Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces spółdzielni socjalnej "Pięć Plus", miasto dało jej poręczenie kredytu

Zdzisław Surowaniec
Grupa pięciu osób, która założyła spółdzielnię "Pięć Plus”. Zdjęcie z grudnia ubiegłego roku, kiedy założyli spółdzielnię.
Grupa pięciu osób, która założyła spółdzielnię "Pięć Plus”. Zdjęcie z grudnia ubiegłego roku, kiedy założyli spółdzielnię. Zdzisław Surowaniec
Pięciu bezrobotnych ze Stalowej Woli założyło Spółdzielnię Socjalną "Pięć Plus". Od stycznia sprzątają klatki schodowe. Prezydent Andrzej Szlęzak poręczył im pożyczkę na sprzęt, za co otrzymał podziękowania od ministerstwa pracy i polityki socjalnej.

160 spółdzielni

Zarejestrowana w Stalowej Woli Spółdzielnia Socjalna "Pięć Plus" jest, po Tarnobrzegu, drugą na Podkarpaciu. W Polsce jest 160 spółdzielni socjalnych.

- Nie mieliśmy pracy, co chwilę wyskakiwał nam problem z płaceniem czynszu. Długi spłacaliśmy sprzątaniem. I pomyśleliśmy, że możemy na tym zarabiać - tłumaczy Alina Kazio, prezes spółdzielni "Pięć Plus".

WALKA Z UBÓSTWEM

W ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podsumowało działania samorządów. Według oceny sekretarza stanu Jarosława Dudy, Stalowa Wola ma w tym swój udział bo skutecznie wspierała aktywność bezrobotnych skupionych w Spółdzielni Socjalnej "Pięć Plus".

Szczególne podziękowania skierował wiceminister do prezydenta Andrzeja Szlęzaka, który poręczył kredyt dla grupy założycielskiej na zakup sprzętu i środków czystości. Ta decyzja, podkreślił Duda, jest przykładem, że problematyka wykluczenia społecznego, solidaryzmu społecznego oraz rozwoju systemu wsparcia dla osób chcących ponownie pełnić role społeczne i zawodowe, stanowi ważne miejsce w tworzeniu lokalnej strategii rozwiązywania problemów społecznych Miasta Stalowa Wola.

PIERWSZE URODZINY

- Spółdzielnia ,,Pięć Plus" obchodziła już swoje pierwsze urodziny, a jej największym sukcesem jest to, że stworzyli zespół życzliwych, wspierających się ludzi i pracują na własne konto - twierdzi prezes Alina Kazio. Początkowo firma zatrudniała pięć osób, a obecnie dołączyła szósta. Oprócz tego zespół zatrudnia ludzi na umowy zlecenia.

Zadanie członków spółdzielni jest uporządkowanie blisko trzystu klatek schodowych na osiedlach Pławo i Poręby, sprzątanie biur, mycie okien i czyszczenie dywanów na życzenie klienta oraz sprzątanie mieszkań.

- Ci ludzie dają wzór dłużnikom w jaki sposób wyjść z długów, ponadto doskonale radzą sobie z obowiązkami i nie ma żadnych negatywnych uwag. W związku z tym zamierzamy rozszerzyć ofertę pracy dla nich na osiedlu Centralnym - obiecuje Halina Czubak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej i jednocześnie pomysłodawca tego projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie