Stalowowolskie Stowarzyszenie Fotograficzne Animus pstryka...

  Stalowowolskie Stowarzyszenie Fotograficzne Animus pstryka zdjęcia dziesięć lat

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Wystawę fotografii członków Animusa oglądać można w Galerii "Tło” w holu Miejskiego Domu Kultury, gdzie są bardzo dobrze eeksponowane.

  Wystawę fotografii członków Animusa oglądać można w Galerii "Tło” w holu Miejskiego Domu Kultury, gdzie są bardzo dobrze eeksponowane. ©Zdzisław Surowaniec

  Mija dziesięć lat, kiedy grupa zapaleńców, a jak twierdzą złośliwi, "pokaranych" fotograficzną pasją, powołała do życia Stalowowolskie Stowarzyszenie Fotograficzne o nazwie Animus.
  Wystawę fotografii członków Animusa oglądać można w Galerii "Tło” w holu Miejskiego Domu Kultury, gdzie są bardzo dobrze eeksponowane.

  Wystawę fotografii członków Animusa oglądać można w Galerii "Tło” w holu Miejskiego Domu Kultury, gdzie są bardzo dobrze eeksponowane. ©Zdzisław Surowaniec

  Było ich wówczas dziesięcioro, a zebranie założycielskie, jak mówią, wyglądało trochę jak schadzka spiskowców. Półmrok (bo żarówki nie wszystkie działały), stół pośrodku sali i szeptane rozmowy. W bólach zrodzili statut pod wodzą pierwszego prezesa - Darka Cygana i stowarzyszenie ruszyło do boju o dobrą fotografię.

  Pierwsza wystawa również odbyła się w Klubie Emka wspólnie z objętym przez Animusa opieką Klubem fotografii "Migawka" powstałym przy Zespole Szkół nr 2 w Stalowej Woli.

  Część fotografów pracowała aparatami na kliszę, niewielu fotografowało sprzętem cyfrowym, o którego klasie lepiej nie mówić. Wspólne wyjazdy w teren, wzajemne omawianie zdjęć, kolejne wystawy, które stały się dorocznymi, dały okazję do doskonalenia umiejętności nie tylko warsztatowych, ale i organizacyjnych.

  Po roku istnienia dowodzenie przejął kolejny, i jak dotąd ten sam, prezes Krzysztof Celuch. Skład osobowy Stowarzyszenia ulega ciągłym zmianom. Jedni przychodzą, inni odchodzą wzbogaceni o całkiem niemałą wiedzę fotograficzną. Część członków Animusa działa w nim tylko okresowo z okazji prowadzonych przez nich warsztatów i plenerów. Można śmiało powiedzieć , że przez szeregi Stowarzyszenia przewinęło się co najmniej dwieście osób. I to w każdym wieku.

  - Jesteśmy otwarci na młodzież w wieku od lat trzech do stu dwudziestu trzech. I nie ma w tym żadnej przesady, ponieważ Stowarzyszenie prowadzi warsztaty fotograficzne zarówno dla dzieci z Ochronki im. Św. Brata Alberta, jak i na Uniwersytecie Trzeciego Wieku - twierdzi prezes. Najmłodsza uczestniczka plenerów, licząca sobie cztery i pół roku, jako statywu używała kolegi (jakieś 180 cm wzrostu), a najstarsza nie ćwicząc na tym kursie samoobrony, poraziła dzielnego strażnika miejskiego… torebką. Cóż, zasnęło się pani fotograf na miejskim trawniku, gdzie robiła zdjęcie stokrotce "od spodu", a nieświadom artystycznych zapędów starszej pani patrol, pełen najgorszych obaw, próbował ją budzić - wspominają członkowie klubu.

  Wiele się w Stowarzyszeniu zmieniło przez te dziesięć lat. Doskonalszy sprzęt, większe możliwości ekspozycji, ale przede wszystkim większe umiejętności artystyczne członków, pozwoliły im zdobywać liczne nagrody zbiorowe i indywidualne. Po szczegóły odsyłamy czytelników na stronę Stowarzyszenia - od roku posiadającego status organizacji pożytku publicznego. Warto też bywać na ich corocznych wystawach. Pierwsze odbywały się w Spółdzielczym Domu Kultury, późniejsze w Galerii "Tło" Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Członkowie Stowarzyszenia swoje prace wystawiali zbiorowo i indywidualnie w wielu miastach Polski (szczegóły na stronie www) i to z niemałym powodzeniem.

  Dziś Stowarzyszenie kończy dziesięć lat. Najbliższy walny zjazd członków zdecyduje o dalszym losie organizacji. Miejmy nadzieję, że nadal będziemy działać na rzecz środowiska, w którym istniejemy, dbając o jakość życia kulturalnego naszej społeczności. Cieszy nas to, że nasza praca jest doceniana, że oglądanie świata przez obiektywy Animusa sprawia innym przyjemność.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]