Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szorowanie komputera

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Jak poprawnie wyczyścić swój sprzęt? Zaopatrzyć się w cierpliwość, sprężone powietrze i specjalne preparaty
Tomasz Tysiączny ze sklepu komputerowego Kwark w Kielcach: - Na zewnątrz można czyścić komputer samodzielnie. Należy tylko pamiętać o używaniu odpowiednich
Tomasz Tysiączny ze sklepu komputerowego Kwark w Kielcach: - Na zewnątrz można czyścić komputer samodzielnie. Należy tylko pamiętać o używaniu odpowiednich preparatów, innych do plastiku i innych do monitorów. W tym ostatnim przypadku radzę pryskać ściereczkę lub miękkie ręczniki papierowe, a nie bezpośrednio monitor. W przypadku wnętrza komputera odradzam branie się za samodzielne czyszczenie osobom nie mającym doświadczenia, bo nieumiejętnym czyszczeniem można komputer uszkodzić.

Tomasz Tysiączny ze sklepu komputerowego Kwark w Kielcach: - Na zewnątrz można czyścić komputer samodzielnie. Należy tylko pamiętać o używaniu odpowiednich preparatów, innych do plastiku i innych do monitorów. W tym ostatnim przypadku radzę pryskać ściereczkę lub miękkie ręczniki papierowe, a nie bezpośrednio monitor. W przypadku wnętrza komputera odradzam branie się za samodzielne czyszczenie osobom nie mającym doświadczenia, bo nieumiejętnym czyszczeniem można komputer uszkodzić.

Spędzamy godziny przed swoim komputerem, pracując, surfując w Internecie lub bawiąc się. Ten sprzęt też wymaga generalnych porządków raz na jakiś czas.

Czyszczenie komputera to nie tylko kwestia estetyki użytkowania klawiatury, która się nie lepi czy monitora bez kolekcji odcisków palców. Wytwarzane przez sprzęt elektroniczny pole elektrostatyczne przyciąga cząsteczki kurzu, zwierzęcą sierść i ludzkie włosy. Zabrudzenia zgromadzone wokół procesora oraz wentylatorów mogą w łatwy sposób zablokować przepływ powietrza i doprowadzić do przegrzania naszego komputera. Co zrobić, żeby tego uniknąć? Po prostu zadbać o swój osobisty komputer.

WAŻNE KABLE
Czyszczenie sprzętu komputerowego najlepiej zacząć od kabli i przewodów. Na tym etapie pomocnym narzędziem może okazać się zwykła ściereczka lub chusteczka nasączona alkoholem czy preparatem do czyszczenia powierzchni elektryzujących. Kable, wzdłuż ich długości, należy dokładnie przetrzeć z kurzu. Przy okazji sprawdzamy, czy nigdzie nie ma zagięć lub przetarć mogących mieć wpływ na poprawne działanie przewodów.

Warto pamiętać, by po czyszczeniu przewody posegregować oraz spiąć razem. To skutecznie zapobiega splątaniu kabli. Pomocne w tym mogą okazać się plastikowe zapinki oraz opaski zapinane na rzep - do kupienia w marketach ze sprzętem elektronicznym czy specjalistycznych sklepach komputerowych.

Odkurzamy wnętrze

Odkurzamy wnętrze

Ściągamy pokrywę od naszej obudowy i po sprawdzeniu, czy wszystkie przewody są należycie wpięte, zabieramy się za odkurzanie. Bardzo przydanym narzędziem, które pozwoli dokładnie wyczyścić z kurzu i zabrudzeń naszą płytę główną oraz wentylatory jest sprężone powietrze. Wydmuchiwane metodą ciśnieniową powietrze pozwala na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc. Jednak uwaga - rurka ze sprężonym powietrzem powinna być w odległości przynajmniej 30 centymetrów od serca komputera, bowiem inaczej możemy je zamrozić, a to zamiast pomóc w pracy sprzętu, może go poważnie uszkodzić. Kategorycznie nie wolno używać odkurzacza. Trzeba również pamiętać o tym, aby zaraz po czyszczeniu komputera nie włączać do sieci - powinien on postać kilka godzin.

KLAWIATURA
Kolejnym etapem jest dokładne czyszczenie klawiatury. To ona jest najbardziej narażona na zanieczyszczenia. Chyba każdemu z nas zdarzyło się nakruszyć lub wylać na nią napój.
Prostym sposobem na pozbycie się okruszków oraz zalegającego na niej kurzu jest użycie specjalnie do tego stworzonych patyczków. Dzięki nim w bardzo prosty sposób możemy dotrzeć do niedostępnych zakamarków i pozbyć się zanieczyszczeń zalegających między klawiszami. Tutaj też sprawdza się sprężone powietrze - zanieczyszczenia można "wydmuchać" spomiędzy klawiszy.

MYSZKA i MONITOR
Większość z nas używa już myszek optycznych lub laserowych. Czyszcząc je pamiętajmy, żeby unikać kontaktu z sensorem optycznym. Nie powinniśmy także używać papierowych chusteczek, gdyż ich resztki mogą przykleić się do czujnika i zakłócić jego pracę. Do konserwacji myszki lepiej użyć ściereczek nasączonych alkoholem, dzięki którym łatwo usuniemy z niej zabrudzenia.

Czyszczenie monitorów LCD i TFT wymaga szczególnej ostrożności, gdyż sprzęt ten jest bardzo delikatny i łatwo go uszkodzić. Pamiętajmy, monitory tego typu należy czyścić specjalnie do tego wyprodukowanymi, wilgotnymi chusteczkami wraz z odpowiednio dobraną pianką do czyszczenia wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Działają one antystatycznie i bakteriobójczo. Tego typu zabieg powinno się powtarzać w miarę potrzeby - praca przy zakurzonym monitorze z odbitymi na powierzchni liniami papilarnymi może popsuć nam wzrok. Dlatego monitor trzeba czyścić, gdy zauważymy, że jest brudny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szorowanie komputera - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie