Tarnobrzeg. Które projekty Budżetu Obywatelskiego dostały zielone światło? Wyniki weryfikacji

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Znamy już wyniki weryfikacji projektów złożonych w ramach Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. Mieszkańcy złożyli łącznie 30 wniosków - 7 w kategorii projektów dużych oraz 23 w kategorii projektów małych.

Największy ze zgłoszonych projektów dotyczy rozbudowy oświetlenia miejskiego na wszystkich osiedlach Tarnobrzega. Inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, pieszych i kierujących pojazdami. Koszt szacunkowy zadania opiewa na 1 milion 411 tysięcy złotych.

Projekt ten konkurował będzie z mniejszymi projektami, w tym z projektem dotyczącym wykonania dokumentacji i jednego odwiertu na potrzeby pozyskania wód siarczkowych na kwotę ponad 551 tysięcy złotych, boiskami do siatkówki i piłki nożnej nad jeziorem na kwotę ponad 215 tysięcy złotych, renowacją placu zabaw przy Przedszkolu nr 5, renowacją kamiennego krzyża i najniżej wycenionym w kategorii dużych projektów wnioskiem budowy alejki edukacyjnej w schronisku dla zwierząt na kwotę 90 tysięcy złotych.

Najwięcej propozycji wpłynęło w kategorii projektów małych. Nie było w tej kategorii ograniczeń związanych z obszarem miasta. Większość opiewa na maksymalną kwotę 10 tys. zł, a najtańszym projektem w tej kategorii okazał się projekt dotyczący poszerzenia chodnika przy ul. Warszawskiej na osiedlu Wielowieś, wynoszący 9 800 zł.

Wszystkie złożone projekty poddane zostały analizie pracowników magistratu. Weryfikacji podlegała kalkulacja kosztów oraz działki i nieruchomości, na których wnioskodawcy proponują realizację swoich pomysłów inwestycyjnych. Sprawdzeniu podlegały także kwestie naruszania praw osób trzecich, w szczególności praw własności lub praw autorskich, zgodność złożonych projektów z planami, strategiami lub programami przyjętymi przez miasto.

Zanalizowano także problem generowania kosztów eksploatacji danego projektu. Zgodnie z uchwałą nie mógł on przekroczyć połowy wartości całego projektu w danym roku. Ważną kwestią był wymóg spełnienia kryterium ogólnodostępności zrealizowanego zadania. Złożony projekt nie mógł także jednoznacznie wskazywać na jego wykonawcę oraz jego realizacja musi być możliwa w trakcie jednego roku budżetowego.

W wyniku weryfikacji złożonych projektów negatywną ocenę otrzymały dwa z nich. Pierwszy to projekt z kategorii dużych, który dotyczy remontu ulicy Konfederacji Dzikowskiej. Wniosek nie otrzymał pozytywnej rekomendacji z uwagi na to, że realizowany miałby zostać na działkach nienależących do gminy Tarnobrzeg.

Drugi negatywnie zweryfikowany projekt zakłada wykonanie jedynie dokumentacji projektowej dla oświetlenia ulicy Księdza A. Burdy. Zgodnie z zasadami określonymi w uchwale Rady Miasta składane wnioski nie mogą dotyczyć tylko i wyłącznie wykonania projektu, bez jego wykonania.

Wnioskodawcom, których projekty zostały zweryfikowane negatywnie przysługuje odwołanie do Komisji Głównej Rady Miasta Tarnobrzega za pośrednictwem prezydenta Tarnobrzega. Autorzy projektów pisma odwoławcze mogą składać do prezydenta w terminie do siedmiu dni od daty ogłoszenia wyników weryfikacji, a więc do 16 września. Po rozpatrzeniu odwołań do publicznej wiadomości podana zostanie lista projektów, na które będą głosować mieszkańcy Tarnobrzega. Poznamy ją do dnia 20 września.

Zgodnie z harmonogramem głosowanie, które wyłoni jeden projekt duży i trzy projekty małe, odbędzie się w dniach 30 września - 5 października. Wynik będzie znany do 11 października. Zwycięskie projekty, które uzyskały największą liczbę głosów mieszkańców (do wyczerpania puli środków przypadających na daną kategorię projektów) staną się częścią budżetu miasta Tarnobrzega na 2020 rok.

  1. Projekty zaopiniowane pozytywnie:
  2. I. Projekty małe:
  3. 1. Projekt nr 1: ,,Altanka śmietnikowa ażurowa zamykana na klucz z podbudową z kostki brukowej”.
  4. 2. Projekt nr 2: ,,Remont małej Sali i zaplecza socjalnego Domu Osiedlowego".
  5. 3. Projekt nr 3: ,,Rozbudowa parkingu przy ul. Kościelnej (os. Sobów)”.
  6. 4. Projekt nr 4: ,,Doposażenie budynku osiedlowego, altany i renowacja - Osiedle Nagnajów".
  7. 5. Projekt nr 5: ,,Doświetlenie ulic Ziołowa, Ziołowa Boczna”.
  8. 6. Projekt nr 6: ,,Poszerzenie chodnika przy jezdni ul. Warszawskiej".
  9. 7. Projekt nr 7: ,,Czyszczenie i pogłębianie stawu na os. Wielowieś".
  10. 8. Projekt nr 8: ,,Odmulenie i oczyszczenie stawu przy ul. Grobla - I Etap”.
  11. 9. Projekt nr 9: ,,Budowa altany".
  12. 10. Projekt nr 10: ,,Poprawa funkcjonalności i estetyki wokół stawu przy stadionie w Mokrzyszowie".
  13. 11. Projekt nr 11: ,,Bezpieczne przejścia dla pieszych na Osiedlu ,,Serbinów” - ul. M. Dąbrowskiej (przy Szkole Podstawowej Nr 10) oraz ul. J. Matejki.
  14. 12. Projekt nr 12: ,,Bezpieczne przejścia dla pieszych na Osiedlu ,,Serbinów” - ul. E. Kwiatkowskiego oraz ul. Zwierzyniecka".
  15. 13. Projekt nr 13: ,,Łączy nas sport - Rozbudowa siłowni przy ul. Kopernika".
  16. 14. Projekt nr 14: ,,Brama wjazdowa wraz z furtką na Dębową Polanę w Zakrzowie".
  17. 15. Projekt nr 16: ,,Chodnik nad Mokrzyszówką (osiedle Sobów)”.
  18. 16. Projekt nr 17: ,,Zakup wyposażenia do pomieszczeń w budynku Domu Osiedlowego w Tarnobrzegu - Osiedlu Miechocin".
  19. 17. Projekt nr 18: ,,Relaks na terenach zielonych Skalna Góra - "Lasek Buloński".
  20. 18. Projekt nr 19: ,,Zakup i montaż krzesełek plastikowych".
  21. 19. Projekt nr 20: ,,Montaż tablic ekspozycyjnych".
  22. 20. Projekt nr 21: ,,Uzupełnienie małej infrastruktury na Placu Górnika".
  23. 21. Projekt nr 22: ,,Doposażenie placu zabaw".
  24. 22. Projekt nr 23: ,,Wykonanie altany ogrodowej na placu osiedlowym".
  25. II. Projekty duże:
  26. 1. Projekt nr 1: ,,Wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim”.
  27. 2. Projekt nr 2: ,,Kompleks boisk do sportów plażowych nad Jeziorem Tarnobrzeskim".
  28. 3. Projekt nr 3: ,,Rekreacyjno-edukacyjny plac zabaw przy Przedszkolu nr 5 w Tarnobrzegu” - zmodernizowanie istniejącego placu zabaw oraz uatrakcyjnienie otoczenia Przedszkola nr 5 w Tarnobrzegu".
  29. 4. Projekt nr 4: ,,Renowacja kamiennego krzyża, montaż kamery monitoringu, budowa miejsc parkingowych przed bramą Zamku Dzikowskiego - Plac Górnika".
  30. 5. Projekt nr 5: ,,Widno i bezpiecznie - doświetlamy nasze miasto".
  31. 6. Projekt nr 6: ,,Bliżej zwierząt bezdomnych - Aleja Edukacyjna dla Dzieci i Młodzieży w Schronisku”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak dobrze znasz kuchnię polską?Jak długo przechowywać produkty w lodówce?

Warsztaty z MasterChefaem


Czy wiesz co zamówić w smażalni ryb?


Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm...


FLESZ: Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
10 września, 7:29, Gość:

Fajnie się dzieje szkoda tylko że nie w samym mieście. Większość kasy idzie jak zwykle na wiejskie osiedla gdzie zresztą mieszka większa część naszych radnych bezradnych z przewodniczącym na czele. Szczerze dno i dwa metry mułu. A w środku miasta dziurawe ulice zdegradowane place zabaw pamiętające czasy PRL i prezydent który biega od imprezki do imprezki ale co tam..................................

10 września, 09:01, Wislocki12 ze Wzgórz Golan:

W temacie prezydenta pełna zgoda ale przecież on się sam nie wybrał, wybrały go miejscowe tumany i to w 1 turze. Więc cierp ciało jak się chciało .

10 września, 14:54, Gość:

5 mln tumanów wybrało pisowatych,a cierpi 30 mln rodaków już 4 lata i mam nadzieję, że jeszcze tylko miesiąc dojnej zmiany .... i nastanie światłość po ponurych czasach

10 września, 23:51, Gość:

skoro 30 milionów nie umie pójść i zagłosować to niech cierpi... ciekawi mnie tylko o jakiej zmianie mowa? i jaka światłość nastanie? znowu rządy złodzieji i im podobnych oszołomów? nie głosowałem na pis i nie jestem ich fanem ale całej tej reszty zresztą też...pis chociaz dotrzymuje obietnic a koalicjanci nawet nie znają swojego programu... szkoda słów tyle w temacie...

pis miał 4 lata na przedstawienie jakiś zarzutów dla poprzedników i nic. jedynie bezmyślnie rozdał 500 nic po za tym, elektrycznych samochodów nie ma, nawet na ropę, mieszkania są na stole kreślarskim, kwota wolną od podatku unikają, inwestycje na drogi stanęły, wykarczowali puszcze, lasy na przekop mierzeji brakło, zrobili dereforme szkolnictwa i sądownictwa, ale farmę trolli stworzyli sprawną do szkalowania sędziów, sprowadzają węgiel z rosji i mozambiku do tego pół mln ton śmieci, kłamią oszukują przytulają grube siano bo im się należy, karmią rydza setkami mln naszych piniendzy latają i bujają się limuzynami jakby był, czego nie dotkną niszczą i przynoszą wstyd w świecie itp itd ... długo można by było pisać o 4 latach fatalnych rządów

G
Gość
10 września, 7:29, Gość:

Fajnie się dzieje szkoda tylko że nie w samym mieście. Większość kasy idzie jak zwykle na wiejskie osiedla gdzie zresztą mieszka większa część naszych radnych bezradnych z przewodniczącym na czele. Szczerze dno i dwa metry mułu. A w środku miasta dziurawe ulice zdegradowane place zabaw pamiętające czasy PRL i prezydent który biega od imprezki do imprezki ale co tam..................................

10 września, 09:01, Wislocki12 ze Wzgórz Golan:

W temacie prezydenta pełna zgoda ale przecież on się sam nie wybrał, wybrały go miejscowe tumany i to w 1 turze. Więc cierp ciało jak się chciało .

10 września, 14:54, Gość:

5 mln tumanów wybrało pisowatych,a cierpi 30 mln rodaków już 4 lata i mam nadzieję, że jeszcze tylko miesiąc dojnej zmiany .... i nastanie światłość po ponurych czasach

skoro 30 milionów nie umie pójść i zagłosować to niech cierpi... ciekawi mnie tylko o jakiej zmianie mowa? i jaka światłość nastanie? znowu rządy złodzieji i im podobnych oszołomów? nie głosowałem na pis i nie jestem ich fanem ale całej tej reszty zresztą też...pis chociaz dotrzymuje obietnic a koalicjanci nawet nie znają swojego programu... szkoda słów tyle w temacie...

G
Gość
10 września, 7:29, Gość:

Fajnie się dzieje szkoda tylko że nie w samym mieście. Większość kasy idzie jak zwykle na wiejskie osiedla gdzie zresztą mieszka większa część naszych radnych bezradnych z przewodniczącym na czele. Szczerze dno i dwa metry mułu. A w środku miasta dziurawe ulice zdegradowane place zabaw pamiętające czasy PRL i prezydent który biega od imprezki do imprezki ale co tam..................................

10 września, 09:01, Wislocki12 ze Wzgórz Golan:

W temacie prezydenta pełna zgoda ale przecież on się sam nie wybrał, wybrały go miejscowe tumany i to w 1 turze. Więc cierp ciało jak się chciało .

5 mln tumanów wybrało pisowatych,a cierpi 30 mln rodaków już 4 lata i mam nadzieję, że jeszcze tylko miesiąc dojnej zmiany .... i nastanie światłość po ponurych czasach

d
dzikowiak

OBWODNICA TARNOBRZEGA - to projekt numer jeden , pozorancie Bożek !!!

m
mike

I tak wiadomo że dziwnym trafem zapewne wygrają te projekty związane z zalewem :( Reszta się dla TBG nie liczy tylko ta dziura z wodą :(

B
Były pracownik W.Pietrowa
10 września, 8:21, Wysp.20:

Przed blokiem Wyspiańskiego 20 jest ostatni w Tarnobrzegu a może w UE wyasfaltowany w stanie wojennym (40 lat temu) chodnik, przed blokiem na 5 klatek (75 mieszkań) jest 1 stojak na rowery, ławki w fatalnym stanie. Co mieszkańcy zrobili złego kierownikowi osiedla i Prezesowi TSM, że tak zaniedbali ten blok i jego otoczenie, czynsze są raczej opłacane więc chyba jest jakaś inna a przyczyna. Jaka?

Ten i inne chodniki zostały pokryte asfaltem w czasie kiedy prezydentem był tow. Pietrow. Decyzja została podjęta po wizycie prezydenta w kraju przodków, czyli w Kraju Rad. Jeśli rzeczywiscie ten chodnik jest taki stary to chyba nie można go zmienić bo jest obiektem zabytkowym i jako relikt PRL jest chroniony prawem. Może w tym bloku mieszkają sami wielbiciele komuny i dlatego.

M
Mieszkaniec Skalnej Góry
9 września, 15:35, Gość:

Projekt nr 18: ,,Relaks na terenach zielonych Skalna Góra - "Lasek Buloński".

No, widać że miasto dba o dobre samopoczucie dolin społecznych, przez niektórych nazywanych - menelami. W kulturalnej atmosferze, będą mogli wypić swoją "truskawkę", czy też, co bardziej majętni - "poziomkę"

9 września, 18:28, pijakzaplusy:

no w końcu bo od lat 80 tych się nic tam nie zmieniło. doliny czy wyżyny społeczne to nie ma znaczenia dla każdego powinno być tam miejsce

Kiedyś to miejsce nazywało się Małpim Gajem.

W
Wislocki12 ze Wzgórz Golan
10 września, 7:29, Gość:

Fajnie się dzieje szkoda tylko że nie w samym mieście. Większość kasy idzie jak zwykle na wiejskie osiedla gdzie zresztą mieszka większa część naszych radnych bezradnych z przewodniczącym na czele. Szczerze dno i dwa metry mułu. A w środku miasta dziurawe ulice zdegradowane place zabaw pamiętające czasy PRL i prezydent który biega od imprezki do imprezki ale co tam..................................

W temacie prezydenta pełna zgoda ale przecież on się sam nie wybrał, wybrały go miejscowe tumany i to w 1 turze. Więc cierp ciało jak się chciało .

W
Wysp.20

Przed blokiem Wyspiańskiego 20 jest ostatni w Tarnobrzegu a może w UE wyasfaltowany w stanie wojennym (40 lat temu) chodnik, przed blokiem na 5 klatek (75 mieszkań) jest 1 stojak na rowery, ławki w fatalnym stanie. Co mieszkańcy zrobili złego kierownikowi osiedla i Prezesowi TSM, że tak zaniedbali ten blok i jego otoczenie, czynsze są raczej opłacane więc chyba jest jakaś inna a przyczyna. Jaka?

G
Gość

Fajnie się dzieje szkoda tylko że nie w samym mieście. Większość kasy idzie jak zwykle na wiejskie osiedla gdzie zresztą mieszka większa część naszych radnych bezradnych z przewodniczącym na czele. Szczerze dno i dwa metry mułu. A w środku miasta dziurawe ulice zdegradowane place zabaw pamiętające czasy PRL i prezydent który biega od imprezki do imprezki ale co tam..................................

p
pijakzaplusy
9 września, 15:35, Gość:

Projekt nr 18: ,,Relaks na terenach zielonych Skalna Góra - "Lasek Buloński".

No, widać że miasto dba o dobre samopoczucie dolin społecznych, przez niektórych nazywanych - menelami. W kulturalnej atmosferze, będą mogli wypić swoją "truskawkę", czy też, co bardziej majętni - "poziomkę"

no w końcu bo od lat 80 tych się nic tam nie zmieniło. doliny czy wyżyny społeczne to nie ma znaczenia dla każdego powinno być tam miejsce

G
Gość

Projekt nr 18: ,,Relaks na terenach zielonych Skalna Góra - "Lasek Buloński".

No, widać że miasto dba o dobre samopoczucie dolin społecznych, przez niektórych nazywanych - menelami. W kulturalnej atmosferze, będą mogli wypić swoją "truskawkę", czy też, co bardziej majętni - "poziomkę"

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3