Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolny Klub Turystyczny “Koziołek Matołek” ze Stalowej Woli szukał “skarbów” w Sandomierzu

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Poszukiwania odpowiedzi na sandomierskim rynku
Poszukiwania odpowiedzi na sandomierskim rynku Zespół Szkół numer 1

Zadaniem było zebrać jak najwięcej informacji dotyczących danego obiektu, a następnie – spacerując po zakamarkach tego uroczego miasta – zdobywać odpowiedzi na wyszukane pytania gry terenowej.

Ostatecznie najlepszymi poszukiwaczami odpowiedzi okazały się być uczennice: Karolina Szast, Sylwia Rękaś, , Sara Golec i natalia Krawczyk - wszystkie z klasy 1c.

Następnie uczniowie udali się do siedziby Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego, gdzie Marek Łygas opowiedział o działalności Towarzystwa, oraz o ciekawych zakątkach tak Sandomierza, jak i okolic. Młodzież miała również okazje dowiedzieć się o geocachingu – Grzegorz Gadomski pokrótce wyjaśnił na czym polega ta forma turystyki. Wynikiem tego było wspólne odkrycie skrytki znajdującej się w okolicach sandomierskiej starówki.

Po raz pierwszy nazwa „geocaching” pojawiła się 30 maja 2000 roku. Słowo „cache” w języku angielskim to skrytka, kryjówka, schowek i nawiązuje do ukrywanych niegdyś skarbów przez piratów, złodziei, uciekinierów Przedrostek „geo” (ziemia) oznacza po pierwsze globalny charakter tej zabawy jak również analogię do geografii, czyli nauki o rozmieszczeniu zjawisk na kuli ziemskiej. Zlokalizowanie pojemnika geocache jest możliwe dzięki posiadaniu współrzędnych geograficznych.

Słowem „geocache” określa się ukryty pojemnik przeznaczony do szukania. Oprócz angielskiego słowa „geocache” w Polsce stosuje się wymiennie takie nazwy jak „skrzynka”, „skrytka” albo „kesz”.

Od czasu powstania pierwszej skrytki geocache zabawa ta rozszerzyła się na cały świat i wyewoluowała. Umieszczanie skrytek dla jej samego znalezienia według współrzędnych na dłuższą metę staje się nudne, stąd ich autorzy starają się je urozmaicić i zachęcić poszukiwacza do odwiedzenia ich schowka. Najczęściej zakłada się skrytki w atrakcyjnych turystycznie miejscach (zabytki, przyroda, historia). Liczy się też pomysł na zamaskowanie skrytki.

Skrytki mogą być różnej wielkości – od malutkich pojemniczków mniejszych od naparstka po olbrzymie skrzynie mogące z powodzeniem pomieścić człowieka. Im więcej pomysłowości tym skrytka lepiej oceniana przez innych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018 na Podkarpaciu. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów


Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Studniówki 2018. Zobacz nasze najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Oscary 2018: TOP 10 najlepszych kreacji


Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]


Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Ograniczenie handlu. Protest myśliwych. Bohaterscy policjanci

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie