Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice grobowców starszych od egipskich piramid w muzeum w Stalowej Woli [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Naczynie grobowe wydobyte z megalitu - nazywanego u nas grobowcem kujawskim
Naczynie grobowe wydobyte z megalitu - nazywanego u nas grobowcem kujawskim Zdzisław Surowaniec
Do 10 stycznia w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli można oglądać wystawę „Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych”.

Ekspozycja odpowiada między innymi na pytanie, dlaczego budowano grobowce kujawskie, tak zwane „polskie piramidy” i kim byli pochowani w nich ludzie?

Megality (z języka greckiego: wielkie kamienie) należą do najbardziej znanych starożytnych zabytków na terenie Europy, a podobne konstrukcje znajdują się także na innych kontynentach.

- Tajemnice megalitycznych grobowców odkrywamy poprzez opowieść o ich budowniczych. Ludność kultury pucharów lejkowatych? Skąd ta dziwna nazwa? Pochodzi od kształt wykonywanych przez nich glinianych naczyń, które swoim wyglądem przypominają lejki - mówi Beata Trybuła z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Na ekspozycji można zobaczyć oryginalne przedmioty sprzed 5 tysięcy lat jak i współcześnie wykonane repliki.

Wśród obiektów znajdują się ceramika (szczególną kategorię zabytków stanowią naczynia stanowiące wyposażenie grobowe), krzemienne, kamienne i kościane narzędzia pracy oraz przedmioty codziennego użytku, ale też kopie zabytków krzemiennych i repliki naczyń. Wyjątkowe prezentowane tu znalezisko to dwa unikatowe pierścienie bursztynowe z grobowca megalitycznego w Łupawie (województwo pomorskie). Plansze informacyjne, filmy i animacje komputerowe będą cennym uzupełnieniem do eksponowanych zabytków.

W Polsce najbardziej rozpoznawalne megality to tak zwane grobowce kujawskie, które budowano około 3,5 tysiąca lat przed narodzeniem Chrystusa, tysiąc lat wcześniej niż w Egipcie. Konstrukcje megalityczne zostały odkryte również w innych rejonach: na Pomorzu, w Świętokrzyskiem, Małopolsce, na Podkarpaciu.

Zabytki na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Wydziału Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Wystawę można zwiedzać z przewodnikiem. Zapisy pod numerem telefonu: 15 844 85 56 w godzinach pracy Muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie