Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Eksperci potwierdzają: w rejonie Jeziora Tarnobrzeskiego są siarczkowe i jodkowe wody lecznicze. Potrzebne są kolejne badania

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Jezioro Tarnobrzeskie powstało w wyniku zalania wodą wyrobiska po odkrywkowej kopalni siarki.
Jezioro Tarnobrzeskie powstało w wyniku zalania wodą wyrobiska po odkrywkowej kopalni siarki. Wioletta Wojtkowiak
Czy Tarnobrzeg ma szansę na uzdrowiskowe inwestycje? Prezydent Tarnobrzega poinformował w komunikacie o wynikach badań, które zleciło miasto ekspertom z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Potwierdziły one stałość składu chemicznego wód podziemnych z otworu pokopalnianego (O-22) usytuowanego w rejonie Jeziora Tarnobrzeskiego w granicach administracyjnych gminy Nowa Dęba.

Czy Tarnobrzeg ma szanse na dołączenie do grona miast uzdrowiskowych?

W raporcie końcowym z badań wskazano, że we wszystkich seriach pomiarowych, pobieranych od kwietnia do listopada 2021 roku, oznaczone stężenia poszczególnych składników jednoznacznie wskazują na możliwość określenia badanych wód jako wody lecznicze, mineralne swoiste o charakterze chlorkowo-sodowym: siarczkowe i jodkowe.

Wyniki badań wprawdzie potwierdziły stałość składu chemicznego wód podziemnych, co jest istotne w kontekście ewentualnego wykorzystania wód podziemnych do celów leczniczych, jednak póki co, jeszcze niczego nie przesądzają. Jesteśmy dalecy od hurraoptymizmu. Jeśli okaże się, że podziemne złoża są szansą na dołączenie Tarnobrzega do grona miast uzdrowiskowych, będziemy oczywiście w tym kierunku prowadzić politykę rozwoju miasta. Jednak wyniki wykonanych badań wciąż nie dają stuprocentowej pewności

– mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Jak bowiem zaznaczają w raporcie eksperci „otrzymane rezultaty są specyficzne dla określonej lokalizacji, czyli dotyczą wyłącznie wód podziemnych pobranych z otworu O-22.” Dalej, by nie zapędzać się zanadto w planach wykorzystania tych wód, podkreślają: „nie można ich wykorzystać bezpośrednio dla charakterystyki wód z innych otworów, nawet gdyby miały być zlokalizowane w sąsiedztwie badanego otworu”.

Jednak badający podziemne wody geolodzy nie przekreślają całkowicie szansy na uzdrowiskowe inwestycje. W tym samym raporcie dodają bowiem: „Tym niemniej doświadczenie wskazuje, że w nieodległych lokalizacjach, otwory ujmujące utwory geologiczne tego samego charakteru i wieku, w podobnym przedziale głębokościowym, cechują się wodami o zbliżonych właściwościach”.

Badania wód podziemnych z otworu w rejonie Jeziora Tarnobrzeskiego mające na celu ustalenie stałości ich składu chemicznego przeprowadzali eksperci z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie na zlecenie miasta. Badania przeprowadzano w roku 2021. By nie generować kosztów związanych z wykonaniem otworu geologicznego pomiary wykonywano w pozostałym po kopalni otworze O-22.

Jakie będą kolejne kroki miasta po otrzymaniu raportu z badań?

Teraz, gdy potwierdzono stabilność składu chemicznego wód podziemnych zlecimy wykonanie projektu robót geologicznych na wykonanie otworu hydrogeologicznego w celu poszukiwania i rozpoznawania wód siarczkowych w utworach neogeńskich. Wykonanie projektu to nasz plan na ten rok

- informuje prezydent Bożek.

Kolejne kroki, jakie będzie musiało podjąć miasto, to wykonanie otworu wraz planem ruchu zakładu wykonującego roboty geologiczne. Termin realizacji tego etapu z uwagi na wysoki koszt prac uzależniony będzie od pozyskania środków zewnętrznych.

Konieczna będzie też zmiana Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w zakresie możliwości eksploatacji wód siarczkowych jako kopaliny. W dalszej kolejności poprzedzone uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia postępowanie koncesyjne przez przedsiębiorcę/inwestora, a następnie utworzenie zakładu górniczego.

Od redakcji: dyskusja na temat wykorzystania przez Tarnobrzeg potencjału wód siarczkowych toczy się od lat

O wykorzystanie występujących w rejonie Tarnobrzega wód siarczkowych w celach balneoterapeutycznych apelował Witold Zych, radny Tarnobrzega w kadencji 2014-2018. Za jego namową w 2015 roku ówczesny prezydent miasta Grzegorz Kiełb podpisał umowę z Państwowym Instytutem Geologicznym, który analizował możliwości występowania wód leczniczych i termalnych na terenie Tarnobrzega.

W zaprezentowanym radnym w 2016 roku studium wykonalności potwierdzono, że wody siarczkowe z okolic Tarnobrzega są zbliżone właściwościami fizyko-chemicznymi do wód występujących w uzdrowisku Busko-Zdrój i mogą znaleźć zastosowanie w balneoterapii jako pomocne w leczeniu wielu schorzeń. Uznano, że do weryfikacji wyników konieczne jest wykonanie odwiertu. Jego koszt wraz z dokumentacją oszacowano na 400 tysięcy złotych. Państwowy Instytut Geologiczny wskazał, że najlepszym miejscem do budowy ujęcia jest czternastohektarowa działka gminy.

W 2017 roku prezydent Tarnobrzega powołał opiniodawczo-doradczą komisją do spraw wykorzystania wód siarczkowych, której przewodniczył Witold Zych. Ostatecznie w budżecie miasta kadencji 2014-2018 nie znaleziono pieniędzy na wykonanie odwiertu.

W latach 2016-2019 miasto podjęło próbę zrealizowania przedsięwzięcia pod nazwą "Utworzenie kompleksu rekreacyjno-turystycznego w oparciu o wody siarczkowe w obszarze Jeziora Tarnobrzeskiego" w formule partnerstwa publiczno - prywatnego. Nakłady inwestycyjne oszacowano na 35 milionów złotych. Nie było jednak przedsiębiorców zainteresowanych przystąpieniem do projektu. Sytuację opisała w raporcie z 2019 roku Najwyższa Izba Kontroli, wskazując, że budowa kompleksu wypoczynkowego nad Jeziorem Tarnobrzeskim pozostaje w sferze planów miasta, ale miasto nie było w stanie samodzielnie – bez wsparcia finansowego z zewnątrz – zrealizować przedsięwzięcia. Przeczytaj poniżej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie