MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stan zagrożenia epidemicznego będzie zniesiony? Rząd nie wyklucza, że to możliwe już w ciągu miesięcy. Kiedy wreszcie pożegnamy pandemię?

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Pandemia i stan zagrożenia epidemicznego wymusiły na wielu osobach zmianę zachowania. Gdy zagrożenie maleje, warto zachować najważniejsze nawyki ochronne, takie jak higiena dłoni.
Pandemia i stan zagrożenia epidemicznego wymusiły na wielu osobach zmianę zachowania. Gdy zagrożenie maleje, warto zachować najważniejsze nawyki ochronne, takie jak higiena dłoni. yurolaitsalbert/123RF
Czy wkrótce na dobre pożegnamy się z pandemią COVID-19? Została wprawdzie zniesiona, ale wciąż obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego wraz z jego restrykcjami, np. noszeniem maseczek w określonych miejscach. Sytuacja jednak poprawia się, przez co rząd nie wyklucza zniesienia również stanu epidemii. Termin, w którym może to mieć miejsce, wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Spis treści

Możliwy koniec stanu epidemii?

Czy epidemia koronawirusa wreszcie się skończy? Eksperci sugerują, że wciąż będzie on występował w niektórych regionach, stając się chorobą endemiczną – przestanie więc być globalnym zagrożeniem. Już teraz schodzi na drugi plan z powodu wzrostu zachorowań na sezonową grypę. Czy w związku z tym zakończony zostanie stan zagrożenia epidemicznego?

– Nie wykluczmy takiego rozwiązania, ale potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy jest to ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić – powiedział premier Mateusz Morawiecki zapytany podczas konferencji w Czeladzi o to, czy byłoby to możliwe od 1 stycznia 2023 r. Wskazał też, że już wiele razy zostaliśmy zaskoczeni przez pandemię COVID-19. – Wolimy upewniać się w bardzo wielu ośrodkach analitycznych, a także patrzeć na to, co robią inni.

Szef rządu ocenił jednocześnie, że COVID-19 jesienią tego roku nie stanowi takiego zagrożenia, jakiego jeszcze parę miesięcy temu się obawiano.

– Robiliśmy latem regularne spotkania rady i specjalistów, bo baliśmy się tego, co wyniknie z tej kolejnej fali koronawirusa – przypomniał. Zwrócił również uwagę na to, że zdaniem ekspertów wydaje się, że grypa powoli staje się przynajmniej tak samo groźna jak koronawirus.

Dowiedz się także na temat:

Maseczki wciąż obowiązkowe do końca roku

Stan zagrożenia epidemiologicznego wprowadzono w Polsce 16 maja 2022 r., gdy rozporządzeniem Ministra Zdrowia zniesiony został stan epidemii (pandemii). Obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r.

Obowiązek noszenia maseczek został natomiast z czasem ograniczony, ale był podtrzymany i przedłużany. Pod koniec października 2022 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, zgodnie z którą obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i aptekach zostaje przedłużony do 31 grudnia 2022 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, przedłużenie obowiązku noszenia maseczek w szpitalach i aptekach jest uzasadnione:

  1. aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również liczbą świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem;
  2. sytuacją w innych państwach, a w szczególności tych sąsiadujących z Polską.

(PAP)

Przeczytaj również:

Aleksandra Kiełczykowska, Mateusz Babak
ak/ mtb/ joz/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie