Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sybilla 2014 dla Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec [email protected]
Muzealnicy Anna Szlęzak, dyrektor Lucyna Mizera i Iwona Pityńska oraz Piotr Żuchowski - wiceminister kultury.
Muzealnicy Anna Szlęzak, dyrektor Lucyna Mizera i Iwona Pityńska oraz Piotr Żuchowski - wiceminister kultury.
Muzeum Regionalne nieprzerwanie od 2006 roku jest nagradzane w konkursie ministerialnym. Zostało otwarte 25 marca 2002 roku, jest jednym z najmłodszych muzeów w naszym kraju

Na uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Łodzi Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało dwa wyróżnienia w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2014 - za wystawę "Made in Poland" w kategorii wystaw historycznych oraz za program edukacyjny "Kod architektury".
Sybilla, nagroda ministra kultury i dziedzictwa narodowego, przyznawana jest najbardziej wartościowym i innowacyjnym rozwiązaniom w muzealnictwie.

Uroczystość wręczenia nagród Sybilla 2014 odbyła się w ramach I Kongresu Muzealników Polskich. W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 230 projektów muzealnych z całej Polski. Laureatów wyłoniła komisja konkursowa złożona z wybitnych przedstawicieli nauki i kultury. W 11 kategoriach jurorzy przyznali 8 nagród i 23 wyróżnienia. W każdej kategorii przyznawano tylko cztery nominacje, spośród których wyłoniony był zwycięzca.

Oba nagrodzone projekty stalowowolskiego muzeum nawiązywały do dziedzictwa Stalowej Woli, miasta powstałego jako najważniejsza realizacja urbanistyczna Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wystawa "Made in Poland" pokazała w nowoczesnej aranżacji najbardziej rozpoznawalne i kultowe polskie marki, wytwory i wzory, takie jak porcelanę z Ćmielowa, pralkę Polar, płyn Ludwik, kosmetyki Miraculum, sztućce Gerlacha czy słodycze Wedla, stanowiące element naszej wspólnej ikonosfery oraz zbiorowej pamięci. Kuratorem wystawy była Katarzyna Wydra.

Projekt edukacyjny "Kod architektury" w nieszablonowy sposób wykorzystywał modernistyczne dziedzictwo Stalowej Woli, propagując je i uświadamiając mieszkańcom Stalowej Woli sens jego zachowania. Jego celem była edukacja przestrzenna i architektoniczna dla różnych grup odbiorców. Lokalne dziedzictwo stało się pretekstem do zwrócenia uwagi na problemy współcześnie dotykające przestrzeń, przyjrzenia się obecnym tendencjom w projektowaniu i kształtowaniu otoczenia, a także do odkrycia, jak wiele łączy architekturę z różnymi dziedzinami życia i nauki.

Autorem projektu jest dyrektor muzeum Lucyna Mizera; autorzy poszczególnych modułów to Katarzyna Wydra, Ewa Solarz, dr Edyta Lisek-Lubaś, Iwona Pityńska, Małgorzata Szabla, Małgorzata Szarleja, dr hab. Elżbieta Przesmycka, Anna Szlęzak.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli nieprzerwanie od 2006 roku jest nagradzane w konkursie ministerialnym na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. W swojej szesnastoletniej działalności już siedemnaście razy zauważane było przez jury w tym prestiżowym konkursie.

Muzeum zostało otwarte 25 marca 2002 roku, w przystosowanym na ten cel zamku Lubomirskich. Za urządzenie siedziby w odnowionym XVIII-wiecznym zamku muzeum otrzymało w konkursie ministerialnym "Wydarzenie roku 2002" pierwszą Sybillę.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie