Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Sukces” antyszczepionkowców. Odra i ospa w ofensywie

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Poziom tzw. wyszczepialności spadł dla całej populacji poniżej poziomu, który stanowi ochronę przed rozszerzaniem się choroby.
Poziom tzw. wyszczepialności spadł dla całej populacji poniżej poziomu, który stanowi ochronę przed rozszerzaniem się choroby. Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Lekarze obserwują coraz więcej zachorowań na ospę i odrę – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Jednocześnie wzrasta liczna osób odmawiających szczepień.

Pod koniec 2019 r. liczba odmów osiągnie ponad 46 tys. Dziś uchylających się w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców w wieku d0 19 lat jest sześć osób. Na koniec 2018 r. było to 5,5, a przed 2013 r. poniżej jednej osoby – pisze dziennik, powołując się na dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH.

Niepokojące jest to, że poziom tzw. wyszczepialności spadł dla całej populacji poniżej poziomu, który stanowi ochronę przed rozszerzaniem się choroby. Zgodnie z zaleceniami WHO w przypadku odry bezpieczeństwo jest przy pułapie 95 proc. zaszczepionych. W Polsce spadł on do 93 proc.

Wirus odry jest jednym z najbardziej zjadliwych oraz najłatwiej się przenoszących. Jeden chory zaraża średnio od 12 do 18 osób. A liczba zapadających na odrę rośnie: do końca listopada było 1488 przypadków wobec 234 w podobnym okresie poprzedniego roku.

Gazeta podkreśla, że wzrost liczby odmów szczepień to efekt tego, że antyszczepionkowcy działają w zorganizowany sposób. Powstają strony internetowe z poradami, jak odmówić szczepienia i uniknąć kary albo przeciągać odmowę.

„Ostatnio w sieci pojawił się gotowiec, który rodzice mieli dawać lekarzowi do podpisu. To zobowiązanie, że szczepionka jest bezpieczna, a w razie powikłań pojawia się konieczność zapłaty miliona złotych odszkodowania” - czytamy.

Co więcej „DGP” przypomina, że dwa lata temu powstał projekt, który miał być odpowiedzią na obawy rodziców w związku z możliwością objawów niepożądanych po szczepieniach. Zapisano powołanie w nim powołanie Funduszu Antyszczepionkowego.

Odszkodowania miałyby być wypłacane rodzicom dzieci, które po szczepionce musiały być hospitalizowane przez co najmniej 14 dni. Konsultacje społeczne trwały 1,5 roku. Niezadowoleni byli i przeciwnicy szczepień, i urzędnicy ministerstwa. Szef resortu zdrowia przekonywał, że przepisy w takim kształcie mogą prowadzić do nadużyć. Ale z informacji DGP wynika, że jest szansa, by w przyszłym roku ujrzały światło dzienne.

Projekt ma być nieco zmieniony. Dookreślone zostaną kryteria, co będzie uznawane za NOP (objawy niepożądane) i kiedy będzie podstawa do wypłaty odszkodowania. Największe obawy budzi wirus odry, która może być śmiertelna.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Sukces” antyszczepionkowców. Odra i ospa w ofensywie - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie