Szykują się duże zmiany w polskim rolnictwie. O "planie dla wsi" poinformowała w Jędrzejowie poseł Anna Krupka

Dorota Pietrus
Dorota Pietrus
Większe dofinansowanie do paliwa rolniczego, stawianie na zdrową, polską żywność, czy działanie przeciwko suszy – to tylko kilka punktów z nowego programu rządu „plan dla wsi”. O jego szczegółach mówiła w Jędrzejowie w poniedziałek, 23 lipca poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka.

Plan składa się z ośmiu głównych punktów. – Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości polskie rolnictwo jest bardzo ważne. Nasz plan opiera się na trzech aspektach. Chcemy chronić rolników przed klęskami, wpierać ich i pomagać w rozwoju. Do tej pory rolnictwo było pomijane, dla nas jest priorytetem. Stawiamy na to co polskie. Mam nadzieję, że skorzystają na tym rolnicy z powiatu jędrzejowskiego, województwa świętokrzyskiego i całego kraju – mówiła poseł Anna Krupka podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Centrum Kultury w Jędrzejowie.

W planie przygotowanym przez rząd poruszano kwestię dofinansowania do paliwa rolniczego. Chodzi o zwiększenie z 86 na 100 litrów zwrotu akcyzy zawartej w cenie zakupionego paliwa na każdy hektar. Będzie też wsparcie dla producentów bydła poprzez zwrot akcyzy zawartej w cenie zakupionego paliwa w ilości 30 litrów na każdą Dużą Jednostkę Przeliczeniową. Nowe zasady mają obowiązywać od przyszłego roku.

Rząd planuje również utworzenie holdingu spożywczego, który ma pozytywnie wpłynąć na stabilizowanie rynków rolnych, poziom cen płacowych rolników za sprzedane przez nich płody rolne, zaopatrzenie rolnictwa, promocje oraz eksport polskiej żywności.
Docelowo ma się też zwiększyć sprzedać bezpośrednia i rolniczy handel detaliczny, a to wszystko między innymi dzięki rozszerzeniu możliwości legalnej sprzedaży zarówno przetworzonej jak i nieprzetworzonej w gospodarstwach żywności. Ma ona trafiać chociażby do lokalnych punktów gastronomicznych, gospodarstw agroturystycznych, sklepów, czy szkolnych stołówek. Co więcej sprzedaż detaliczna nie będzie wymagać zezwolenia, a jedynie zgłoszenie do odpowiedniej inspekcji.

Rząd planuje także zwiększenie z 20 tysięcy złotych na 40 tysięcy złotych kwotę wolną od podatku dla żywności sprzedawanej w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Natomiast po przekroczeniu tej kwoty obowiązywać będzie 2% podatek.

- Stawiamy na promocję naszej lokalnej, dobrej żywności. Czas na zdrową polską żywność. Mamy dobre produkty i powinniśmy się nimi chwalić. Powiat jędrzejowski także ma w tym spory udział. Chcemy wyeliminować albo chociaż zminimalizować żywność genetycznie modyfikowaną na naszym rynku. Stawiamy również na rozwój winiarstwa w Polsce. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają już prace nad nowym programem, który będzie dotykać tego zagadnienia. W jego przygotowaniu pomagają sami winiarze, również świętokrzyscy, którzy byli kilkakrotnie zapraszani przeze mnie na spotkania z ministrem.- wyjaśnia poseł Anna Krupka.

Większe wsparcie dla produkcji żywności wysokiej jakości poprzez wzmocnienie roli producentów w łańcuchach „od producenta do konsumenta”, promocja i różne kanały dystrybucji, wsparcie gospodarstw ekologicznych i wiele innych pomysłów ma rząd w „planie dla wsi” pod kątem promowania zdrowej żywności.

Program zakłada również wsparcie rolnictwa na terenach górskich.

Co więcej, rząd chce też pomagać rolnikom w walce z suszą, a to wszystko dzięki wdrożeniu systemu poprawy żyzności gleb w Polsce poprzez stosowanie nawozów przyjaznych środowisku, poprawieniu pH gleby, czy regulację stosunków wodno – powietrznych. Według założeń planu ma być też wprowadzony program retencji wodnej oraz budowy systemów melioracji, a w tym nowoczesnych systemów irygacyjnych.

- Stawiamy na polskie pasze. Rozszerzymy uprawę roślin bobowatych, a w tym soi, jako roślin dostarczających wartościowe białko dla sektora paszowego, zapewniających dochody dla polskich rolników i poprawiających żyzność gleb. Chcemy też zwiększyć wykorzystanie białka paszowego z nasion rzepaku, również dzięki nowym metodom przetwarzania i obróbki. Rozpoczynamy też proces zmniejszania polskiej produkcji zwierzęcej od importu białka paszowego – wymienia poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Dla rządu ważne jest także zwiększenie wykorzystania odpadowej biomasy ze źródeł rolniczych w biogazowniach, które mają stanowić istotny wkład w rozwój Odnawialnych Źródeł Energii.

Ponadto Prawo i Sprawiedliwość chce dzięki programowi zwiększyć wykorzystanie surowców rolniczych dla przemysłu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Transmisja telewizyjna


I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Stawki dopłat bezpośrednich po 2020 roku

Strefa Agro. Dramatycznie niskie ceny owoców. Skutki ASF w regionie

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Skuteczne sposoby zwiększenia plonowania

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. ASF się rozszerza, "wlewają się" owoce i warzywa zza granicy. Mocny głos rolników


Imprezy folklorystyczne i kulinarne w Świętokrzyskiem. Gdzie promować i sprzedawać wiejskie produkty

Wzór umowy o pomocy przy zbiorach - pobierz! [po polsku i ukraińsku]


ZOBACZ TAKŻE:
I Świętokrzyskie Forum Rolnicze w WDK w Kielcach

Wideo

Materiał oryginalny: Szykują się duże zmiany w polskim rolnictwie. O "planie dla wsi" poinformowała w Jędrzejowie poseł Anna Krupka - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
OBSERWATOR

 PZPR-ZSL-WUSW-PSL-SLD-AWS-WSI-PO-PIS -ABW-CBA- DISCO POLO -TANIEC Z GWIAZDAMI -PARCIE NA SZKŁO-FACHOWCY OD WSZYSTKIEGO

P
Patriota
Taki plan dla wsi, że za rządów PiS sprzedaje się DWA RAZY WIĘCEJ ZIEMI ŻYDOM NIŻ ZA PO!!!
Oszukali nas pejsaci pisowcy, tworzą nam POLIN.
Zgnijesz w wiezieniu krupka kiedy prawdziwi Polacy zdobędą władzę i się pogoni was pejsaci.
Dodaj ogłoszenie