Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Szczęśliwa godzina: Młoda Polska” nowa wystawa w galerii w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Obraz Olgi Boznańskiej „Studium kobiety z dziewczynką” (olej na tekturze)
Obraz Olgi Boznańskiej „Studium kobiety z dziewczynką” (olej na tekturze) Muzeum Regionalne
Blisko 70 dzieł najwybitniejszych twórców okresu Młodej Polski, prace Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego, można będzie oglądać od 15 grudnia na wystawie „Szczęśliwa godzina: Młoda Polska”.

Obrazy i rzeźby z przełomu XIX i XX wieku będą prezentowane w zmodernizowanych wnętrzach budynku dawnego sądu. To pierwsza wystawa urządzona w nowych, zmodernizowanych salach ekspozycyjnych budynku dawnego sądu, dzisiaj Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego. Remont trwał kilka miesięcy i został dofinasowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Ta niezwykła wystawa przedstawia wybrane aspekty jednego z najciekawszych i najważniejszych zjawisk artystycznych – Młodej Polski. W latach 1890–1914 sztuki piękne, podobnie jak literatura i muzyka, przeżyły swoją „szczęśliwą godzinę”. Do głosu bowiem doszły równolegle nie tylko rozmaite tendencje – secesja i symbolizm, „intensywizm i protoekspresjonizm, japonizm – ale przede wszystkim pojawiło się wiele indywidualności artystycznych i powstało wiele dzieł programowych o najwyższym poziomie artystycznym, nie mających analogii w sztuce europejskiej tego czasu. I choć życie artystyczne intensywnie toczyło się w różnych miejscach, to kilka z nich jest szczególnie ważnych: pracownia artysty, wystawa, Akademia Sztuk Pięknych, salon, kawiarnia, muzeum Jasieńskiego i chata góralska. Prezentujemy zarówno obrazy Olgi Boznańskiej, ilustrujące jej relacje z Alfonsem Karpińskim, jak i twórczość jednej z największych indywidualności tego czasu – Witolda Wojtkiewicza oraz dzieła Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata, Wojciecha Weissa, Jana Stanisławskiego i jego uczniów, Leona Wyczółkowskiego, Tadeusza Makowskiego, Xawerego Dunikowskiego, Konstantego Laszczki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego. Kurator doktor Anna Król.

Wernisażowi wystawy 15 grudnia, początek godzina 17, towarzyszyć będzie koncert zespołu Ula Lazar Band o godzinie 18. Ekspozycja potrwa do 29 marca 2020 roku. Towarzyszyć jej będą zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, wykłady, spotkania, koncerty i warsztaty artystyczne.

POLECAMY: ROZMAITOŚCI

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie