Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak ochronisz w sylwestrową noc psy przed hukiem petard i fajerwerków. Zwierzaki nie znoszą takiego świętowania

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Dla psów taka noc to jeden z największych koszmarów
Dla psów taka noc to jeden z największych koszmarów Fot. Przemysław Świderski/123rf
Stres, strach, paniczne przerażenie a bywa, że śmierć - tak wygląda ta noc. Wszystko przez wszechobecne fajerwerki a właściwie ich huk. Sylwestrowa noc jest dla naszych czworonożnych przyjaciół najgorszym dniem w roku. Jak uchronić naszych pupili od stresu i skutków głośnych wystrzałów? Są sposoby. O nich poniżej.

Dla wielu właścicieli psów i samych psów ostatni dzień w roku to gehenna i zamiast się radować, słusznie zamartwiają się tym, że dla ich ukochanych psów ten dzień będzie niemalże jak jednodniowa wojna.

Petardy i fajerwerki - Polacy to lubią

Polacy, mimo akcji edukacyjnych, wciąż odpalają w sylwestra i Nowy Rok całkiem dużo petard i fajerwerków. Nie pomagają nawet deklaracje kolejnych gospodarzy miast - w sprawie "cichego" sylwestra. Jak wynika z praktyki, procentowo liczna grupa psów bardzo boi się huku i wystrzałów, czasem do tego stopnia, że uniemożliwia im to normalne funkcjonowanie, wychodzenie na dwór, załatwianie się. Zdarzają się też w tym czasie psie zaginięcia, ponieważ wystraszone psy zrywają się ze smyczy i uciekają. W drastycznych przypadkach dochodzi także do śmierci zwierzaków.

O właściwym dbaniu o potrzeby czworonogów przypomina w swojej akcji edukacyjnej Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. W wielu miejscach Polski pojawiają się plakaty przypominające o zapewnieniu psom i kotom (tych zwierząt mamy najwięcej) odpowiednich warunków do przywitania nowego roku. Rekomendacje zostały przygotowane we współpracy z Fundacją Sarigato, która prowadzi akcję „Karmimy Psiaki”.

Oto rady dla właścicieli psów

Co zalecają organizatorzy tej akcji:

  • na sylwestrowy spacer z psem wybierzmy się jeszcze zanim rozpoczną się pokazy (np. do godziny 16:00)
  • wychodząc z domu na bal lub imprezę, warto zasłonić okna i zostawić zwierzakowi ulubione smakołyki i zabawki. Idealnie byłoby nie zostawiać zwierzęcia bez opieki.
  • dobrym sposobem na złagodzenie bólu w ten dzień jest też przygotowanie pupilowi ustronnego miejsca, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Może to być np. „namiot” przygotowany z koca i krzeseł.
  • jeśli podczas sylwestrowej nocy jesteśmy z naszym psem w domu, należy zachować spokój. Warto również włączyć telewizor - znajome dźwięki przytłumią odgłosy zabawy na zewnątrz, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na zwierzaka. Pamiętajmy również, że wszelkie leki uspokajające należy podawać po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Alternatywnym rozwiązaniem i popieranym przez coraz większą grupę ludzi są ciche fajerwerki, które być używane w pobliżu parków, miejsc zielonych lub przydomowych ogródkach – hałas przez nie generowany jest marginalny.

Wierzymy, że bezpieczeństwo i dobra zabawa mogą i muszą iść ze sobą w parze. W naszych działaniach zawsze promujemy świadome i odpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych. Tak, by sprawiały one tylko radość, dawały poczucie piękna i estetyki. Warto też podkreślić, że zaprezentowane na naszych plakatach porady są uniwersalne - dotyczą nie tylko przygotowań do sylwestra, ale też mogą pomóc przy takich zdarzeniach jak burza z piorunami czy plenerowy koncert w okolicy - ocenia Magdalena Rytel-Kuc, prezeska Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

Akcji uświadamiających nigdy dość. "Ast Fundacja na rzecz zwierząt niechcianych" z Warszawy przygotowała jakiś czas temu poradnik dla posiadaczy czworonogów. Wyjaśnia w nim też dlaczego pies się boi wystrzałów? Jednym z wyjaśnień jest to, że huk wywołuje wzrost ciśnienia w psich uszach, które są bardzo wrażliwe (o wiele bardziej niż ludzkie) i to powoduje ból.

Jak rozpoznać strach u psa?

Pies strach przed fajerwerkami czy ogólnie hałasem sygnalizuje:

  • drżeniem mięśni,
  • zianiem,
  • nadmiernym ślinieniem się
  • przyspieszoną akcję serca
  • niespokojnym krążeniem po pomieszczeniach
  • próbami schowania się
  • szczekaniem
  • wymiotami
  • niekontrolowanym załatwianiem swoich potrzeb w domu.

"Ast Fundacja na rzecz zwierząt niechcianych" radzi posiadaczom zwierząt jak radzić sobie w samego sylwestra który już od rana staje się nieznośny dla pupili.

Warto w tym czasie przygotować dodatkowe legowisko psa w pomieszczeniu bez okien (np. w korytarzu, łazience). Można to zrobić parę dni wcześniej tak aby pies się przyzwyczaił do nowego, dodatkowego miejsca. Nie wolno psa w takim pomieszczeniu zamykać, po prostu trzeba dać mu wybór, gdzie woli przebywać. Legowiska można zaopatrzyć w dodatkowe koce lub kołdry, aby pies mógł się w nich zakopać.

Powinniśmy pozasłaniać okna w domu i zapalić światła tak aby jak najmniej było widać błyski. Włączyć telewizor lub radio, aby inne dźwięki zagłuszyły odgłos petard.

Warto też przygotować przysmaki, którymi pies zajmie się dłużej niż kilka chwil. Posiłki w tym okresie powinny zawierać węglowodany, można też podawać witaminę B6 (działa tonizująco na układ nerwowy).

Spacer z psem w sylwestra?

Niestety nie da się w tym dniu nie wyprowadzać czworonoga z domu. To nie kot. Zatem spacer z psem zaplanujmy o wiele wcześniej niż zawsze (oraz jeśli jest taka potrzeba grubo po północy, kiedy kanonada petard i fajerwerków ucichnie). Można w ciągu dnia zafundować psu intensywną dawkę ruchu, tak aby go trochę zmęczyć. Nie wolno natomiast siłą wyciągać go na dwór, kiedy ze strachu odmawia wyjścia. Podczas spaceru absolutnie nie spuszczajmy psa ze smyczy.

Jeśli nasz pies bardzo się boi i mamy zamiar podać mu leki, to nie zostawiajmy go samego. Mając plany sylwestrowe, postarajmy się znaleźć kogoś, kto tej nocy zostanie z nim.

od 16 lat

Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Sprzedaż petard nieletnim jest zagrożona grzywną, ograniczeniem wolności albo pozbawieniem wolności do 2 lat. Strzelanie petardami poza sylwestrem i Nowym Rokiem może kosztować 500 zł mandatu za zakłócanie spokoju. Przed sądem grozi kara do 5 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tak ochronisz w sylwestrową noc psy przed hukiem petard i fajerwerków. Zwierzaki nie znoszą takiego świętowania - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie