Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Huczny jubileusz 60-lecia Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich „Siarkopol”. Było uroczyście

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Uroczystość 60-lecia istnienia Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich „Siarkopol”
Uroczystość 60-lecia istnienia Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich „Siarkopol” Mariusz Żurawski
60-lecie istnienia świętuje w tym roku Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich "Siarkopol” w Tarnobrzegu (niegdyś przyzakładowe Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy KiZPS „Siarkopol”), a na uroczystości jubileuszowe zorganizowane w restauracji Stary Browar w Tarnobrzegu przybyło około 70 zaproszonych gości.

Jubileusz 60-lecia Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich "Siarkopol”

Na uroczystości zaproszona została również Miejska Orkiestra Dęta w Tarnobrzegu (do 2001 roku działająca jako jako Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki „Siarkopol”), pod batutą Janusza Chabla oraz Adama Pasonia, która uświetniła swoim występem uroczystości, przypominając zgromadzonym dawne czasy świetności "Siarkopolu" i związane z tym tradycje górnicze.

Spotkanie jubileuszowe było również dobrą okazją do przypomnienia sobie historii powstania Koła, historii powołania Tarnobrzeskiego Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich, jak i początków rozwoju elektrotechniki w Polsce, które w swoim referacie przedstawił obecny prezes Koła „Siarkopol” Jacek Zelik.

Kolejny referat zatytułowany „Historia Kopalni i Zakładów Przetwórczych Siarki Siarkopol w Tarnobrzegu”, wygłosiła Beata Kotasik-Wójcik kierownik Polskiego Muzeum Przemysłu Siarkowego. Bogata wiedza historyczna poparta archiwalnymi zdjęciami zaciekawiła zgromadzonych, szczególnie kolegów z zaproszonych z sąsiednich Kół Oddziału - z Połańca i ze Stalowej Woli.

Po uroczystym obiedzie na ręce prezesa „koła jubilata” przekazano szereg życzeń i gratulacji za długoletnią aktywną działalność Koła, w tym od Prezes Oddziału SEP Tarnobrzeg – Józefy Okładły, prezesów kół wchodzących w skład Tarnobrzeskiego Oddziału SEP: Daniela Karkoszki – prezesa Koła przy Elektrowni Stalowa Wola, Krzysztofa Otto – prezesa Koła Stalowa Wola, Jerzego Kuczyńskiego – prezesa Koła przy Elektrowni w Połańcu, Zbigniewa Brzeskiego – prezesa Koła przy Zespole Szkół w Połańcu, od Henryka Galka – prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Tarnobrzegu oraz Adama Kozioła – przedstawiciela Zakładów Chemicznych Siarkopol w Tarnobrzegu.

Pod koniec części oficjalnej przedstawiciele zaproszonych firm-sponsorów przedstawili swoje prezentacje: Arkadiusz Kargól firma AP2i z Krakowa, Marcin Cholewka z firmy AAT Systemy Bezpieczeństwa z Warszawy, Mateusz Przybyszewski z firmy Polon-Alfa z Bydgoszczy.

Na zakończenie prezes Koła „Siarkopol” wzniósł toast za spotkanie i życząc wszystkim uśmiechu i pogody ducha, samych sukcesów na niwie zawodowej i rodzinnej, a kołu SEP Siarkopol i jego członkom kolejnych wspaniałych jubileuszy…

Stowarzyszenie Elektryków Polskich jest największym i najstarszym stowarzyszeniem naukowo-technicznym w Polsce, zrzesza ponad 24000 członków, w 50 oddziałach i ponad 600 kołach. W Tarnobrzeskim Oddziale SEP zarejestrowanych jest 6 kół, które zrzeszają ponad 370 członków.

Historia SEP, Tarnobrzeskiego Oddziału SEP i Koła Siarkopol

Pierwsze zalążki społeczności elektrotechników polskich powstały już pod koniec XIX wieku i skupiały się wokół uczelni wyższych w takich miastach jak Warszawa. Formalnie SEP powstał po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w dniach 7-9 czerwca 1919 roku jako Stowarzyszenie Elektrotechników Polskich.

Na funkcję pierwszego prezesa stowarzyszenia powołano ówczesnego rektora politechniki warszawskiej Mieczysława Pożaryskiego. Dopiero 1 czerwca 1928 roku w Toruniu dokonano reorganizacji stowarzyszenia powołano nowy zarząd, opracowano nowy statut, powołano do życia oddziały w całym kraju i zmieniono nazwę stowarzyszenia na Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Wybuch II Wojny Światowej nie przekreślił działalności SEP, mimo że niemieckie władze okupacyjne całkowicie go zdelegalizowały, to jednak poczucie jedności i patriotyzmu skłoniło członków stowarzyszenia do walki z okupantem. Wielu członków działało w strukturach AK tworząc polskie państwo podziemne.

Po zakończeniu wojny SEP dosyć szybko odbudował swoje struktury i włączył się dość intensywnie w pomoc w odbudowę zniszczonego kraju i infrastruktury elektroenergetycznej. Dużym impulsem błyskawicznego powstania kół w naszym regionie była odpowiednia polityka ówczesnych władz SEP, które podjęły zorganizowaną akcję tworzenia kół przyzakładowych jako podstawowych ogniw Stowarzyszenia.

W tym czasie na naszych terenach istniały już potężne zakłady przemysłu ciężkiego, które powstały w okresie międzywojennym w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP), którego inicjatorem był wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski. Dodatkowo odkrycie ogromnych złóż siarki w latach pięćdziesiątych w rejonie Tarnobrzega przez prof. Stanisława Pawłowskiego przyczyniły się do powstawania wielkiego kombinatu siarkowego wraz z kopalnią.

W lipcu 1954 roku powołano do życia przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą „Kopalnie Siarki Tarnobrzeg w Budowie”. Od tego czasu datuje się dynamiczny rozwój i rozbudowa zakładów górniczych oraz obiektów towarzyszących i przetwórczych siarki.
Rozpoczyna się również intensywny napływ kadry technicznej z terenów całej Polski. Realizowane inwestycje wymagały ludzi o odpowiednich kwalifikacjach, których niestety nasz region nie posiadał.

Z napływem specjalistów, a szczególnie kadry górniczej wnoszone były tradycje i zwyczaje górnicze. Efektem tego było powołanie w 1956 roku pierwszego Koła Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa zarejestrowanego w Oddziale w Kielcach. Znacząca rozbudowa przedsiębiorstwa poza zakresem górnictwa jak i w samym górnictwie powodowała zapotrzebowanie różnych innych branż zawodowych a w szczególności w zakresie elektryki i energetyki.

4 grudnia 1960 roku na święto górnicze – czyli na Barbórkę, następuje pierwszy symboliczny wytop siarki, co oznacza uzyskanie pierwszych efektów inwestycyjnych. Zatrudnienie w tym okresie wynosiło około 2400 osób ogółem, z czego kadra elektryków i energetyków stanowiła około 15 procent zatrudnionych. Dało to asumpt do powołania na terenie przedsiębiorstwa kolejnego stowarzyszenia, którym było Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Kierownikiem ówczesnego Wydziału Elektrycznego był inżynier Jan Klimek, absolwent AGH w Krakowie, który do pracy w KiZPS „Siarkopol” przeszedł z Huty Ostrowiec Świętokrzyski. Z inicjatywy jego i kilku innych kolegów elektryków, podjęto działania powołania przyzakładowego koła SEP. Koło to formalnie rozpoczęło działalność 1 czerwca 1962 roku i zostało zarejestrowane w Oddziale w Rzeszowie. W chwili założenia koło liczyło 27 członków, a jego pierwszym prezesem został inż. elektryk Jerzy Stachura.
Na przestrzeni 50 lat istnienia koło Siarkopol przechodziło różne okresy. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa zwiększało swój stan członkowski, aby w l992 roku osiągnąć poziom 255 członków.

Od połowy lat 90. rozpoczyna się regres w przemyśle siarkowym, co skutkuje gwałtownym zmniejszaniem się stanu zatrudnienia w wyniku zwolnień lub przejściem na emeryturę. Z tych przyczyn wielu odchodzących z pracy członków stowarzyszenia rezygnuje z dalszej przynależności. W 2002 roku przy Oddziale w Tarnobrzegu powołane zostaje Koło Grodzkie, w którym liczną grupę członków stanowią emeryci, w większości byli pracownicy KiZPS „Siarkopol”. Aktualnie Koło Siarkopol liczy 43 członków a w Kole Grodzkim jest ich 17.

Ważnym momentem w historii Koła Siarkopol było powołanie Oddziału w Tarnobrzegu, do którego koło zostało przypisane. Oddział w Tarnobrzegu powołany został w wyniku reformy administracyjnej państwa, po uzyskaniu przez Tarnobrzeg statusu miasta wojewódzkiego. W październiku 1976 roku powstał Komitet Organizacyjny Oddziału a Oddział powołany został decyzją zarządu Głównego SEP już 16 grudnia 1976 roku.

Pierwsza konferencja wyborcza Oddziału odbyła się 14 stycznia 1977 roku. Koło Siarkopol miało bardzo duży udział w zainicjowaniu i przygotowaniu powstania Tarnobrzeskiego Oddziału SEP. Do jego władz weszło 3 przedstawicieli Koła. Byli to Jan Klimek, Jan Dziedzic i Ludmiła Drobiecka. Istnienie Oddziału w Tarnobrzegu przyczyniło się w dużym stopniu do aktywizacji przyzakładowego Koła „Siarkopol”.

Od chwili powołania koła funkcje prezesów powierzano kolejno następującym kolegom, którzy również w późniejszych okresach byli członkami Zarządu Oddziału lub pełnili inne ważne funkcje w organach Oddziału czy federacji technicznej NOT, i byli to:

  • Jerzy Stachura, 2 kadencje
  • Jan Klimek, 2 kadencje
  • Ryszard Bakowski, 1 kadencja
  • Wiktoria Dulińska, 2 kadencje
  • Ryszard Łazowski, 2 kadencje
  • Andrzej Woś, 2 kadencje
  • Andrzej Kaczor 2 kadencje
  • Robert Kuśmierek, 3 kadencje.

Poza władzami koła na szczególne wyróżnienie zasługują również członkowie koła, którzy wnoszą lub wnosili duży wkład w działalność koła, byli organizatorami wielu działań na rzecz koła i oddziału oraz samego przedsiębiorstwa. Na szczególne uznanie zasłużyli: Jerzy Kureczko, Ludmiła Drobiecka, Wiktoria Dulińska, Jan Dziedzic, Ryszard Bakowski, Tadeusz Osetek, Stanisław Kotula, Bernard Herda, Jerzy Gąsior, Jan Jagoda, Stanisław Kiełkowski, Jerzy Gajewski, Jerzy Mąsior, Jan Wójcik, Grzegorz Skowron, Andrzej Kaczor, Andrzej Woś, Robert Kuśmierek i wielu innych.

Zobacz także galerie:**TAKI BYŁ TARNOBRZEG. ZOBACZ ZDJĘCIA SPRZED WIELU LAT**

Uroczystość 60-lecia istnienia Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich „Siarkopol”

Tarnobrzeg. Huczny jubileusz 60-lecia Koła Stowarzyszenia El...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie