Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg laureatem rankingu na miasta najskuteczniej wykorzystujące fundusze unijne

Grzegorz LIPIEC
Modernizacja skrzyżowania ulic Wyspiańskiego, Moniuszki i Mickiewiczazostała sfinansowana z unijnej kasy.
Modernizacja skrzyżowania ulic Wyspiańskiego, Moniuszki i Mickiewiczazostała sfinansowana z unijnej kasy. G. Lipiec
Tarnobrzeski samorząd został laureatem tegorocznej edycji Rankingu Samorządów, którego organizatorem jest "Rzeczpospolita". Czy jednak trzydzieste szóste miejsce w ogólnej klasyfikacji miast na prawach powiatu i dwudzieste w klasyfikacji najskuteczniej wykorzystujących fundusze unijne to rzeczywiście taki wielki sukces?

Organizatorzy rankingu chcieli przede wszystkim uhonorować samorządy, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia. Tarnobrzeg do tego roku wykorzystał 86 milionów złotych, które pochodziły z Unii Europejskiej. Przed samorządem jest jeszcze kilka poważnych inwestycji. Już teraz rusza modernizacja ulicy Kościuszki, która została wsparta kwotą 1,5 miliona złotych. Złożone zostały wnioski o dofinansowanie dalszej części remontu Zamku Dzikowskiego, a także stadionu przy alei Niepodległości. Nie wolno też zapominać o sztandarowym projekcie na najbliższe lata, czyli modernizacji drogi wojewódzkiej numer 871 wraz z budową wiaduktu oraz planowanym Parku Przemysłowo-Technologicznym i Lokalnym Programie Rewitalizacji dla Miasta Tarnobrzegu. To dużo, czy też mało? W porównaniu z innymi okazuje się, że za mało.

JAK POWSTAŁ RANKING?

Klasyfikację sporządzono w dwóch etapach. W pierwszym kroku wzięto pod uwagę dane pochodzące z Ministerstwa Finansów, które pokazują dynamikę wzrostu wydatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zadłużenie, nakłady na niektóre działy w lokalnym budżecie.

- Spośród kilkuset samorządów do kolejnego etapu zakwalifikowano 464, w tym 64 miasta na prawach powiatu oraz 200 miast, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich - tłumaczy Agata Rybka z Biura Informacji i Promocji Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

- Po zebraniu tych wszystkich danych powstał ostateczny ranking, w którym Tarnobrzeg uplasował się na trzydziestej szóstej pozycji, wyprzedzając takie miasta jak: Biała Podlaska, Elbląg, Zabrze, Słupsk, Ruda Śląska, Tarnów, Suwałki, Chorzów, Włocławek, czy Radom - dodaje Rybka.

Jeśli już wyliczamy to Tarnobrzeg w tym samym zestawieniu jest niżej niż Krosno, Zamość, Kielce, Rzeszów, Żory oraz Świnoujście. W ocenie jakości gminy, samorząd tarnobrzeski otrzymał 52,2 punktu, w tym za sytuację finansową 31,19. Dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynoszą 3233 złotych, a wydatki 3231 złotych.

JAK DŁUGO W CZOŁÓWCE?

- Bardzo dużym sukcesem jest również uplasowanie się Tarnobrzega na dwudziestej pozycji w rankingu miast na prawach powiatów, które najskuteczniej wykorzystują fundusze unijne - mówi Agata Rybka. Samorząd tarnobrzeski uzyskał tutaj 110,36 punktów. W ubiegłym roku przychody z Unii Europejskiej na jednego mieszkańca Tarnobrzega wyniosły 323,5 złotych, a całkowity udział przychodów z Brukseli w kasie miasta, to 10,01 procenta. Do tej beczki miodu trzeba dodać jednak łyżkę dziegciu.

Mimo kilku projektów, odstajemy od innych miast, takich jak choćby Krosno, zwłaszcza pod względem liczby umów podpisanych w 2008 roku, które przypadają na jednego mieszkańca, a w rankingu są wyrażone w złotówkach. W przypadku Tarnobrzega jest to liczba 0,0. Zatem na razie jesteśmy w czołówce, ale na jak długo?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie