Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tancerze „Racławic” promowali powiat w ministerstwie sprawiedliwości

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Najmłodsze pokolenie Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Marią Mirecką - Loryś
Najmłodsze pokolenie Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Marią Mirecką - Loryś Anna Dybka
Na początku kwietnia grupa 65 osób, w skład której weszli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” imienia Rodziny Mireckich oraz ich opiekunowie, wyjechała do Warszawy. Wszystko to na zaproszenie wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, który gościł w Katolickim Domu Kultury „Arka” imienia Świętej Jadwigi królowej w Racławicach w dniu 1 marca.

Wizyta w Warszawie rozpoczęła się od spotkania w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości z wiceministrem Warchołem oraz Marią Mirecką - Loryś. Dzieci w barwnych kostiumach ludowych wzbudziły duży aplauz i podziw wśród pracowników ministerstwa. Spotkanie było bardzo miłe.

- Pochodzący z Niska podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Marcin Warchoł, z dużą życzliwością i sympatią odnosił się do dzieci i młodzieży, docenił ich codzienny trud pracy na zajęciach tanecznych i podkreślił, że należąc do Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” nie tylko kultywują tradycje ludowe i narodowe, ale są także ambasadorem kultury polskiej w kraju i za granicą - relacjonuje Anna Dybka.

Spotkanie sprawiło również dużo radości Marii Mireckiej-Loryś, która opowiadała dzieciom o swoim dzieciństwie w Racławicach. Pani Maria i członkowie Zespołu wspominali o odwiedzinach pani Marii w „Arce” przed rokiem.

Przypomnijmy - Maria Mirecka-Loryś, weteranka ruchu oporu z czasów II wojny światowej, działaczka polonijna i społeczniczka, która 7 lutego 2018 roku skończyła 102 lata, opuściła rodzinne Racławice. Zamieszkała w Warszawie w ośrodku prowadzonym przez Bonifratów.

Kolejną atrakcją dla Zespołu „Racławice” była wizyta w Karolinie, siedzibie Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” imienia Tadeusza Sygietyńskiego. Tancerze z „Racławic” uczestniczyli w próbie Zespołu „Mazowsze” i podziwiali kunszt taneczny artystów. Zwiedzali też siedzibę, garderoby oraz zapoznali się z historią „Mazowsza”. Dzieci otrzymały pamiątkowy album i płytotekę z edycji kolekcjonerskiej.

Wyjazd do Warszawy wsparł finansowo powiat niżański. Dzieciom z „Racławic” i ich opiekunom towarzyszył w wyjeździe przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Daśko oraz Józef Sroka – członek zarządu powiatu niżańskiego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: MuzoTok - Patrycja Markowska

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie