Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital, dom dziecka, wiele osób i firm z powiatu tarnobrzeskiego chce pomóc uchodźcom z Ukrainy [ZDJĘCIA]

OPRAC.: ksp
Szpital w Nowej Dębie będzie pomagał uchodźcom, którzy będą potrzebowali opieki medycznej - mówiła Wiesława Barzycka, dyrektor powiatowej lecznicy.
Szpital w Nowej Dębie będzie pomagał uchodźcom, którzy będą potrzebowali opieki medycznej - mówiła Wiesława Barzycka, dyrektor powiatowej lecznicy.
Naradę z udziałem przedstawicieli służb mundurowych, powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego oraz kierowników jednostek, dla których organem założycielskim jest starostwo powiatowe zwołał w piątek, 25 lutego starosta powiatu tarnobrzeskiego Jerzy Sudoł. Narada została zorganizowana w zawiązku z atakiem Rosji na Ukrainę i potwierdziła gotowość powiatowych instytucji do pomocy uchodźcom oraz tym, którzy pozostali na Ukrainie i liczą na wsparcie.

Do dziś chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy potwierdziły trzy z czterech gmin powiatu tarnobrzeskiego. Są to gminy Nowa Dęba, Gorzyce i Baranów Sandomierski. Gotowość niesienia pomocy zgłosili też strażacy i policjanci.

W ramach naszych aktualnych działań wysłaliśmy duży namiot do punktu zbornego komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, która gromadzi tego rodzaju namioty do działań logistycznych

- mówił komendant miejski PSP w Tarnobrzegu Marian Róg i dodał, że do pomocy w tym trudnym czasie zgłosiły się też jednostki OSP z powiatu tarnobrzeskiego, które uciekinierom z Ukrainy zaoferowały dach nad głową.

Są to jednostki OSP z miasta i gminy Nowa Dęba, Baranowa Sandomierskiego i z gminy Gorzyce, których druhowie we własnych świetlicach, strażnicach, czy nawet domach ludowych, deklarują zorganizowanie punktów czasowego pobytu dla uchodźców. Każdy z tych punktów może przyjąć od 15 do 30 osób.

Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu Marek Pietrykowski poinformował, że całe województwo, w tym powiat tarnobrzeski są objęte operacją „Granica”, jednak główne działania są prowadzone w powiatach przygranicznych przy granicy z Ukrainą, gdzie w punktach recepcyjnych już są przyjmowani uchodźcy wojenni.

W tej chwili powiat tarnobrzeski jest wolny od tego typu działań, my tylko udzielamy wsparcia komendantom z terenów przygranicznych. Gdyby jednak ta sytuacja eskalowała, to oczywiście jesteśmy przygotowani do działania

- zapewnił Marek Pietrykowski.

Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grębowie Janusz Galiniak zaoferował wygospodarowanie miejsc dla potrzeb uchodźców i umieszczenie w placówce około dziesięciu osób, z pełnym ich wyżywieniem. Gdyby była taka potrzeba, szkoła może też przejść na zdalne nauczania i wtedy uczniowie zwolniliby cały internat, który byłby do dyspozycji dla osób potrzebujących schronienia.

W najtrudniejszej sytuacji jest w tej chwili Zespół Szkół w Gorzycach, do którego uczęszczają uczniowie z Ukrainy. Ich sytuację przedstawił dyrektor placówki Krzysztof Komórkiewicz.

Mamy 89 uczniów w z Ukrainy i 30 z Białorusi. Po feriach zimowych przyjechało już do Polski 34 uczniów. Wczoraj, wspólnie z kierownikiem internatu, odwiedziliśmy wszystkich tych uczniów i rozmawialiśmy z każdym z osobna. Większość z nich ma kontakt ze swoimi rodzinami. Wszyscy się bardzo martwią, oglądają na bieżąco wiadomości. Jeden z nich jest z ukraińskiej części Donbasu, gdzie wszystko zostało zbombardowane. Jego rodzina jest w schronie. Ten uczeń chciałby wracać do domu.

- relacjonował Komórkiewicz.

Jak się okazuje, nie wszyscy uczniowie z Ukrainy będą mogli wrócić do szkoły. Ci którzy nie dotarli jeszcze do Polski, a skończyli już 18 lat, zostali objęci powszechną mobilizacją i będą musieli zostać w swoim kraju.

Gdyby rodziny naszych uczniów chciały tu przyjechać będą miały taką możliwość. Swoją pomoc zadeklarował dziekan parafii gorzyckiej Mariusz Kozłowski, który do dyspozycji oddał budynek z 20 miejscami noclegowymi. Pomoc zadeklarował też urząd gminy w Gorzycach, który także, w pierwszej kolejności, chce pomóc rodzinom uczniów

- dodał Krzysztof Komórkiewicz.

Pomoc zaoferował też właściciel gorzyckiej betoniarni, mówiąc, że gdy on miał problem z pracownikami w czasie wakacji pomogli mu Ukraińcy. Teraz chce się odwdzięczyć i pomóc im. Dach nad głową dla około 20 osób znajdzie się też w Centrum Wsparcia i Rehabilitacji Społecznej w Gorzycach

- zapewnił dyrektor ośrodka Mirosław Kopyto.

Schronienie dla mieszkańców Ukrainy zadeklarowała też dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie Bogumiła Małajowicz, która zaproponowała nie tylko miejsca w szkole, ale także w swoim domu.

Pomoc dla dzieci z Ukrainy czeka również w Domu Dziecka w Skopaniu, którego dyrektor Damian Szwagierczak zadeklarował nie tylko miejsca dla dzieci, ale też miejsce dla całej rodziny w tak zwanym mieszkaniu chronionym.

Wiesława Barzycka, dyrektor Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie, zapewniła że uchodźcy, którzy do Polski mogą trafiać w różnym stanie zdrowia, mogą też liczyć na pomoc medyczną.

Obecna na spotkaniu Krystyna Rusin, przewodnicząca Rady Powiatu Tarnobrzeskiego, zadeklarowała w imieniu swoim i radnych pomoc finansową dla mieszkańców Ukrainy. Jej szczegóły oraz inne propozycje pomocy dla mieszkańców Ukrainy poznamy w poniedziałek, po zebraniu Zarządu Powiatu Tarnobrzeskiego.

Ponadto starostwo postanowiło wysłać pomoc rzeczową dla Fundacji Świętego Antoniego w Drohobyczu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie