z emocjami, ułatwiają komunikację ze społeczeństwem” – mówi Bolesława „Bajka” Baryła, obecna prezes stalowowolskiego stowarzyszenia Amazonka. Seniorzy z dużą uwagą i zaangażowaniem, mimo dużego doświadczenia życiowego, uczyli się jak prawidłowo przeprowadzać samobadanie piersi.

Natomiast w Zespole Szkół nr 1 imienia generała Władysława Sikorskiego, uczennice dwóch klas biologicznych z zaciekawieniem wysłuchały prelekcji na temat historii stalowowolskich amazonek, dowiedziały się wiele, jak dbać o swoje zdrowie już w od najwcześniejszych lat, o profilaktyce i leczeniu raka piersi.

Projekt o nazwie „Wiedzą w chorobę onkologiczną – żyj zdrowo w zdrowym mieście” napisała Halina Dąbrowska, wierząc, że stalowowolskie Amazonki, w dalszym ciągu – także po jej rezygnacji z pełnienia ponad 25 letniej funkcji prezes stowarzyszenia - aktywnie będą prowadzić edukację prozdrowotną, rehabilitację psychofizyczną, emocjonalną i integrację. Bo takie są główne cele działalności Stowarzyszenia Amazonka.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie