Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczyt państw G7: świat po pandemii, sprawy klimatu i narady przed spotkaniem Bidena z Putinem

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Jednym z punktów niezgody na szczycie G7 była sprawa podejścia do rosnącej potęgi Chin. Pomysł ostrego kursu wobec Pekinu, który lansuje Ameryka, nie zyskał poklasku.

Jaki będzie świat po pandemii, sprawy klimatyczne oraz brak entuzjazmu sojuszników USA w sprawie przyjęcia ostrej linii postępowania wobec Chin, na co nalegał prezydent USA Joe Biden. To tylko niektóre z problemów poruszanych na szczycie G7 w nadmorskim kurorcie Carbis Bay w Kornwali, który zgromadził liderów najbogatszych krajów. Do udziału zaproszono też przywódców Unii Europejskiej. Oczekuje się, że G7 zobowiąże się do opracowania nowego planu powstrzymania przyszłych pandemii. Środki obejmują skrócenie czasu potrzebnego na opracowanie szczepionek i leczenia Covid-19 do mniej niż 100 dni. Liczyć się w tej walce będzie postawa bogatych krajów, które, zdaniem wielu, powinny zadbać bardziej o to, żeby szczepionki przeciwko koronawirusowi jak najszybciej trafiły do biednych krajów.

Odbyło się też przy okazji szczytu wiele dwustronnych spotkań. Przywódcy najbogatszych państw spotkali się również z brytyjską królową Elżbietą II, następcą tronu księciem Karolem, księżną Camillą, księciem Wiliamem i księżną Kate.

Podczas rozmów niemieckiej kanclerz z prezydentem Stanów Zjednoczonych rozmawiano między innymi o spornym gazociągu Nord Stream 2. - Są one na dobrej drodze – zapewniła Angela Merkel, dodając, że zarówno ona, jak i prezydent Biden są zdania, iż konieczny jest dalszy udział Ukrainy w transferze gazu z Rosji do Europy.

Politycy ci chcą zabezpieczyć w dłuższej perspektywie dochody Ukrainy z transferu rosyjskiego gazu, bo obowiązująca obecnie umowa wygaśnie w 2024 roku. Jednak trzy tygodnie temu administracja prezydenta Bidena odstąpiła od sankcji wobec firmy nadzorującej Nord Stream 2 AG, podając jako powód interes kraju. Merkel rozmawiała z prezydentem Bidenem także o czekającym go w środę spotkaniu z Władimirem Putinem. Na razie wiadomo tyle, ze po spotkaniu odbędzie się tylko konferencja prasowe Bidea. Nie wystąpi on wspólnie z Putinem. Biały Dom uznał, że taka formuła na obecnym etapie jest właściwa.

Jeśli chodzi o tematykę rozmów przywódców USA i Rosji Biały Dom sugeruje, że będą sprawy ostatnich ataków hakerskich na Amerykę, o które oskarża się Rosję, ataki Moskwy na Ukrainę oraz więzienie dysydentów oraz inne tematy wywołujące rozdźwięk między Waszyngtonem i Moskwą.

Sporne jest również stworzenie, zgodnie z życzeniem Ameryki, planu przeciwstawienia się ”dyplomacji zadłużeniowej” Chin, polegającej na uzależnieniu wielu krajów od przyznawanych im pożyczek oraz wykorzystywaniu przymusowej pracy mniejszości ujgurskiej w Sinciangu, która jest nie do przyjęcia z moralnego i ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ uniemożliwia uczciwą konkurencję.

Zdaniem Bidena, globalne łańcuchy dostaw muszą być wolne od tego rodzaju pracy. Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że nie chodzi tylko o konfrontację z Chinami, ale o przedstawienie pozytywnej alternatywy dla świata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczyt państw G7: świat po pandemii, sprawy klimatu i narady przed spotkaniem Bidena z Putinem - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie