Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Adam Wójcik - Łużycki opowiada o "Muzeum żółtego złota". Książkę warto mieć w kolekcji. Zobacz zdjęcia z promocji

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Promocja książki Adama Wójcika - Łużyckiego "Muzeum żółtego złota", 28 marca 2022 roku.
Promocja książki Adama Wójcika - Łużyckiego "Muzeum żółtego złota", 28 marca 2022 roku. Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu
Adam Wójcik – Łużycki, założyciel i były dyrektor Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu, poświęcił temu wyjątkowemu miejscu karty swojej najnowszej książki. Spotkanie promujące "Muzeum żółtego złota", zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną imienia doktora Michała Marczaka cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Książka prezentuje jedyne na świecie muzeum poświęcone siarce, jej wydobyciu, przetwórstwu i ogromnej roli, jaką przemysł siarkowy odegrał w historii Tarnobrzega oraz całej Polski w drugiej połowie XX wieku.

Podczas spotkania z czytelnikami autor podkreślał, że Tarnobrzeg zawdzięcza rozwój największemu w Polsce ośrodkowi wydobywania złóż siarki. W książce opisuje bogate zbiory muzeum i unikatowe kolekcje, jakie udało się zgromadzić w ciągu dziesięciu lat.

Słusznie szczycimy się w Tarnobrzegu Kolekcją Dzikowską, ale zbiory muzeum siarkowego są równie imponujące i dokumentują bardzo ważny okres w historii miasta i regionu, czyli czas funkcjonowania zagłębia siarkowego

– mówił Adam Wójcik – Łużycki.

Zebranym zaprezentował najnowszy eksponat - liczący ponad 200 lat guzik z okresu Księstwa Warszawskiego, pochodzący z munduru górniczego generała bądź ministra, który udało się kupić za symboliczną kwotę.

Podczas spotkania prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek wręczył autorowi książki grawerton oraz kwiaty. Dziękował za lata pracy i wkład w rozwój miasta. Muzealnik zapewnił, że mimo przejścia na emeryturę nie zamierza przestać pracować, zapowiedział dwie kolejne publikacje, których w swoim dorobku ma już ponad sto.

Książkę „Muzeum żółtego złota” można nabyć w siedzibie Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego przy ulicy profesora Stanisława Pawłowskiego 14. Dla zwiedzających placówka będzie czynna od 1 kwietnia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie