Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczątki Tadeusza Gajdy „Tarzana” wrócą do rodzinnego gniazda

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Tadeusz  Gajda „Tarzan” urodził się 15 lutego 1924 roku w Charzewicach, dziś osiedla Stalowej Woli, dożył 22 lat
Tadeusz Gajda „Tarzan” urodził się 15 lutego 1924 roku w Charzewicach, dziś osiedla Stalowej Woli, dożył 22 lat Archiwum
Prezydent Stalowej Woli, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz Fundacja „Biografie Codzienności” czynią starania, aby jak najgodniej przeprowadzić ceremonię pochówku szczątków kapitana Tadeusza Gajdy „Tarzana”, które z honorami zostaną złożone 5 października na Cmentarzu Wojennym w Stalowej Woli-Rozwadowie.

Dzień wcześniej, 4 października od godziny 17 do godziny 21 trumna ze szczątkami Żołnierza Niezłomnego będzie wystawiona w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli-Rozwadowie.

Tadeusz Gajda urodził się 15 lutego 1924 roku w Charzewicach. W 1941 roku wzorując się na decyzjach ojca, podczas okupacji niemieckiej wstąpił do Placówki Narodowej Organizacji Wojskowej w Nisku przyjmując pseudonim konspiracyjny „Tarzan”. Z powodu aresztowań działaczy należących do podziemia, w 1943 roku został przeniesiony do obozu partyzanckiego NOW-AK Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana”. 14 czerwca 1944 roku „Tarzan” w oddziale Bolesława Usowa „Konara”, uczestniczył w odpieraniu niemieckiej operacji antypartyzanckiej o kryptonimie „Sturmwind I” na Porytowym Wzgórzu.

Od września 1944 roku „Tarzan” był poszukiwany przez NKWD. Wierząc, że uniknie aresztowania zgłosił się do Rejonowej Komendy Uzupełnień w Nisku otrzymując przydział do „ludowego” Wojska Polskiego. Z uwagi na prowadzone aresztowania członków AK, pod koniec lutego 1945 roku opuścił jednostkę. Po powrocie do Niska nawiązał kontakt ze zwierzchnictwem konspiracji narodowej. W maju 1945 roku objął stanowisko Komendanta Narodowego Zjednoczenia Wojskowego powiatu tarnobrzeskiego oraz rozpoczął formowanie oddziału leśnego, głównie na terenie powiatu tarnobrzeskiego. Do lipca 1945 roku posiadał pod swoim dowództwem ponad 50 żołnierzy pochodzących z Charzewic, Rozwadowa, Kotowej Woli, Pysznicy czy Zbydniowa.

Oddział „Tarzana” ochraniał ludność wiejską przed samowolą władzy komunistycznej, urządzał akcje uświadamiające mające na celu eksponowanie komunistycznych zbrodni względem społeczeństwa, przeprowadzał akcje dyscyplinujące wśród członków i sympatyków Polskiej Partii Robotniczej oraz rozbrajał posterunki Milicji Obywatelskiej. W lutym 1946 roku Gajda został dowódcą Obwodu III PAS o kryptonimie „Tatar” obejmującego powiaty: Dębica, Mielec, Tarnobrzeg i Tarnów. Miesiąc później nawiązał kontakty z członkami podziemia antykomunistycznego powiatu tarnowskiego i rozpoczął budowę siatki Pogotowia Akcji Specjalnej. W maju 1946 r. władze Okręgu Rzeszowskiego NZW awansowały „Tarzana” na stopień kapitana.

7 sierpnia 1946 roku „Tarzan” został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Tarnowie. Rozprawa pokazowa była prowadzona przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie na sesji wyjazdowej w Tarnowie od 23 do 27 września 1946 roku. Ostatniego dnia został ogłoszony wyrok. Gajdę skazano na karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek mienia, a Bolesław Bierut nie skorzystał wobec niego z prawa łaski. „Tarzana” osadzono w więzieniu Montelupich w Krakowie. Został stracony 14 października 1946 roku za walkę o niepodległość państwa polskiego. Ciało pogrzebano potajemnie.

Na Cmentarzu Rakowickim, odnaleziono szczątki Tadeusza Gajdy. 4 października 2018 roku w Pałacu Prezydenckim została wręczona nota identyfikacyjna Andrzejowi Gajdzie – synowi „Tarzana”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie