„Strajk w kopalni...” - niezwykła wystawa w Tarnobrzegu. I...

  „Strajk w kopalni...” - niezwykła wystawa w Tarnobrzegu. I wstrząsające relacje świadków (zdjęcia)

  Marcin Radzimowski

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  „Strajk w kopalni...” - niezwykła wystawa w Tarnobrzegu. I wstrząsające relacje świadków (zdjęcia)
  1/32
  przejdź do galerii

  ©Marcin Radzimowski

  - Gdybyśmy wiedzieli, co się wtedy wydarzy, nie zdecydowalibyśmy się na taki krok - podkreśla Stanisław Płatek, przywódca strajku górniczego w kopalni „Wujek” w grudniu 1981 roku. Oprócz niego w otwarciu wystawy „Kopalnia strajkuje...” w Tarnobrzegu uczestniczyła młodsza siostra Zbigniewa Wilka z Dzierdziówki (powiat stalowowolski) - pierwszego z dziewięciu górników zastrzelonych podczas pacyfikacji przez milicjantów z plutonu specjalnego ZOMO. Wystawa w Tarnobrzeskim Domu Kultury czynna będzie do 25 listopada. Wstęp wolny.
  Zbigniew Wilk miał czternaście lat, kiedy z rodzinnej Dzierdziówki przyjechał na Śląsk, gdzie w 1972 ukończył Technikum Górnicze a kilka miesięcy później rozpoczął pracę w kopalni „Wujek”. Niepokoje społeczne i pracownicze spowodowane sytuacją polityczną, potęgowane dodatkowo pustymi półkami sklepowymi, narastały od dawna. Czarę goryczy przelało aresztowanie szefa „Solidarności” w „Wujku” 12 grudnia 1981 roku i pobicie górników.

  To tragicznym bohaterom tamtych dni poświęcona jest niezwykła wystawa, prezentowana w Tarnobrzeskim Domu Kultury - Kopalnia strajkuje... Strajk i pacyfikacja kopalni „Wujek” 13-16 grudnia 1981”. Niedługo po północy 13 grudnia 1981 roku w „Wujku” został rozpoczęty tragiczny w skutkach strajk.

  - 16 grudnia w dzienniku telewizyjnym podali, że w kopalni „Wujek” padły strzały, że są zabici i ranni. Jednak ani przez chwilę nie pomyślałam, że zginął tam mój brat - mówiła Magdalena Pelc, podczas wtorkowego wernisażu wystawy młodsza siostra 30-letniego wówczas Zbigniewa Wilka. - 18 grudnia późnym wieczorem mój mąż wrócił od mamy i przekazał mi wiadomość, że kula dosięgnęła Zbysia.

  Mówiła o ogromnej rozpaczy w całej rodzinie. Wspominała, że nie mogła pojechać na pogrzeb, bo był stan wojenny i nie dostała przepustki. Pojechały tylko mama i siostra. Nie było reszty rodziny, nie było przyjaciół. Matce nie pokazali ciała, trumna i garstka ludzi otoczone były kordonem milicji…

  - Pogrzeb odbył się 21 grudnia. Wigilia, Święta Bożego Narodzenia i te okoliczności jeszcze bardziej spotęgowały żal, smutek i ogromną rozpacz - mówiła Magdalena Pelc, siostra Zbigniewa Wilka.

  Mówiła, że 30-letnie życie brata zostało brutalnie przerwane, wraz z ośmioma innymi górnikami został zastrzelony.

  - Oddał swoje życie za wolność ojczyzny, w obronie godności człowieka. On i jego koledzy górnicy z kopalni „Wujek”, z łańcuchami i śrubami w rękach stanęli naprzeciw uzbrojonych po zęby oddziałów milicji - przypominała. - Ostra amunicja i czołgi pokonały ich. Okropne było też to, że zginęli z rąk brata, rodaka, Polaka. Odeszli na wieczną szychtę.

  Na wystawę składają się nie tylko biogramy górników, którzy zginęli od kul z milicyjnych karabinów maszynowych, ale również przybliżone najważniejsze fakty dotyczące strajku, fotokopie pism, archiwalne zdjęcia ze strajku oraz pacyfikacji „Wujka”. Wystawę zorganizował Tarnobrzeski Dom Kultury oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

  Do tamtych dramatycznych chwil powrócił pamięcią Stanisław Płatek - działacz związkowy, jeden z przywódców strajku w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”.

  - Mija już 37 lat od tamtych wydarzeń, a mimo wszystko te obrazy, z tamtego czasu jednak pozostają w pamięci, mimo prób zacierania tej pamięci przez władzę Polski Ludowej - mówił Stanisław Płatek.

  Wspominał też o samym strajku. - Trwał trzy dni. Zaczął się 13 grudnia krótko po północy, byliśmy pierwszym zakładem pracy w Polsce, który w czasie stanu wojennego zaczął strajk - mówił. - Strajkujący nie wiedzieli, że został wprowadzony stan wojenny, bo w radiu i telewizji ogłoszono to kilka godzin później. O strajku zadecydowało też aresztowanie 12 grudnia szefa „Solidarności” w kopalni i pobicie trzech górników, którzy próbowali interweniować.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 12 LISTOPADA WOLNE

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!