Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital powiatowy w Nowej Dębie będzie miał nowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii

KaT
Wszystko za sprawą środków unijnych, za które zostanie wybudowany nowoczesny obiekt.

W poniedziałek wicemarszałek Podkarpacia Bogdan Romaniuk i dyrektor szpitala Marta Piskór, podpisali umowę na realizację projektu. - Przeznaczenie tych środków na pewno poprawi dostępność pacjentów z terenu powiatu tarnobrzeskiego do usług medycznych, jak również podniesie jakość tych usług - podsumował wicemarszałek Bogdan Romaniuk. - Chciałem w tym miejscu powiedzieć, że kwota ponad pół miliarda złotych została przeznaczona na dofinansowanie zarówno szpitali wojewódzkich, jak i powiatowych. Dobrze się stało, że zarząd województwa podkarpackiego na czele z marszałkiem Władysławem Ortylem znalazł dodatkowe środki, by trzy szpitale, które w pierwszym rozdaniu nie znalazły dofinansowania, otrzymają je. Mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego mają się z czego cieszyć, gratuluję staroście, radnym a przede wszystkim mieszkańcom powiatu, ponieważ jakość usług i dostępność do usług medycznych będzie nieporównywalnie większa.

Bogdan Chmielowiec, poseł na Sejm RP, który był obecny przy podpisaniu umowy, zwracał uwagę, że ten projekt to ważna inwestycja z punktu widzenia interesu mieszkańców Nowej Dęby. - To inwestycja ważna nie tylko dla mieszkańców Nowej Dęby, ale również okolicznych miejscowości. Chciałem podziękować panu marszałkowi, pomimo, że to zadanie nie znalazło się w pierwszej kolejności na liście zadań do realizacji – w pierwszej szesnastce, podziękować za to, że zarząd i sejmik województwa wspólnie znaleźli środki, które są tak niezbędne w Nowej Dębie, w bardzo ważnym ośrodku, gdzie również mieści się poligon, więc na pewno te pieniądze nie będą zmarnowane.

Tego jeszcze nie było

Szpital w Nowej Dębie nie posiadał jeszcze takiego oddziału. Za unijne pieniądze powstanie między innymi: pięcio-stanowiskowa sala intensywnej terapii ze stanowiskiem nadzoru pielęgniarskiego. Zostanie ona połączona z pomieszczeniem przygotowania leków, łazienką i magazynami.

O nadchodzących zmianach z zadowoleniem mówiła dyrektor lecznicy Marta Piskór, która przypomniała, że lecznica oferuje 320 łóżek i jest miejscem pracy dla ponad 400 osób. - Oddział będzie umiejscowiony pomiędzy dwoma budynkami, między budynkiem, gdzie znajduje się chirurgia i położnictwo a pediatria. Spełni on rolę łącznika. Znajdzie się tam siedem stanowisk. Pięć dla pacjentów i dwie izolatki.

Oddział będzie posiadał własny gabinet zabiegowy oraz gabinet ordynatora, a także: gabinet pielęgniarki oddziałowej, pokój lekarzy, pokój lekarza dyżurnego, zaplecze socjalne, brudownik, magazyny: leków, płynów infuzyjnych, czystej i brudnej bielizny, kuchenkę oddziałową, pomieszczenia „pro morte”, wraz z niezbędną infrastrukturą.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Ogromny zastrzyk

O znaczeniu inwestycji dla powiatu tarnobrzeskiego i ościennych miejscowości oraz ogromnym wsparciu finansowym mówił także Paweł Bartoszek, starosta powiatu tarnobrzeskiego, który podziękował za pomoc i lobbowanie projektu. - Cieszę się, że spotkało się to ze zrozumieniem i pieniądze na ten szpital znalazły się - dodał starosta Bartoszek. - Takie dofinansowanie zdarza się bardzo rzadko, bo jest to potężny zastrzyk finansowy.

Wiesław Ordon burmistrz Nowej Dęby dodał, że cieszy się, iż w 80-lecie Centralnego Okręgu Przemysłowego szpital otrzymuje zastrzyk finansowy, który pozwoli rozwijać jego działalność, która do łatwych nie należy.

Trzy szpitale pod „kreską”

Szpital w Nowej Dębie, obok szpitali w Sanoku i w Dębicy, znalazł się pod tzw. „kreską”. W przypadku dwóch pozostałych umowy na dofinansowanie zostaną dopiero podpisane. Po rozmowach z Komisją Europejską i Ministerstwem Infrastruktury udało się wynegocjować dla nich dodatkowe środki. Dzięki temu dofinansowanie z RPO WP trafi do 19 szpitali z terenu Województwa Podkarpackiego.

Projekt będzie współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniesie 7 milionów 962 tysiące złotych, przy czym dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie aż 6 milionów 768 tysięcy złotych.

Przetarg w najbliższych dniach
Dokumentacja projektowa na budowę oddziału anestezjologii i intensywnej terapii jest już gotowa. Dzięki temu dyrekcja szpitala ogłosi przetarg na realizację zadania w ciągu najbliższych dni.

ZOBACZ TAKŻE:
Lublin. Druga Dycha do Maratonu 2017. Wystartowało ponad 1500 osób

(Źródło: kurierlubelski.pl)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie