MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak dawniej wyglądało rozpoczęcie roku: białe bluzki lub mundurki, apele, spotkania z nauczycielami w klasach. Zobacz archiwalne zdjęcia

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wideo
od 16 lat
1 września – z reguły wtedy wypada rozpoczęcie roku szkolnego. Rodzice i uczniowie szykują szkolne wyprawki: plecaki, zeszyty, ale także strój galowy. Szczególnie ten czas przeżywają te rodziny, w których są pierwszoklasiści. Dzieci, które rozpoczynają przygodę ze szkołą, są zazwyczaj pełne entuzjazmu i ciekawe świata. Widać to także po uwiecznionych na archiwalnych zdjęciach uśmiechach. W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego znaleźliśmy zdjęcia z dawnych lat, aby pokazać, jak wtedy wyglądał początek roku szkolnego. Czy inaczej niż dziś? Sprawdź w galerii.

Spis treści

Rozpoczęcie roku szkolnego wczoraj i dziś

Nie ma dużej różnicy między tym, jak dawniej obchodzono rozpoczęcie roku szkolnego, a jak to wygląda współcześnie. Początek roku szkolnego to dzień bez zajęć, na który uczniowie, często z rodzicami, przychodzą odświętnie ubrani lub w mundurkach szkolnych. Otrzymują plan lekcji i pierwsze informacje dotyczące nowego roku szkolnego, np. o nowych nauczycielach lub planowanych wycieczkach.

uczniowie
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego w szkole Towarzystwa Przyjaciół Dzieci [TPD] przy ulicy Świętokrzyskiej 1 w Warszawie
NAC

Jak ubrać się na rozpoczęcie roku szkolnego? Czy coś się zmieniło?

Dziś mundurki funkcjonują w nielicznych szkołach prywatnych, jednak np. szkoły mundurowe wymagają od uczniów noszenia munduru podczas uroczystości, takich jak np. inauguracja roku szkolnego lub jego zakończenie. Tak ubrani uczniowie przychodzą 1 września do szkoły.

Białe koszule i bluzki, granatowe lub czarne spódnice oraz spodnie, to klasyczny strój galowy, zakładany od lat na rozpoczęcie roku szkolnego i inne ważne uroczystości akademickie. Kiedyś wymagania odnośnie stroju i wyglądu były dużo bardziej przestrzegane. Dziś, szczególnie w starszych klasach szkoły podstawowej lub w szkołach średnich, dzieci i młodzież mają większą swobodę dotyczącą wizerunku. Często zasady ubioru na uroczystościach szkolnych, w tym na rozpoczęciu roku, są zawarte w regulaminie szkoły.

Apel na rozpoczęcie roku szkolnego

Apele, podczas których uczniowie stoją klasami w szeregach, a dyrektor oraz nauczyciele przemawiają do zebranych, są oficjalną częścią uroczystości. Tak pamiętają to nasi rodzice i dziadkowie, i w większości tradycyjnych szkół tak wygląda to także dziś.

Podczas apelu zazwyczaj:

  • wprowadzany jest sztandar szkoły i odśpiewywany hymn Polski,
  • dyrektor przemawia do uczniów, życząc owocnej nauki i nowych przyjaźni (szczególnie dla pierwszoklasistów),
  • uczniowie są zapraszani do klas, gdzie wychowawcy omawiają plan lekcji i poruszają ważne kwestie organizacyjne, w tym kwestie opłat, wycieczek itd.

Rozpoczęcie roku szkolnego dla pierwszych klas szkół podstawowych

Dla tych, którzy debiutują jako uczniowie, jest to wyjątkowy dzień. Niektórzy nauczyciele żartują, że jednak dużo bardziej przeżywają ten czas rodzice. Pierwszoklasiści są wyjątkowo ciepło witani, w niektórych szkołach dostają upominki, tzw. tyty (rogi obfitości) wypełnione drobnymi akcesoriami szkolnymi lub słodyczami.

Siedmiolatków czeka w późniejszym czasie także pasowanie na ucznia. Często na ten dzień szkoła planuje atrakcje, takie jak przygotowywanie wypieków, występy artystyczne, spotkania z rodzicami, wręczanie upominków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie