Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg chce mieć prąd z miejskiej farmy fotowoltaicznej. Teren pod budowę elektrowni słonecznej został wyznaczony. Skąd pieniądze?

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Na budowę elektrowni słonecznej w Tarnobrzegu miasto uzyskało warunki zabudowy, w najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej
Na budowę elektrowni słonecznej w Tarnobrzegu miasto uzyskało warunki zabudowy, w najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej pixabay.com
Władze Tarnobrzega planują budowę miejskiej farmy fotowoltaicznej o mocy do 4 megawatów. Przygotowania do inwestycji ruszyły. Polega ona na budowie elektrowni słonecznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, której celem będzie produkcja energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej.

Energia z paneli słonecznych ma przynieść Tarnobrzegowi oszczędności

Planowana przez Tarnobrzeg farma miałaby powstać na osiedlu Sobów, na gruntach o powierzchni około 5,5 hektara stanowiących nieużytki rolne IV i V klasy.

- Działka usytuowana jest w takim miejscu, że jej planowane zagospodarowanie nie wzbudza emocji. Projektowana instalacja nie wytwarza hałasu, nie produkuje śmieci, nie wymaga dodatkowej obsługi. Lokalizacja elektrowni fotowoltaicznej nie spowoduje zmiany użytkowania przyległych gruntów oraz nie będzie negatywnie oddziaływać na warunki wodno-gruntowe

– mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Podkreśla, że elektrownia słoneczna o mocy czterech megawatów może przynieść miastu blisko 4 miliony złotych oszczędności w skali roku, dokładnie 3 886 800 złotych brutto. Dla porównania, koszt zużycia energii dla Tarnobrzega i jednostek podległych w 2022 roku wyniósł nieco ponad sześć milionów złotych.

Tarnobrzeg złoży wniosek o dofinansowanie budowy farmy fotowoltaicznej z programu rządowego

Na budowę elektrowni słonecznej miasto uzyskało warunki zabudowy, w najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Projekt pozwoli ubiegać się o dofinansowanie. Koszt budowy farmy fotowoltaicznej określony zostanie w kosztorysie projektowym, jednak wiadomo, że nie będzie mały. Aktualnie koszt budowy farmy o mocy 1 MW to bowiem ok. 3 mln zł.

- Miasto zamierza ubiegać się o dofinansowanie przedsięwzięcia z programu rządowego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Nabór wniosków planowany jest w 2024 roku

– informuje Joanna Kozub, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Jeśli miastu uda się pozyskać dofinansowanie farma mogłaby powstać nie wcześniej niż w 2025 roku. I nie byłaby jedyną. Farma o mocy czterech megawatów nie będzie bowiem w stanie zaspokoić w pełni zapotrzebowania miasta na energię. Miasto, by być w pełni samowystarczalne, planuje pozyskać tereny o równie dogodnej lokalizacji, co grunty w Sobowie pod budowę kolejnej farmy, tym razem o mocy dwóch megawatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie