Stalowowolskie Stowarzyszenie Fotograficzne Animus pstryka...

  Stalowowolskie Stowarzyszenie Fotograficzne Animus pstryka zdjęcia dziesięć lat

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Wystawę fotografii członków Animusa oglądać można w Galerii "Tło” w holu Miejskiego Domu Kultury, gdzie są bardzo dobrze eeksponowane.

  Wystawę fotografii członków Animusa oglądać można w Galerii "Tło” w holu Miejskiego Domu Kultury, gdzie są bardzo dobrze eeksponowane. ©Zdzisław Surowaniec

  Mija dziesięć lat, kiedy grupa zapaleńców, a jak twierdzą złośliwi, "pokaranych" fotograficzną pasją, powołała do życia Stalowowolskie Stowarzyszenie Fotograficzne o nazwie Animus.
  Wystawę fotografii członków Animusa oglądać można w Galerii "Tło” w holu Miejskiego Domu Kultury, gdzie są bardzo dobrze eeksponowane.

  Wystawę fotografii członków Animusa oglądać można w Galerii "Tło” w holu Miejskiego Domu Kultury, gdzie są bardzo dobrze eeksponowane. ©Zdzisław Surowaniec

  Było ich wówczas dziesięcioro, a zebranie założycielskie, jak mówią, wyglądało trochę jak schadzka spiskowców. Półmrok (bo żarówki nie wszystkie działały), stół pośrodku sali i szeptane rozmowy. W bólach zrodzili statut pod wodzą pierwszego prezesa - Darka Cygana i stowarzyszenie ruszyło do boju o dobrą fotografię.

  Pierwsza wystawa również odbyła się w Klubie Emka wspólnie z objętym przez Animusa opieką Klubem fotografii "Migawka" powstałym przy Zespole Szkół nr 2 w Stalowej Woli.

  Część fotografów pracowała aparatami na kliszę, niewielu fotografowało sprzętem cyfrowym, o którego klasie lepiej nie mówić. Wspólne wyjazdy w teren, wzajemne omawianie zdjęć, kolejne wystawy, które stały się dorocznymi, dały okazję do doskonalenia umiejętności nie tylko warsztatowych, ale i organizacyjnych.

  Po roku istnienia dowodzenie przejął kolejny, i jak dotąd ten sam, prezes Krzysztof Celuch. Skład osobowy Stowarzyszenia ulega ciągłym zmianom. Jedni przychodzą, inni odchodzą wzbogaceni o całkiem niemałą wiedzę fotograficzną. Część członków Animusa działa w nim tylko okresowo z okazji prowadzonych przez nich warsztatów i plenerów. Można śmiało powiedzieć , że przez szeregi Stowarzyszenia przewinęło się co najmniej dwieście osób. I to w każdym wieku.

  - Jesteśmy otwarci na młodzież w wieku od lat trzech do stu dwudziestu trzech. I nie ma w tym żadnej przesady, ponieważ Stowarzyszenie prowadzi warsztaty fotograficzne zarówno dla dzieci z Ochronki im. Św. Brata Alberta, jak i na Uniwersytecie Trzeciego Wieku - twierdzi prezes. Najmłodsza uczestniczka plenerów, licząca sobie cztery i pół roku, jako statywu używała kolegi (jakieś 180 cm wzrostu), a najstarsza nie ćwicząc na tym kursie samoobrony, poraziła dzielnego strażnika miejskiego… torebką. Cóż, zasnęło się pani fotograf na miejskim trawniku, gdzie robiła zdjęcie stokrotce "od spodu", a nieświadom artystycznych zapędów starszej pani patrol, pełen najgorszych obaw, próbował ją budzić - wspominają członkowie klubu.

  Wiele się w Stowarzyszeniu zmieniło przez te dziesięć lat. Doskonalszy sprzęt, większe możliwości ekspozycji, ale przede wszystkim większe umiejętności artystyczne członków, pozwoliły im zdobywać liczne nagrody zbiorowe i indywidualne. Po szczegóły odsyłamy czytelników na stronę Stowarzyszenia - od roku posiadającego status organizacji pożytku publicznego. Warto też bywać na ich corocznych wystawach. Pierwsze odbywały się w Spółdzielczym Domu Kultury, późniejsze w Galerii "Tło" Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Członkowie Stowarzyszenia swoje prace wystawiali zbiorowo i indywidualnie w wielu miastach Polski (szczegóły na stronie www) i to z niemałym powodzeniem.

  Dziś Stowarzyszenie kończy dziesięć lat. Najbliższy walny zjazd członków zdecyduje o dalszym losie organizacji. Miejmy nadzieję, że nadal będziemy działać na rzecz środowiska, w którym istniejemy, dbając o jakość życia kulturalnego naszej społeczności. Cieszy nas to, że nasza praca jest doceniana, że oglądanie świata przez obiektywy Animusa sprawia innym przyjemność.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!