Szachy w każdej szkole?

  Szachy w każdej szkole?

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Zenon Chojnicki prowadzi zajęcia szachowe w Spółdzielczym Domu Kultury w Mielcu.

  Zenon Chojnicki prowadzi zajęcia szachowe w Spółdzielczym Domu Kultury w Mielcu. ©A. Dziekan

  Zenon Chojnicki od 40 lat gra, uczy grać i popularyzuje tę dyscyplinę. I pragnie, by wkroczyła do szkół.
  Zenon Chojnicki prowadzi zajęcia szachowe w Spółdzielczym Domu Kultury w Mielcu.

  Zenon Chojnicki prowadzi zajęcia szachowe w Spółdzielczym Domu Kultury w Mielcu. ©A. Dziekan

  W Mielcu mieszka szachista, który kiedyś był brązowym medalistą mistrzostw Polski, a teraz stara się wprowadzić szachy do szkół. - Szachy uczą koncentracji. Te umiejętności przydają się na klasówkach i egzaminach, kiedy trzeba dobrze rozplanować sobie czas - przekonuje Zenon Chojnicki.

  Ile to już lat? Dokładnie 40 - Zenon Chojnicki mówi, że najpierw grał w szachy dla przyjemności. Ale przyszedł moment, kiedy postanowił, że to już nie będzie tylko zabawa. Zajmie się szachami fachowo. - To był przypadek.

  W 1968 roku w telewizji transmitowali Wyścig Pokoju. Miałem wtedy 14 lat. I z kolegami, oczywiście tu w Mielcu, poszliśmy obejrzeć wyścig do hotelu. Tego nad dawnym sklepem "Dom dziecka". Tam były świetlica i stoliki do gry w szachy. Transmisję oglądał też instruktor szachowy. Usiałem z nim do gry i... go ograłem.

  TRZECI SZACHISTA W POLSCE

  Pan Zenon zapisał się do klubu szachowego. Zaczął chodzić regularnie na zajęcia i jeździć na turnieje szachowe. Zrobił błyskawiczną karierę. W 1969 roku w pierwszym swoim ogólnopolskim turnieju w Pilźnie zajął pierwsze miejsce. A w latach 1973-1975 zdobywał brązowe medale w mistrzostwach Polski juniorów do lat 20.

  W 1973 roku jako brązowy medalista pojechał na mistrzostwa Mongolii (wyjaśnia, że mistrzowie i wicemistrzowie kraju jeździli na mistrzostwa świata i Europy, a ci z niższą pozycją na mistrzostwa jakiegoś kraju). - I w Mongolii też zdobyłem trzecie miejsce - dopowiada.

  W połowie lat 70. zakończył karierę. Musiał zająć się pracą i rodziną. Powrócił w 1986 roku, ale już jako instruktor szachowy. Postanowił zachęcać do tej gry dzieci i młodzież. Cieszy się, że jego starania przynosiły spore efekty. - Chociaż może wtedy, w latach 80., inaczej niż teraz, dzieci garnęły się do gry, bo nie dominowała telewizja, nie było komputerów.

  Dzieci chodziły też do szkoły w soboty. A sobota była dniem przeznaczonym na zajęcia sportowe. Można było również grać w szachy.
  Mówi, że w drugiej połowie lat 80. organizował w Mielcu spartakiady szachowe. Kiedy w pierwszej spartakiadzie uczestniczyło niewiele ponad 400 dzieci, to w następnej było ponad 600, a w kolejnych po 800. - I ile z tego było radości. Bo tak organizowaliśmy turnieje, że 30 procent uczestników dostawało nagrody - wspomina z sentymentem.

  WŚRÓD WYCHOWANKÓW MA MISTRZÓW KRAJU

  Instruktorem szachowym jest do dzisiaj. - Sam już nie gram, tylko trenuję młodych szachistów. Prowadzę grupy w każdym wieku, od przedszkolaków do uczniów szkół średnich - Zenon Chojnicki dopowiada, że w poniedziałki i czwartki od godziny 16 prowadzi zajęcia w Spółdzielczym Domu Kultury w Mielcu.

  Zaprasza wszystkich chętnych. Jest też instruktorem w szkołach. Uczy grać w szachy w szkołach podstawowych numer 1, 3, 9, 11 oraz w szkołach w Woli Mieleckiej i w Podleszanach.
  Dzieci interesują się szachami, chociaż instruktor obserwuje, że to zainteresowanie przechodzi różne etapy i w wielu przypadkach kończy się rezygnacją. - Najpierw szachy dla dzieci to wielka fascynacja. Później, kiedy widzą, że szachy to ciężka praca, często zakończona porażką, bo przychodzi przegrana na pierwszych turniejach, zniechęcają się, rezygnują.

  Nie umieją przegrywać - tłumaczy pan Zenon.
  Ale instruktor jest dumny ze swoich wychowanków. Wśród nich są prawdziwi mistrzowie. Zenon Chojnicki podaje nazwiska trójki najlepszych: - To są finaliści mistrzostw Polski do lat 12 - Aleksandra Łapa, Karolina Szeglowska i jej brat Tomasz Szeglowski. Tomasz był dwukrotnym mistrzem Polski szkół podstawowych.
  Zenon Chojnicki działa też aktywnie w Polskim Związku Szachowym.

  Jest prezesem Podkarpackiego Związku Szachowego od 1999 roku, od 2000 roku wchodzi w skład zarządu Polskiego Związku Szachowego, pełni funkcję przewodniczącego Komisji Ewidencji, Klasyfikacji i Rankingu PZS, jest członkiem Kolegium Polskiego Związku Szachowego jako mistrz FIDE (tytuł przyznawany przez Międzynarodową Federacje Szachową, zdobywa się go po osiągnięciu odpowiednich norm punktowych w turniejach międzynarodowych). Jest też sędzią szachowym klasy międzynarodowej, a w najbliższych ośmiu turniejach, które będą odbywać się w Polsce, będzie sędzią głównym.

  WPROWADZA SZACHY DO SZKÓŁ

  Dlatego niezbyt przyjaźnie patrzy na niego jego żona. - Jak traktuje szachy? Lepiej nie mówić. Z powodu szachów ciągle nie ma mnie w domu. Ale toleruje te moje wyjazdy, bo nie ma innego wyjścia - uśmiecha się pan Zenon. Syn i córka pana Zenona też nie grają w szachy. Jako dzieci próbowali, teraz jednak zajęli się swoją pracą zawodową.

  A pan Zenon ostatnio zaangażował się w jeszcze jedno przedsięwzięcie. Chce, żeby gra w szachy częściej pojawiała się na zajęciach w szkole. Wczoraj ustalał szczegóły z podkarpackim kuratorem oświaty. Zapadła decyzja, że na razie szachy zostaną wprowadzone do jednej szkoły w każdej gminie województwa.

  Związek szachowy za darmo przeszkoli nauczyciela, który będzie prowadził zajęcia z tej dyscypliny. Ten eksperymentalny program ma trwać trzy lata. - Szachy rozwijają umysł kombinacyjny, trzeba się zastanawiać nad podejmowanymi decyzjami. Uczą koncentracji i radzenie sobie ze stresem - pan Zenon zapewnia, że takie umiejętności przydają się na klasówkach i egzaminach. Szachiści szybciej też uczą się matematyki.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo