Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg: Jubileusz 25-lecia Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega

/KaT/
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Urodziny, na które przybyli samorządowcy z Rzeszowa, powiatu tarnobrzeskiego i Tarnobrzega, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek muzealnych, muzealnicy, przyjaciele, przedstawiciele rodziny Tarnowskich, mieszkańcy oraz byli i obecni pracownicy zorganizowano w murach Zamku w Dzikowie, który jest siedzibą Muzeum.

ZOBACZ TEŻ: MotoClassic Wrocław, czyli 300 samochodów z różnych epok w jednym miejscu (lektor)

Dostawca: x-news

Gospodarz wydarzenia dr Tadeusz Zych, jak przystało na historyka nie odmówił sobie krótkiego rysu z historii muzeum. Zdradził także kilka swoich marzeń. - Nie mamy stałej ekspozycji o historii naszego miasta - mówił dr Zych. - To jest priorytet. Byłem pod wrażeniem wystawy o historii Stalowej Woli. Tarnobrzeg nie powinien być gorszy i taką wystawę mieć na piętrze. Marzy mi się, aby budynki wokół zamku znalazły należytą opiekę.

Grzegorz Kiełb, prezydent miasta mówiąc o jubileuszu muzeum i jego cennych zbiorach podkreślił znaczenie rodziny Tarnowskich. Padły także słowa mówiące o tym, jak ogromną rolę w lokalnym środowisku pełni tarnobrzeskie muzeum. - Nie możemy zapominać także o rodzinie Tarnowskich, to dzięki honorowemu dotrzymaniu słowa muzeum ma tę piękną siedzibę, a rodowe pamiątki wracają do Tarnobrzega - mówił prezydent.

- Powrót Kolekcji Dzikowskiej do Tarnobrzega, po siedemdziesięciu pięciu latach przymusowej emigracji, jest najważniejszym wydarzeniem w 25-letniej historii muzeum. Od 2015 roku w murach muzeum podziwiać można słynną, gromadzoną przez dziesięciolecia przez rodzinę Tarnowskich, kolekcję. Zgromadzonych tu eksponatów, dzieł sztuki nie powstydziłyby się żadne wielkie muzea świata w Paryżu, Rzymie czy Londynie.

Jak podkreślił prezydent Kiełb tarnobrzeskie muzeum to nie tylko miejsce, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć bezcenne, unikatowe eksponaty. To także miejsce tętniące życiem, miejsce spotkań z ludźmi kultury i nauki. To także miejsce, gdzie raz w miesiącu spotykają się miłośnicy historii, dyskutując na temat dziejów naszego miasta, lokalnych bohaterów, kultury i sztuki. - Dziś, z okazji 25-lecia, życzę, aby muzeum stało nadal na straży naszego dziedzictwa kulturowego, upowszechniając wśród mieszkańców miasta wiedzę i miłość do naszej Małej Ojczyzny - dodał prezydent Kiełb.

- Człowiek potrzebuje autentycznych wartości, którymi może kierować się w życiu. Obcowanie z nimi sprawia, że możemy działać, pokonywać trudności i przeszkody. Przekraczając próg naszego muzeum natrafiamy na autentyczne wartości, wypływające z historii i kultury. Niechaj wieść o tym muzeum dociera daleko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie