Starzyński wygrał Bieg Nadwiślański

Grzegorz LIPIEC
Podium biegu głównego. Wygrał Andrzej Starzyński (w środku) z Eletrowni Chemik Puławy.
Bieg Nadwiślański z metą w Tarnobrzegu wygrał Andrzej Starzyński z Chemika Puławy

Za biegaczami z naszego regionu niezwykle aktywny weekend. W piątek liczna grupa z Tarnobrzega wzięła udział w mającym prawdziwy urok Ogólnopolskim Ulicznym Biegu w Mielcu, a już w niedzielę przyszło im się zmierzyć z dystansem 15 kilometrów w czasie 38. edycji Biegu Nadwiślańskiego imienia Alfreda Freyera z Baranowa Sandomierskiego do Tarnobrzega.

W niedzielny poranek 150 biegaczy z wielu zakątków Polski, a także choćby Ukrainy zmierzyło się z trudną trasą Biegu Nadwiślańskiego. Aura spłatała figla, bo rano pojawiły się lekkie opady deszczu. Na szczęście w chwili startu przestało padać, a i chłód stał się jakby mniejszy. Dystans 15 kilometrów najszybciej pokonał Andrzej Starzyński z Chemika Elektrowni Puławy (47:46). Drugie miejsce zajął faworyt gospodarzy, czyli Michał Wojciechowski z Witaru Tarnobrzeg (48:18), a trzeci był Artur Kern z Unii Hrubieszów (50:20). Jeśli chodzi o kobiety to wygrała Małgorzata Siembida ze Stalowowolskiego Klubu Biegacza (1:00.15), druga była Daria Mendecka z Łazisk Górnych (1:02.18), a trzecia tarnobrzeżanka z KJ5 Team, Kamila Banaś (1:02.35).

Oprócz biegu głównego w Parku Dzikowskim w Tarnobrzegu biegali najmłodsi, a także młodzież. Nie zabrakło krótszych dystansów. Tutaj absolutnym królem był Stanisław Lebioda z Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola, który wygrał biegi na 1000 oraz 2000 metrów. - Dopiero wracam do pełnej dyspozycji po kontuzji. Nie było zbyt dużo czasu na to, aby spróbować swoich sił na 15 kilometrów, stąd też decyzja o startach na krótszych dystansach - mówi Staszek.

Z przebiegu zawodów bardzo zadowolony był Adam Maślanka z Klubu Biegacza Witar Tarnobrzeg. - Z każdym kolejnym rokiem przybywa biegaczy. Zresztą panuje moda na ten sport. My oczywiście już teraz zapraszamy na kolejny bieg - dodaje.

W piątek po raz 22. w Mielcu odbyły się Ogólnopolskie Biegi Uliczne. W biegu głównym na 3 kilometry wzięło udział niemal 200 osób, a kobiece podium było zaskoczeniem nawet dla samych zawodniczek. Start wieczorową porą na robiącym wrażenie obiekcie mieleckiej Stali sprawia, że ten bieg ma swój klimat. Do biegu głównego zgłosiło się ponad 200 zawodników, ukończyło go dokładnie 199 biegaczy. To rekord mieleckiej imprezy. Wśród mężczyzn najlepszy był Ukrainiec Volodymyr Kyts z czasem 8:32,95. Na drugim miejscu przybiegł jego rodak, ale reprezentujący klub z Puław, Andrzej Starzyński. Trzecia lokata przypadła Mateuszowi Dębskiego z RLTL ZTE Radom, za którego plecami bieg ukończył klubowy kolega Patryk Kozłowski. Piąty był Bogdan Dziuba ze Stalowowolskiego Klubu Biegacza. Wśród kobiet wygrała reprezentantka klubu z Nowej Dęby Sylwia Bąba z czasem 10.37,39. Na drugim miejscu dobiegła reprezentantka Stali Mielec i Polski w... chodzie sportowym Paulina Buziak.
Wyniki Biegu Nadwiślańskiego - bieg główny: 1. Andrzej Starzyński (Chemik Elektrownia Puławy) - 47:46, 2. Michał Wojciechowski (Witar Tarnobrzeg) - 48:18, 3. Artur Kern (Unia Hrubieszów) - 50:20, 4. Jarosław Bimkiewicz (Lublin) - 51:01, 5. Michał Biały (SKB Kraśnik) - 51:03, 6. Mariusz Turczyn (Majdan Królewski) - 52:49, 7. Roman Pavliv (Ukraina) - 54:19, 8. Dariusz Kułynczyn (Tarnobrzeg) - 54:39, 9. Paweł Dybek (Mielec) - 54:53, 10. Maciej Tomaszewski (Jarosław) - 54:59.