Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tam gdzie stał ratusz w Rozwadowie, będzie, jasne miejsce w rynku

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Plan rewitalizacji Rozwadowa, na środku rynku jasny prostokąt, miejsce gdzie stał ratusz
Plan rewitalizacji Rozwadowa, na środku rynku jasny prostokąt, miejsce gdzie stał ratusz Zdzisław Surowaniec
Podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Lucjusz Nadbereżny pokazał plan rewitalizacji Rozwadowa - niegdyś miasteczka, dziś osiedla Stalowej Woli. Nie będzie odbudowy ratusza, ale będzie oznakowane miejsce, gdzie stał do wojny.

1 sierpnia 1944 roku wycofujące się z regionu Niska wojska hitlerowskie podpaliły w Rozwadowie ratusz pochodzący z XVII wieku.

Po wojnie władze miasta postanowiły całkowicie usunąć jego zrujnowane mury. W ziemi zachowały się tylko piwnice budynku. Istniała nawet hipoteza, że istniało tajne podziemne przejście pod rynkiem od ratusza do kościoła farnego Matki Bożej Szkaplerznej.

Projekt rewitalizacji rozwadowskiego rynku nie przewiduje odbudowy ratusza pochodzącego z XVII wieku. W miejscu, gdzie stał, ułożona zostanie na jego obrysie jaśniejsza kostka. To zalecenie konserwatora zabytków. Odbudowa rynku z ratuszem wiązałaby się z ogromnymi kosztami, a na to na razie miasta nie stać. Sprawa odbudowy jest jednak otwarta i kto wie, czy za kilka lat nie pojawią się środki i pomysły, które pozwoliłyby na odtworzenie budynku.

W miejscu, gdzie był ratusz n a środku rynku stał szpetny pawilon handlowy z czasów gierkowskich czyli z lat 70 dwudziestego wieku. Była w nim hurtownia. W 2010 roku właściciel hurtowni chciał położyć izolację na fundamenty, żeby do budynku nie wdzierała się wilgoć. Przy odsłanianiu fundamentów natrafił na ceglany mur w ziemi. Zorganizowana została ekipa do prowadzenia prac archeologicznych. Natrafili nie tylko na stare ceglane sklepienia, ale i na pokryte rdzą sztućce (jeden ma na zakończeniu ceramiczną kulkę) i fragment ceramicznego talerza z czarnymi ozdobami. Oraz na fragmenty kości, prawdopodobnie zwierząt. Ciekawostką są cegły, z jakich zbudowany był ratusz. Są nieco większe niż obecnie produkowane. Były już zmurszałe, ale w niezłym stanie.

Wybudowany w XVIII wieku piętrowy ratusz, posiadał podziemia od strony zachodniej oraz szalety miejskie w formie wieżyczki, dobudowanej pod koniec XIX wieku do południowo-zachodniego narożnika. W ratuszu mieścił się oczywiście urząd miasta, a ponadto restauracja, zakład fryzjerski braci Szklenerów, dom towarowy, sklep, areszt, komenda policji i biura magistrackie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ: FLESZ. EMERYTURY DLA MATEK

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie