Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces I Wystawy i Giełdy Minerałów w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu 

Klaudia Tajs
Pasjonatów minerałów i skamielin oraz miłośników geologii przyciągnęła w miniony weekend do Muzeum Przemysłu Siarkowego,  oddziału Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, pierwsza Wystawa i Giełda Minerałów.

Celem imprezy była prezentacja i popularyzacja piękna minerałów, skał i skamieniałości Polski i świata, występujących w przyrodzie, a będących w posiadaniu kolekcjonerów. 

Szukali nowych okazów

Ogromne zainteresowanie wydarzeniem, pokazało, że Tarnobrzeg - stolica  zagłębia siarkowego, może także stać się miejscem, na wzór Krakowa czy innych miejscowości w Polsce, gdzie kolekcjonerzy minerałów i skamieniałości, mogą prezentować swoje zbiory i dzielić  się swoją pasją z innymi miłośnikami geologii. 

O sukcesie pierwszej  edycji wydarzenia mówi Beata Kotasiak Wójcik, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. - Wystawa i giełda minerałów udały się znakomicie - przyznała kustosz.  - Mieliśmy bardzo dużo gości, oglądających a także kupujących minerały. Okazuje się, że ludzie bardzo interesują się skamielinami, skałami i minerałami. Zbierają i tworzą swoje własne kolekcje. Wiele osób nabyło u naszych wystawców nowe okazy.  
  
Marek Zdyrski, geotechnolog  z Kopalni Siarki Machów, współorganizator wystawy dodał, że zaproszenie pasjonatów minerałów i skamielin oraz miłośników geologii pod dach Muzeum Przemysłu Siarki w Tarnobrzegu to także pewna forma promocji.
- To chęć pokazania tych minerałów, skał i skamieniałości szerszemu spektrum ludzi związanych z przemysłem - powiedział.
- To także cel dydaktyczny i naukowy dla dzieci i młodych ludzi, którzy chętnie odwiedzają naszą wystawę.  

Wybrali najciekawsze skały i minerały 

W pierwszym dniu wystawy przeprowadzono konkurs na najciekawszy, najpiękniejszy eksponat minerał, skałę i skamieniałość związaną z obszarem Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego.  

Pierwsze miejsce zajął Andrzej Bezkorowajny z Brzeska, który wystawił minerał o nazwie celestyn.

Drugie miejsce przypadło Markowi Zdyrskiemu i jego hauerytowi. Trzecie miejsce otrzymał minerał celestyn należący do Marka Szmuca.

Zwycięzcy otrzymali  dyplomy, wydawnictwa i upominki związane z Tarnobrzegiem.

ZOBACZ TAKŻE: Top Muzyczny. Zobacz pięć największych hitów Disco Polo

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie