Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica w Plichowie upamiętniła Józefa Sarnę obrońcę wolności Tarnobrzega

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W uroczystym odsłonięciu tablicy wzięli udział między innymi przedstawiciele samorządu gminy Zaleszany, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego koła nr 13 im. Józefa Sarny w Tarnobrzegu, strażacy z OSP Pilchów, mieszkańcy Pilchowa i Agatówki
W uroczystym odsłonięciu tablicy wzięli udział między innymi przedstawiciele samorządu gminy Zaleszany, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego koła nr 13 im. Józefa Sarny w Tarnobrzegu, strażacy z OSP Pilchów, mieszkańcy Pilchowa i Agatówki Urząd Gminy Zaleszany
Przy Publicznej Szkole Podstawowej w Pilchowie w gminie Zaleszany odsłonięto tablicę upamiętniającą kapitana Józefa Sarnę – bohaterskiego uczestnika walk pod Tarnobrzegiem w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w kościele świętej Jadwigi Królowej w Pilchowie. Dalsza część odbyła się przy miejscowej publicznej szkole podstawowej.

W uroczystym odsłonięciu tablicy wzięli udział przedstawiciele samorządu gminy Zaleszany, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego koła numer 13 imienia Józefa Sarny w Tarnobrzegu, strażacy z OSP Pilchów, mieszkańcy Pilchowa i Agatówki, a także przedstawiciele rodziny – siostrzenica kapitana Elżbieta Uczarczyk oraz bratanek Józef Sarna. Tablicę poświęcił ksiądz kanonik Krzysztof Guźla, proboszcz parafii świętej Jadwigi Królowej .

Józef Sarna urodzony 21 września 1910 roku w Pilchowie. Ukończył gimnazjum w Nisku oraz Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie. W 1934 roku odszedł do rezerwy w stopniu podporucznika 2 Pułku Piechoty Legionów. Był sekretarzem Gminy w Charzewicach, później instruktorem Przysposobienia Wojskowego w komendzie powiatowej oraz w gimnazjum w Tarnobrzegu. Był działaczem „Strzelca”.

Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku dowodził Hufcem Przysposobienia Wojskowego i tarnobrzeskimi harcerzami w walkach pod Tarnobrzegiem. Przez prawie trzy dni z garstką żołnierzy bronił strategicznej przeprawy na Wiśle. Mimo, że odpierano hitlerowskie ataki, miasta nie udało się obronić. Do końca pozostał na posterunku, mimo, że miał możliwość uratowania życia. Zginął w wieku 29 lat, 13 września 1939 roku trafiony odłamkiem bomby, broniąc skarpy wiślanej zwanej Skalną Górą. Ciało bohaterskiego porucznika spoczęło początkowo na skarpie wiślanej, później przeniesiono na cmentarz wojenny w Tarnobrzegu. W miejscu jego śmierci, mieszkańcy Tarnobrzega wznieśli pomnik upamiętniający śmierć i bohaterstwo. W 2014 roku otrzymał pośmiertny awans na kapitana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie