Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości w niżańskim elektryku

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Nagrody laureatom wręcza dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku Wacław Piędel
Nagrody laureatom wręcza dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku Wacław Piędel RCEZ
Sukcesem zakończył się ogólnopolski finał XLIV Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości, który po raz drugi w historii odbywał się w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku.

Olimpiada organizowana jest przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów (PZSWiR) przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Urzędem Patentowym RP.

Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie nadała Regionalnemu Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku Złotą Honorową Odznakę za zaangażowanie i dokonania na rzecz młodzieży przy realizacji programu Innowacyjnego Wychowania Młodzieży. Dyrektor RCEZ Wacław Piędel został uhonorowany tytułem ,,Przyjaciel Młodzieży’’ oraz Srebrną Honorową Odznaką NOT.

Starosta Niżański Robert Bednarz, Prezes Zarządu SAN-BANK Nadsańskiego Banku Spółdzielczego w Stalowej Woli Stanisław Kłapeć, Kierownik kształcenia zawodowego RCEZ w Nisku Bartłomiej Winogrodzki Zostali uhonorowani Srebrną Honorową Odznaką NOT. Nauczyciel przedmiotów zawodowych RCEZ w Nisku Marian Chrapko został doceniony Złotą Honorową Odznaką NOT.

W wyniku eliminacji szkolnych i okręgowych wyłoniono finalistów szczebla ogólnopolskiego – trzyoosobowe drużyny reprezentujące 27 okręgów (81 uczniów z 43 szkół) z całej Polski. Treścią Olimpiady jest umiejętność praktycznego stosowania prawa własności przemysłowej, umiejętność twórczego myślenia, umiejętność zdobywania praw ochronnych, patentów, w tym opisywania wynalazków a także znajomość historii wynalazczości.

W pierwszym i drugim dniu rywalizacji odbywały się dwustopniowe eliminacje do ścisłego finału mające na celu wyłonienie 10 laureatów Olimpiady oraz ustalenie klasyfikacji drużynowej. Podczas, gdy uczniowie walczyli o punkty w eliminacjach pisemnych, ich opiekunowie – nauczyciele odbyli spotkanie z członkami Komitetu Głównego Olimpiady i organizatorami lokalnymi. Dyskusja podczas spotkania pozwoliła na wszechstronną wymianę doświadczeń oraz propozycji dotyczących przyszłych edycji Olimpiady.

Pierwszy stopień to test składający się z 40 pytań, na które mogło być więcej niż 1 prawidłowych odpowiedzi. Drugi stopień, to zadania praktyczne sprawdzające umiejętność rozwiązywania problemów związanych z tematyką racjonalizacji, innowacji, prawem własności przemysłowej. W ścisłym finale 10 laureatów odpowiadało na wylosowane pytania z zakresu wynalazczości, znaków towarowych i historii wynalazków. Suma punktów z dwóch dni rywalizacji ustaliła kolejność laureatów.

Nagrodami dla dziesięciu laureatów Olimpiady były: puchary Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów, nagrody rzeczowe.

Organizacją finału Olimpiady w Nsku kierował Komitet Organizacyjny. Gościom szkoły - 81 finalistów i 27 opiekunów - zaproponowano ciekawy program pobytu w regionie. Po zakończeniu I części Olimpiady uczestnicy z opiekunami udali się na wycieczkę do elektrowni Stalowa Wola i do zakładu Thoni Alutec oraz spacer po mieście o ciekawej historii. W czasie pobytu w RCEZ uczniowie wraz z opiekunami z zainteresowaniem oglądali wystawę historii naszej szkoły.

Czas pomiędzy etapem pisemnym a ustnym olimpiady został zaplanowany tak, aby nauczyciele wspólnie z finalistami zawodów centralnych mogli zapoznać się atrakcjami turystycznymi i historycznymi Ulanowa oraz uczestniczyć w spływie galarami po rzece San.

Natomiast w ostatnim dniu Olimpiady, w czasie między finałem ustnym, a uroczystym podsumowaniem wielką atrakcją była część artystyczna – wszyscy skorzystali z okazji posłuchania i obejrzenia wspaniałego zespołu tanecznego „Racławice”.

Z przyjemnością możemy powiedzieć, że dla licznej grupy ludzi z całej Polski, w tym elity młodzieży szkolnej, pobyt w naszym regionie okazał się bardzo miłym i atrakcyjnym przeżyciem. Cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do promocji regionu. A tak przy okazji finaliści i laureaci Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości uzyskali zwolnienie z etapu pisemnego egzaminu zawodowego oraz mogą starać się o indeksy na wybrane wydziały renomowanych uczelni w Polsce poza procedurą rekrutacyjną.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10




Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!





Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?




Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)



ZOBACZ TAKŻE: Wypadek na ulicy Świętokrzyskiej w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie