Tarnobrzeg. Konferencja w hołdzie profesorowi Janowi Józefczukowi, niezapomnianemu pediatrze

red.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele świata medycznego oraz członkowie rodziny profesora Józefczuka.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele świata medycznego oraz członkowie rodziny profesora Józefczuka. KSP
Wspomnienie o profesorze Janie Józefczuku, nieżyjącym już znanym pediatrze, byłym ordynatorze Oddziału Dziecięcego Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie i Oddziału Dziecięcego w Sandomierzu, było tematem konferencji zorganizowanej przez Państwową Uczelnię Zawodową, Towarzystwo Naukowe Sandomierskie i Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu.

Organizując tę konferencję oddajemy hołd panu profesorowi. Doceniamy jego wielkie osiągnięcia i ogromne serce jakim darzył nas wszystkich czerpiących z jego wiedzy

- mówiła Anna Szylar, rektor i profesor Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu, gdzie w piątek odbyła się konferencja Medyczne Spotkania Naukowe.

Biografię profesora Jana Józefczyka przedstawił doktor nauk medycznych Rafał Czarnecki z Oddziału Pediatrii Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu. Pierwszy z prelegentów przypomniał, że Jan Józefczuk, pediatra gastroenterolog dziecięcy, profesor Uniwersytetu Medycznego Rzeszowie, urodził się 3 stycznia 1955 roku w Kodeni. W roku 1980 ukończył wydział lekarski Akademii Medycznej w Lublinie. W tym samym roku został zatrudniony w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Medycznej w Nowej Dębie, początkowo jako lekarz stażysta, później jako asystent w oddziale dziecięcym.

Specjalizację I stopnia z pediatrii uzyskał w 1984 roku, zaś II stopnia w 1989. W styczniu 1996 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych w Akademii Medycznej w Warszawie. Od 1 sierpnia 1997 roku do 1 maja 2008 roku sprawował funkcję ordynatora Oddziału Dziecięcego Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie, a następnie, od 24 czerwca 2008 roku, ordynatora Oddziału Pediatrycznego z Pododdziałem Kardiologii Dziecięcej Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu.

Od 1990 roku był organizatorem corocznych obozów naukowo - szkoleniowych dla studentów UM w Warszawie, początkowo w Nowej Dębie, następnie w Sandomierzu. Organizował konferencje naukowe w Baranowie Sandomierskim i Sandomierzu z udziałem znanych i cenionych profesorów. Sam był autorem wielu prac naukowych i artykułów publikowanych w prasie polskiej i zagranicznej. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego , Gastroenterologii, Hematologii i Żywienia Dzieci.

W roku 2012 został uhonorowany przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza tytułem „Protektor Vitae” dla zasłużonych obrońców życia i zdrowia ludzkiego. Wiosną 2017 roku wiadomość o jego ciężkiej chorobie nie przerwała jego pracy naukowej. Zmarł 25 czerwca 2019 roku w wieku 63 lat.

Tuż po wystąpieniu doktora Rafała Czarneckiego, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł wspominał profesora Józefczuka, z którym przez wiele lat się przyjaźnił.

Profesor Jan Józefczuk był człowiekiem, który stale szukał mądrości i wiedzy. W czasie naszych spotkań wielokrotnie rozmawialiśmy o sensie życia, najważniejszych wartościach, istocie poświęcenia, służbie drugiemu człowiekowi

- wspominał Jerzy Sudoł.

Przypomniał też, że Jan Józefczuk był mądrym i dobrze wykształconych lekarzem, który potrafił zdobyć zaufanie najmłodszych pacjentów. Starosta wspominał także postać doktora Jerzego Zybaczyńskiego, ordynatora oddziału dziecięcego nowodębskiego szpitala, który był nauczycielem i mistrzem dla jego przyjaciela.

Po wspomnieniach o profesorze rozpoczęły się wykłady zaproszonych gości. O aktualnych wytycznych antybiotykoterapii w zakażeniach przewodu pokarmowego mówił prof. dr hab. Andrzej Radzikowski z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wykład poświęcony eozynofilowemu zapalaniu przełyku wygłosił doktor nauk medycznych Marcin Dziekiewicz z tej samej kliniki Uniwersytetu Warszawskiego.

O małym pacjencie w oddziale i kreatywnych działaniach pielęgniarki mówiły Joanna Karwatowska ze Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu oraz Krystyna Karnas z Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu.

Konferencję zakończył wykład doktora nauk o zdrowiu Jolanty Dyndur oraz doktor Haliny Kalandyk z Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Uczelni Zawodowej noszący tytuł „Problemy rodziny wychowującej niepełnosprawne dziecko”.

Oprócz wykładowców i pracowników służby zdrowia z całego regionu, w konferencji wzięli udział również członkowie rodziny Jana Józefczuka: jego żona Ewa Struk - Józefczuk, także lekarz, oraz syn Paweł, również lekarz medycyny, córka Maria i wnuki.

Patronat honorowy nad konferencją spracowali starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, profesor doktor habilitowany nauk medycznych Andrzej Radzikowski z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doktor nauk medycznych Marek Kos, dyrektor naczelny Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu oraz starosta sandomierski Marcin Piwnik.

TSUE na wojnie z Polską

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ja bym się tak nie rozpędzał w gloryfikowaniu jego zasług. Zapytajcie najpierw tych, którym dzieci leczył. A dopiero potem hołdy... Owszem, przeziębienie czy inną kolkę to dał radę, ale zasługi przypisywał sobie jakby co najmniej raka wyleczył..
Dodaj ogłoszenie