Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Komisja chce ochronić 170 drzew w Zwierzyńcu. Zdecydują radni

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Od radnych Tarnobrzega zależeć będzie, czy 170 ponadstuletnich drzew rosnących w Lesie Zwierzynieckim stanie się pomnikami przyrody.

Projekt uchwały w tej sprawie, który wcześniej zaopiniuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie, trafi wkrótce pod obrady rady miasta.

Ratujmy drzewa przed piłami

Z inicjatywą objęcia drzew ochroną prawną wystąpiło do Urzędu Miasta Tarnobrzega Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników “Wolne rzeki”. Przedstawiciele stowarzyszenia uznali, że to jedyna szansa, aby uchronić drzewa w najstarszej części lasu przed wycinką zaplanowaną na tym obszarze przez Nadleśnictwo Nowa Dęba. Tegoroczny Plan Urządzania Lasu przewiduje bowiem intensywną trzebież zielonych płuc miasta. Wycinka od lat bulwersuje tarnobrzeżan, dla których las to ulubione miejsce rekreacji i spacerów. Z przerażeniem obserwują jak Zwierzyniec niknie w oczach.

Kandydaci są wiekowi

Wytypowane przez przyrodników do ochrony drzewa weryfikowała w pierwszej połowie kwietnia komisja powołana przez prezydenta Tarnobrzega. W jej skład weszli przedstawiciele magistratu i nadleśnictwa oraz jedyny w tym gronie radny Alfred Martyniak.

- Do ochrony zgłoszonych zostało 171 drzew. Ponad 150 z nich to stare dęby szypułkowe, a pozostałe okazy to lipy, wiązy, modrzewie i topole. Wśród drzew są takie, które mają ponad 300 centymetrów w obwodzie. Liczą po 100 i więcej lat - mówi przewodniczący komisji Konrad Niedźwiedź.

Po oględzinach w lesie przedstawiciele urzędu i radny wydali pozytywną ocenę co do 170 drzew. Nadleśnictwo Nowa Dęba, które jako zarządca terenu również wyraziło swoją opinię, zakwestionowało 88 sztuk.

Zgodnie z procedurą ostateczną decyzję w sprawie kandydatów na pomniki przyrody podejmie rada miasta. Przy ustanawianiu pomników przyrody rozporządzenie ministra środowiska z 4 grudnia 2017 roku daje możliwość wyboru jednego z dwóch kryteriów.

Pierwszym jest obwód pnia nie mniejszy niż minimalny obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew, zaś drugim - wyróżnianie się wśród innych drzew tego samego rodzaju lub gatunku w skali kraju, województwa lub gminy, ze względu na obwód pnia, wysokość, szerokość korony, wiek, występowanie w skupiskach, w tym w alejach lub szpalerach, pokrój lub inne cechy morfologiczne, a także inne wyjątkowe walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Poczta Polska jeszcze uruchomi swoje paczkomaty?

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie