Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolny podręcznik do chemii o dopalaczach: "pozwalają się wydajniej uczyć"

mw-g za RMF FM
W szkolnym podręczniku do chemii "Ciekawi świata" autorstwa Joanny Meszko znalazła się szokująca informacja, że dopalacze to "substancje pozwalające wydajniej się uczyć". Wydawnictwo Operon zapowiada "szybką reakcję", a MEN zwróci się do rzeczoznawców o zweryfikowanie książki - podaje RMF FM.

O zaskakującym zdaniu, które pojawiło się w podręczniku do chemii dla szkół ponadgimnazjalnych "Ciekawi świata" informuje na swojej stronie RMF FM po tym, jak na Gorącą Linię zadzwonił jeden ze słuchaczy.

Autorka podręcznika twierdzi, że dopalacze to "substancje pozwalające wydajniej się uczyć". Jednocześnie stwierdza, że "zawierają wiele niebezpiecznych związków chemicznych mogących uzależniać lub powodować poważne problemy zdrowotne". Informacja o dopalaczach znalazła się w podsumowaniu jednego z rozdziałów książki dot. wpływu chemii na zdrowie człowieka. Obok dopalaczy opisano m.in. działanie nikotyny i alkoholu.

Jak czytamy, RMF FM skontaktowało się z wydawnictwem Operon, którego rzeczniczka zapewniła o "szybkiej reakcji", jednak - jak informuje RMF FM - przestała odpowiadać na telefony i maile.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało, że zwróci się do rzeczoznawców, którzy sprawdzali podręcznik siedem lat temu, o ponowną weryfikację treści.

- Te substancje są bardzo niebezpieczne i wymykają się jakiejkolwiek kontroli - twierdzi Robert Rejniak, szef Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy. - Zawierają nieprzebadane chemiczne mieszanki. Najgroźniejsze są dopalacze na bazie mefedronu, o działaniu podobnym do amfetaminy. Często dopalacze zawierają syntetyczne kanabinoidy, substancje działające podobnie do marihuany.

- Substancje te mogą w sposób trwały uszkodzić serce, wątrobę, nerki czy mózg - informuje sanepid i ostrzega, że ostatecznie dopalacze bardzo często doprowadzają nawet do śmierci.

Wśród objawów zatrucia dopalaczami wymienia się najczęściej bóle głowy, drżenie rąk, zaburzenia orientacji, bełkotliwą mowę, wahania nastroju, omdlenia, kołatanie serca, wymioty, wysoką gorączkę, skoki ciśnienia krwi i zaburzenia rytmu serca, a także utratę przytomności.

Objawami zażycia dopalaczy mogą być za to napady agresji oraz drgawki, grymasy twarzy, czy wicie się po podłodze. W innych przypadkach jest to zupełne otępienie i brak kontaktu z otoczeniem

Co zrobić, jeśli podejrzewamy, że jakaś osoba jest pod wpływem dopalaczy? Należy niezwłocznie zadbać o pomoc lekarską oraz poinformować o tej sytuacji policję.

Strajk nauczycieli. Egzaminy i matury zagrożone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie